Hz değerleri arasındaki farka bilimsel yaklaşım

Procon1337

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar, bu yazımda sizlere Hz değerlerinin ne kadar algılanabileceği ve ne kadar farklı olduklarını matematiksel olarak göstermek istiyorum.
Öncelikle burada kullanacağımız yöntemde ekrana 1 karenin gelme süresini ölçüt olarak alacağız. Bunun ölçüt olması gerektiğiyle ilgili tespitlerimi aşağıda tekrardan yapacağım.
  • 60Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 16,6Ms dir.
  • 75Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 13,3Ms dir. (Öncekiyle farkı 3,3Ms )
  • 120Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 8,3Ms dir. (Öncekiyle farkı 5Ms )
  • 144Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 7Ms dir. (Öncekiyle farkı 1,3Ms)
  • 240Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 4,1Ms dir. (Öncekiyle farkı 2,9Ms)
  • 360Hz bir monitörde ekrana 1 kare gelmesi için gereken süre yaklaşık 2,7Ms dir. (Öncekiyle farkı 1,4Ms)
60Hz'den 144Hz'e geçtiğinizde görüntünün ekrana gelmesinde yaklaşık 9,6Ms bir fark oluşur. Bu farkı insan gözü çok çok rahat algılayabilir. Ancak 144Hz den, 240Hz e geçtiğinizde 2,9Ms lik bir fark oluşur. Bu fark 60Hz ile 75Hz arasındaki farktan azdır, buradaysa maalesef genellikle bir ikiyüzlülük göze çarpıyor, genellikle 60Hz ile 75Hz arasındaki farkın gözle görülemeyeceğini savunurken 144Hz ile 240Hz arasındaki farkın bariz olduğunu savunan bir kitle var. Tabii ki 144Hz den 360Hz e geçiş yaparsanız buradaki fark yaklaşık 4,3Ms olur, bu farkedilebilir sayılabilir. Buradaysa artık monitörler 1000Hz dahi olsalar 360Hz ile aralarındaki fark yalnızca 1,7Ms olacak, bu çok çok az bir fark.

Neden bu ölçütü doğru kabul ettiğime gelecek olursak, beynimizin ekrana bakarken Hz sayısı kadar kareyi bekleyip daha sonra "şuna bak amma da çok kare geçti süper akıcı" dediğini zannetmiyorum, iki kare arasındaki zamanla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Özetle bir monitör alacaksanız 60Hz'den 144Hz'e geçtiyseniz ve tekrar monitör değiştirip çok daha akıcı bir deneyim arayacaksanız, eldeki en iyi imkanlarla dahi aynı farkı yaşayamayacaksınız. 60Hz 75Hz arası fark ise 144-240 arası farktan daha fazla, eğer 60Hz-75Hz geçişinin değmeyeceğini düşünüyorsanız 144Hz-240Hz geçişinin de değmeyeceğini düşünebilirsiniz.

NOT: 165Hz genel olarak monitörlerin overclock edilmesiyle elde edildiği için listeyi uzatmamak için eklemedim, ancak 144Hz-165Hz arasında yalnızca 1Ms (yaklaşık) bir fark vardır, yani farketmeniz çok zordur.

Umarım faydalı olmuştur.

Son düzenleme:
Bu hesaplamalar V= Lambda *f den mi yapılıyor?
Monitördeki ışığın dalga boyuyla görünür ışık frekansının çarpımı gibi mi yani?
Hz'in tanımını kullandım, 60Hz demek 1 saniyede ekrana 60 kare çizilmesi demek öyleyse;
1 saniyede 60 kare çiziliyorsa ve doğrusal ilişki varsa, 1 karenin çizilmesi için gereken süre nedir diye sormak gerekiyor. Bunu da 1/Hz diğer adıyla periyot ile buluyoruz.

Hz'in tanımını kullandım, 60Hz demek 1 saniyede ekrana 60 kare çizilmesi demek öyleyse;
1 saniyede 60 kare çiziliyorsa ve doğrusal ilişki varsa, 1 karenin çizilmesi için gereken süre nedir diye sormak gerekiyor. Bunu da 1/Hz diğer adıyla periyot ile buluyoruz.
İşlemi yapabilir misiniz hocam?

Yargılamış. Gayet başarılı. Rekabetçi oyunlar dışında 60-75 FPS yeterlidir. Ama rekabetçi oynanacaksa şayet, 360Hz değerlerine çıkmaya gerek yok. 144Hz gayet yeterliymiş.

Geri
Yukarı