Hz ve FPS ilişkisi

Selamlar. 60 Hz monitörüm var.
  • Oyunlarda 120 FPS aldığımda ne oluyor, zaten monitör en fazla 60 olarak göstermiyor mu?
  • Düşük Hz olup, yüksek FPS aldığımda ne gibi artısı var?
  • Online oyunları 60 FPS sabitleyip oynarsam sorun olur mu?
1. sorunun cevabı: 120 FPS alsan da saniyede 60 kare yenileme olarak algılarsın. Monitörün de 120 Hz olursa o zaman tam verim almış olursun.

2. sorunun cevabı: Bir artısı var mı bilmiyorum ancak oyunda örneğin farklı bir ortama girdin ve FPS değeri 120'den 80'e düştü. Sen hala 60 Hz görmeye devam edeceksin ve akıcılık değişmeyecek.

3. Sorunun cevabı: 2. sorudaki örnekte söylediğim gibi ani düşüşlerden etkilenmemek için monitörünün yenileme değerinin biraz daha üzerinde bir değere sabitlersen daha sağlıklı olacaktır. Ben genelde ekran kartı denetim masasından yenileme hızı neyse %20 fazlasına sınırlıyorum. 60 Hz monitörüm varsa 72 FPS sınırı koyuyorum. Böylece ani düşüşlerde de bir miktar amorti payı bırakmış gibi oluyor.

Düşük Hz olup, yüksek FPS aldığımda ne gibi artısı var?

Akıcılığa asıl etki eden olay %1 ve %0.1 low FPS değerleridir. Örneğin 60Hz monitörde 60 FPS'i ucu ucuna çizen bir işlemcin varsa genellikle %1 low FPS değeri bunun 3'te 1'i civarıdır ve bu da yer yer o akıcılık ritminin bozulmasına yol açabilir.

Eğer donanımın 120 FPS verebiliyorsa ve işlemci yeterince güçlüyse %1 low değerlerin de bir öncekinden iki kat daha yüksek olacaktır bu da 60Hz monitöründe akıcılığı iyileştirecektir.

FPS'i ekran kartı çiziyor işlemci ne alaka dersen bu kare hızlarının çizilmesine desteği o ekran kartı sağlıyor. Çekirdek gücü ne kadar düşük kalırsa ekran kartına desteği de bir o kadar zorlaşır.

Akıcılığa asıl etki eden olay %1 ve %0.1 low FPS değerleridir. Örneğin 60Hz monitörde 60 FPS'i ucu ucuna veren donanımın varsa (özellikle işlemci gücü) genellikle %1 low FPS değeri bunun 3'te 1'i civarıdır ve bu da yer yer o akıcılık ritminin bozulmasına yol açabilir.

Eğer donanımın 120 FPS verebiliyorsa %1 low değerlerin de bir öncekinden iki kat daha yüksek olacaktır bu da 60Hz monitöründe akıcılığı iyileştirecektir.

Oyunu 60 FPS sabitlemem çok etkilemez değil mi oynayışı?

Selamlar. 60 Hz monitörüm var.
  • Oyunlarda 120 FPS aldığımda ne oluyor, zaten monitör en fazla 60 olarak göstermiyor mu?
  • Düşük Hz olup, yüksek FPS aldığımda ne gibi artısı var?
  • Online oyunları 60 FPS sabitleyip oynarsam sorun olur mu?
1-Siz gene 60FPS akıcılığında görüyorsunuz oyunu, fakat FPS arttıkça girdi gecikmesi düşer.
2-Üstte de dediğim gibi oyunun işleme süresi azalacağı için yaptıklarınız daha hızlı oyuna aktarılır.
3-Bir sorun olmaz, tearing de olmamış olur fakat ben online oyunlarda sisteminiz iyiyse FPS sabitlenmemesi taraftarıyım üstte de belirttiğim nedenden dolayı.

Monitörünüz 60 Hz olup 120 FPS almanız durumunda akıcılığa her türlü etkisi bulunuyor. Yüksek FPS almak giriş gecikmesini en aza indirse de yırtılmalara sebebiyet verir. Benim için görüntüden ziyade akıcılık önemli olduğu için yüksek FPS'i her zaman tercih ederim.

Oyunu 60 FPS sabitlemem çok etkilemez değil mi oynayışı?

Hayır. Bir önceki mesajımda da anlatmaya çalıştım işlemcinin çekirdek gücü o oyunda nasıl bir performans veriyorsa tabanı aynı kalır. Örneğin %1 low FPS değerini 40 seviyesinde tutan bir işlemcin varsa 60Hz monitörde sabit FPS'i 60 da kalsa, 120 de kalsa aynı akıcılığı alırsın. Tek düşen şey ekran kartı kullanım yüzden olur.

Hayır. Bir önceki mesajımda da anlatmaya çalıştım işlemcinin çekirdek gücü o oyunda nasıl bir performans veriyorsa tabanı aynı kalır. Örneğin %1 low FPS değerini 40 seviyesinde tutan bir işlemcin varsa 60Hz monitörde sabit FPS'i 60 da kalsa, 120 de kalsa aynı akıcılığı alırsın. Tek düşen şey ekran kartı kullanım yüzden olur.

75 FPS sabitledim. Oyunda bazı yerlerde ekran 3-5'e bölünüyormuş gibi şeffaf çizgiler çıkıyor.

75 FPS sabitledim. Oyunda bazı yerlerde ekran 3-5'e bölünüyormuş gibi şeffaf çizgiler çıkıyor.

60Hz monitörde 61-62 FPS'de bile yırtılmalar olabilir FreeSync destekli bir monitör kullanmıyorsan eğer. 75 FPS ile çok normal. Oyun ayarlarında Vsync açtığında çizgiler, yırtılmalar gidiyorsa bu şekilde kullanmalısın.

1-İlk kısım aşağıda, ikinci kısmın cevabı evet.
2-Yırtılma olur fakat yırtılmanın olduğu yerde, özellikle ekranın alt kısmında o ana en yakın kareyi alırsın. Misal 60 HZ monitörde 120 FPS yolluyorsan ekranın orta üstü ile orta altı 1 kare farkla gösterilecek veya yenilenme şablonuna göre değişebilir. Bu CS gibi oyunlarda kapı vb. yerden çıkacak adamları daha önce fark etmeni sağlayabilir ama yırtılma mideni kaldırabilir. Yüksek kare iyidir.
3-Sorun olmaz, üstteki dediğime göre karar ver.

Yeni konular

Geri
Yukarı