Hz FPS etkiler mi?

60Hz monitörde 100 FPS almak 60 FPS almaya göre bazı olumsuz etkenleri ortadan kaldırabilir ama 300 FPS almanın bir etkisi olmayacaktır. Çoğunlukla gördüğümüz 144Hz monitör kullanırken 300 FPS almasına rağmen 600 FPS almaya kasanların olması hatta bunun için donanım yükseltmesi. Bu seviyede artık gerekli olan şey 240Hz monitöre geçmektir çünkü FPS ile akıcılığı artırma ve gecikmeyi önleme de bir yere kadar.

100 FPS alan bir PC 60 Hz'lik bir monitöre bağlıysa 60'dan fazlası önemsiz midir (drop girmiyor sabit 60)?
Eğer öyleyse V-Sync neden var zaten açık?
O zaman FPS oyunlarında neden en yüksek FPS istenir?

Yüksek FPS akıcılığı arttırır. Etkisi rekabetçi oyunda gözlenir. 60FPS'in bir tık üstü bile yeterli.
V-Sync monitörünüzün Hertz değerini FPS'inize eşdeğer kılar, donma takılma yaşamazsınız. V-Sync kullanmazsanız, sistem kendini yüksek FPS'e çıkmak için zorlar.

60 Hz monitörunuz varsa Max 60 Hz alırsınız. Ama V-Sync kapatın başarısız bir sistem V-Sync gereksizdir.
V-Sync gereksiz değildir. Yırtılmaları önler ve oyunu akıcı yapar. 60hz üstünde 100fps alınca ki yırtılmaları ve takılmaları görmemek imkansız. Ben V-Sync'i kapattığım an çok rahat farkediyorum hiç akıcı olmuyor V-sync'i kapatınca. Ayrıca V-Sync'i açmak bilgisayarınız rahatlatır eğer monitörün yenileme hızından yüksek FPS alıyorsanız.

Buradan yüksek FPS çok önemli input lagı azaltıyor deyip CS:GO için 10900k RTX 3090'lı sistem toplayıp oyunu 1024x768 oynayan ve +1000 FPS alan arkadaşa sesleniyorum evet evet sana sesleniyorum tertemiz bir beyine sahipsin hiç dokunulmamış içi boş bir HDD gibi!

V-Sync'ı açmazsanız FPS'i etkilemez fakat akıcılığı etkiler. Örneğin 60 Hz bir monitörde 60 FPS alırsanız akıcı gelir fakat 144 Hz bir monitörde 70 FPS bile alsanız, 60 Hz monitördeki 60 FPS'e göre daha az akıcı olacaktır.

Öncelikle herkese ilgisi için teşekkür ederim.
Çıkardığım sonuç:
V-Sync'i eğer yırtılmayı fark etmiyorsan açma.
Çok FPS almak belli bir yerden sonra sadece donanımı yorar
Ama akıcılık ve ivme için ortalama bir FPS lazım
Yüksek fps için ayar düşürme
Gelecek oyun ayarlarım:
V-Sync kapa (daha önce hiç yırtılmam olmadı)
FPS'yi sabitle (oyuna göre değiştir)
:) peace

Geri
Yukarı