Çözüldü i3 10100F 1050Ti Opera GX video izlerken "CRITICAL_PROCESS_DIED"

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Paladynee

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sakarya Üni. Öğrenci
Opera GX tarayıcı kullanıyorum. YouTube'dan video izlerken bir anda sekme kapandı, sekmenin çöktüğünü söyleyen bir mesaj geldi karşıma. Sekmeyi yeniden başlatma tuşuna bastım, 1 saniye sonra yine dondu, sonra farem dondu ve bilgisayarım "CRITICAL_PROCESS_DIED" hata kodu ile mavi ekran verip kendini yeniden başlattı. Minidump dosyam yok, "hata ayıklama bilgilerini yaz" ayarım devre dışı imiş. Mavi ekranın bir daha yaşanacağını zannetmiyorum ancak sorun sizce bununla mı ilgilidir?

i3 10100F
GTX 1050 Ti
16 GB DDR4 RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tekrar mavi ekran alırsan minidump dosyasını paylaşırsın.

Sadece hata başlık koduna bakarak birkaç şey söyleyebilirim. Ama kesinlikle dump içeriği önemlidir.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testini yap ve "health" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır ve şu komutu sfc/ scannow gir. %100 olmasını bekle.

Sadece hata başlık koduna bakarak birkaç şey söyleyebilirim. Ama kesinlikle dump içeriği önemlidir.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testini yap ve "health" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır ve şu komutu sfc/ scannow gir. %100 olmasını bekle.

Çözüm

HD Tune yazılımı ile "error scan" testini yap ve "health" sekmesini paylaş. HD sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini ve s. M. A. R. T verilerini paylaş.

SFC scannow düzenli aralıklarla yapıyorum. Taramada 4 adet bad sector çıktı. Health kısmı ve error scan kısmı ektedir. Yalnız şunu belirtmemde fayda var, Windows'um ve Opera gibi yazılımlar C diskimde yer almakta. C diski bir katı hal sürücüsü: Toshiba RC-100 NVMe. Ekteki resimdeki health scan sonucu HDD'me ait. SSD'de de bir tarama gerçekleştirdim, %100 OK çıktı.

Dosya Ekleri

• resim_2021-04-04_035453.png
    resim_2021-04-04_035453.png
    44,8 KB · Görüntüleme: 19
  • resim_2021-04-04_035858.png
    resim_2021-04-04_035858.png
    40,5 KB · Görüntüleme: 18
  • resim_2021-04-04_040125.png
    resim_2021-04-04_040125.png
    139,5 KB · Görüntüleme: 17
  • resim_2021-04-04_040146.png
    resim_2021-04-04_040146.png
    114,7 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Hata başlığına göre diskten sorun olacağını yorumlamıştım. Doğru çıkmış, genelde disk kaynaklı oluyor. :)

Kullandığın 250 GB'lık HDD bad sector var galiba. Diğer kullandığın Toshiba diskinde bir sıkıntı yok gibi gözüküyor.

Kullandığın 250 GB'lık HDD arızalanmış. O diski sistemden çıkartın ve mavi ekran alıp almadığını kontrol et.

Eğer disk çıktığı halde mavi ekran alırsan minidump dosyasını paylaşırsın.

Hata başlığına göre diskten sorun olacağını yorumlamıştım. Doğru çıkmış, genelde disk kaynaklı oluyor. :)

Kullandığın 250 GB'lık HDD bad sector var galiba. Diğer kullandığın Toshiba diskinde bir sıkıntı yok gibi gözüküyor.

Kullandığın 250 GB'lık HDD arızalanmış. O diski sistemden çıkartın ve mavi ekran alıp almadığını kontrol et.

Eğer disk çıktığı halde mavi ekran alırsan minidump dosyasını paylaşırsın.

Bad sectorleri chkdsk ile tamir ettirdim, mavi ekrandan sonra (çözümleri uygulamadan önce bile) hiç mavi ekran vermemişti. Ama bad sectorlerin nasıl kötü şeyler olduğunu biliyorum. Teşekkürler ederim.

Geri
Yukarı