i3-10100F GTX 1660 Super sistem darboğaz yapıyor

Alperen008

Hectopat
Daha fazla  
1692045533218.png

1692046340277.png

1692046569051.png

Oynadığım oyunlarda işlemci kullanımım %90'ın altına pek inmiyor, ekran kartı kullanımım %70 civarında nadiren %80 veya üstüne çıkıyor. Sürücülerin hepsi güncel durumda. Battlefield V Online ve Assassin's Creed Origins oynuyorum. Origins oynarken yüksek çok yüksek ayarlarda Battlefield oynarken orta yüksek ayarlarda oynuyorum.

Not: Sistemi 2020 Aralık ayında aldım daha sonrasında sisteme SanDisk Plus 480GB SSD ekledim.

Bu linkteki testi indirip CPU testi yapıp ekran görüntüsü ekler misin hocam.

Benzer sistem kullanıyorum sadece marka değişik aynı işlemci aynı ekran kartı ve anakart aynı sizinkiyle darboğaz hiç yaşamadım yakın zamanda AC Origins bitirdim.

Bu linkteki testi indirip CPU testi yapıp ekran görüntüsü ekler misin hocam.

1692048478473.png

Galiba sorun işlemcinin 35 watt ile çalışıyor olması. Bu değeri nasıl arttırabilirim?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1903193

Galiba sorun işlemcinin 35 watt ile çalışıyor olması. Bu değeri nasıl arttırabilirim?

Hocam sıcaklıkla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum normalde 1000'e yakın skor alması lazımdı, işlemci sıcaklık sebebiyle hızını düşürüyor gibi geldi. Stok fan mı kullanıyorsun, gerçi stok fan bile olsa yine bu kadar darboğaz yapmaması gerekirdi. Umarım sürücüleri Driver Booster gibi bir programla yüklememişsindir. Bir de BIOS'ta CPU bölümünde CPU Core ratio gibi bir ayar var oradan Sync all cores seçip dener misin? Fan ayarlarını da kontrol edersen iyi olur gerekirse %100 yükte çalışsın fan eğer stok fan ise.

Hocam sıcaklıkla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum normalde 1000'e yakın skor alması lazımdı, işlemci sıcaklık sebebiyle hızını düşürüyor gibi geldi. Stok fan mı kullanıyorsun, gerçi stok fan bile olsa yine bu kadar darboğaz yapmaması gerekirdi. Umarım sürücüleri Driver Booster gibi bir programla yüklememişsindir. Bir de BIOS'ta CPU bölümünde CPU Core ratio gibi bir ayar var oradan Sync all cores seçip dener misin? Fan ayarlarını da kontrol edersen iyi olur gerekirse %100 yükte çalışsın fan eğer stok fan ise.
Stock fan kullanıyorum, driverları kendim güncelledim hocam ekstra bir program kullanmadım. CPU ratio da turbo ratio ve turbo ratio offset seçenekleri var onlardan birine değiştirmemi önerir misiniz bu hali iyi mi? Fan ayarlarına nereden ulaşabilirim yardımcı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

WhatsApp Image 2023-08-15 at 16.04.22.jpeg

Fan ayarlarım bunlarmış hocam.

WhatsApp Image 2023-08-15 at 16.21.39.jpeg

Son düzenleme:
H

Stock fan kullanıyorum, driverları kendim güncelledim hocam ekstra bir program kullanmadım. CPU ratio da Turbo ratio ve Turbo ratio offset seçenekleri var onlardan birine değiştirmemi önerir misiniz bu hali iyi mi? Fan ayarlarına nereden ulaşabilirim yardımcı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

Eki Görüntüle 1903741

Fan ayarlarım bunlarmış hocam.

Eki Görüntüle 1903764

Hocam buradan zor olur da şu videodaki ayarlar yardımcı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de fan ayarını 65 dereceyi geçerse %100 hızda çalışacak şekilde ayarlayıp dener misin?

H

Hocam buradan zor olur da şu videodaki ayarlar yardımcı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de fan ayarını 65 dereceyi geçerse %100 hızda çalışacak şekilde ayarlayıp dener misin?
Hocam core ratio yu turbo ratio mu yapayım yoksa videodaki gibi turbo ratio offset mi?

All Core seçeneği yok mu hocam? Resimde görünüyor gerçi, Turbo ratio olarak kalsın.
All core seçeneği zaten seçili olan seçeneğimmiş hocam.

Ayarları böyle yapmayı denedim ama save and reboot dediğimde bios donuyor hocam.
WhatsApp Image 2023-08-15 at 16.42.41.jpeg

Şimdi kaydedebildim cinebench r15 skorum 874 e yükseldi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı