Çözüldü i3 10100F GTX 1050 Ti darboğaz mı yapıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Yer
Diyarbakır
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2666MHz CL16 Single Ram
Asus H410M-K
I3 10100-F
STRIX GTX 1050TI
TOSHIBA 1 TB HDD
WD 240 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Selam dostlar, maalesef sistemim inanılmaz derecede ağır ve yavaş. Bazen açılması 2-3 dakika sürüyor. Açıldıktan sonra Steam, Opera ve BlueStacks'i açıp odaya gidip geliyorum yaklaşık 5 dakika sonra kendine geliyor. Sistem darboğaz mı yapıyor?
Sistemim:
Corsair Vengeance 8 GB (1x) 2666 MHz.
i3 10100F.
GTX 1050 Ti.
1 TB hard disk (modelini hatırlamıyorum üzgünüm)
ASUS Prime H410M-K

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediğiniz kadarıyla HDD kaynaklı. Darboğaz ile ilgisi gözükmüyor. Zaten bu işlemci ile yapmaz. Tavsiyem SSD almanız.
Dediğiniz kadarıyla HDD kaynaklı. Darboğaz ile ilgisi gözükmüyor. Zaten bu işlemci ile yapmaz. Tavsiyem SSD almanız.

Çözüm

Hocam arkadaşım sistem darboğaz diyor, benim RAM 2x8 iken iş görüyormuş tekli olunca kötüymüş. SSD düşünüyorum lakin bu zamanda imkansız maalesef :( sistemi hızlandırmak için çok şey yaptım da bana mısın demiyor mübarek.

Çift kanal ile bant genişliği daha fazla olur. Fakat SSD de lazım. HDD olduğu sürece problem yaşamınız mümkün.

Milattan önce kalma depolama biriminizi değiştirin hocam. HDD hiçbir sistemde artık kullanılmamalı. Muhtemelen HDD. O işlemcinin darboğaz yapacağına ihtimal vermiyorum.

Çift kanal ile bant genişliği daha fazla olur. Fakat SSD de lazım. HDD olduğu sürece problem yaşamınız mümkün.

Hocam diyelim ki bir şekilde para toplandı, hangi SSD'yi önerirsiniz? Anakart NVMe M.2 galiba.

Darboğaz la alakası yk oyunlarda %75 GPU kullanımı sabit alıyorsan darboğaz vardır.
%93-100 GPU kullanımı arası alıyorsan darboğaz yoktur.

Anladım hocam sağ olun.

Milattan önce kalma depolama biriminizi değiştirin hocam. HDD hiçbir sistemde artık kullanılmamalı. Muhtemelen HDD. O işlemcinin darboğaz yapacağına ihtimal vermiyorum.
Ho-Hocam dolar, pahalılık...

SSD için konu açabilirsiniz. Bütçeye göre tavsiyeler gelecektir.

Geri
Yukarı