i3 10100F + RX 5600 XT darboğaz yapar mı?

Ben de i3 10100f ve rtx 2060 super sistem kurdum. Henüz kargo gelmedi deneyemedim ama videolarda ultra ayarlarda hissedilecek bir darboğaz yaptığını görmedim. Fakat ayarları mediuma düşürünce bu durum değişir mi bilemiyorum. 1080p monitörde orta ayarlarda darboğaz yaşar mıyım?

Olabilir ancak bunlar yine de ileride sıkıntı çıkabileceğini gösterir o yüzden almışken biraz daha üstüne koyup i5 10400F'ya da diğer seçeneklere yönelmesi çok daha iyi olacaktır. En nihayetinde burada arkadaş sistemi her şekilde olabildiğince az kayıp yaşayarak kullansın diye uğraşıyor muyuz? :)

İleride daha çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum çünkü zamanla daha iyi grafikli oyunlar çıktıkça 5600 XT gibi kartlara yük daha çok binecek ve işlemciden çıkacaktır. 10. nesillere baktığımızda çekirdek gücü arasındaki fark hissedilmeyecek seviyede ve 10100F'ün bonus olarak yüksek frekans avantajı var. Yeni nesil 4/8 ve 6/12'lerin (5600X'i ayrı tutuyorum) ömrü uzun vadede aynı kapıya çıkacaktır, kısa vadede ise 8 sanal çekirdek oyunlar için yeterli görünüyor. Tekli çekirdek gücünün yetersiz kalacağı kartlarda, sayılar bir anlam ifade etmiyor biliyorsun AMD'nin Bulldozer serisinde olduğu gibi. Çok sık render yapmayacaksa 6/12'nin avantajını oyunlarda pek o kadar çok göremeyeceğiz.

Örneğin şu videoda 3. nesil Ryzen'lara baktığımızda besleme sıkıntısı olmadığını ve 4/8'in 6/6'dan bile iyi kullanım yüzdelerine sahip olduğunu görüyoruz. 10. nesil Intel'ler arasında da bunun farksız olacağını söylemek zor değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İleride daha çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum çünkü zamanla daha iyi grafikli oyunlar çıktıkça 5600 XT gibi kartlara yük daha çok binecek ve işlemciden çıkacaktır. 10. nesillere baktığımızda çekirdek gücü arasındaki fark hissedilmeyecek seviyede ve 10100F'ün bonus olarak yüksek frekans avantajı var. Yeni nesil 4/8 ve 6/12'lerin (5600X'i ayrı tutuyorum) ömrü uzun vadede aynı kapıya çıkacaktır, kısa vadede ise 8 sanal çekirdek oyunlar için yeterli görünüyor. Tekli çekirdek gücünün yetersiz kalacağı kartlarda, sayılar bir anlam ifade etmiyor biliyorsun AMD'nin bulldozer serisinde olduğu gibi. Çok sık render yapmayacaksa 6/12'nin avantajını oyunlarda pek o kadar çok göremeyeceğiz.

Örneğin şu videoda 3. nesil Ryzen'lara baktığımızda besleme sıkıntısı olmadığını ve 4/8'in 6/6'dan bile iyi kullanım yüzdelerine sahip olduğunu görüyoruz. 10. nesil Intel'ler arasında da bunun farksız olacağını söylemek zor değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Biliyorum hocam normal de R3 3300X bile üst seviye kartlar ile kullanıla bileceğini düşünüyordum. Ancak bu son çıkan oyunların bazıları ciddi anlamda işlemciye yüklendiklerini görünce bu düşüncemden vazgeçtim. O yüzden bu besleme konuların da biraz daha garantiye oynamanın her zaman daha iyi olacağını düşünüyorum, ucu ucuna besleyen bir işlemci benim için darboğaz yapma olasılığı çok yüksek bir işlemcidir ama tabii ki de sektörün nasıl gideceğini bilemeyiz. Şu an eski nesil işlemcilerin bile bazıları bu 2060 gibi kartlara darboğaz yapmıyor ve bu dediklerimizi ancak deneyim de görebiliriz.

İleride daha çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum çünkü zamanla daha iyi grafikli oyunlar çıktıkça 5600 XT gibi kartlara yük daha çok binecek ve işlemciden çıkacaktır. 10. nesillere baktığımızda çekirdek gücü arasındaki fark hissedilmeyecek seviyede ve 10100F'ün bonus olarak yüksek frekans avantajı var. Yeni nesil 4/8 ve 6/12'lerin (5600X'i ayrı tutuyorum) ömrü uzun vadede aynı kapıya çıkacaktır, kısa vadede ise 8 sanal çekirdek oyunlar için yeterli görünüyor. Tekli çekirdek gücünün yetersiz kalacağı kartlarda, sayılar bir anlam ifade etmiyor biliyorsun AMD'nin bulldozer serisinde olduğu gibi. Çok sık render yapmayacaksa 6/12'nin avantajını oyunlarda pek o kadar çok göremeyeceğiz.

Biliyorum hocam normal de R3 3300X bile üst seviye kartlar ile kullanıla bileceğini düşünüyordum. Ancak bu son çıkan oyunların bazıları ciddi anlamda işlemciye yüklendiklerini görünce bu düşüncemden vazgeçtim. O yüzden bu besleme konuların da biraz daha garantiye oynamanın her zaman daha iyi olacağını düşünüyorum, ucu ucuna besleyen bir işlemci benim için darboğaz yapma olasılığı çok yüksek bir işlemcidir ama tabii ki de sektörün nasıl gideceğini bilemeyiz. Şu an eski nesil işlemcilerin bile bazıları bu 2060 gibi kartlara darboğaz yapmıyor ve bu dediklerimizi ancak deneyim de görebiliriz.

Parasal durumum aşırı iyi değil sadece parasını hak eden bir bilgisayar toplamak istiyorum belki ileride durumum iyi olursa işlemcimi satıp daha iyilerine çıkabilirim ama şu an i310100F 800 TL ve i510400F 1.500 benim için önemli fiyat aralığı fazla sizce risk almama değer mi?

Parasal durumum aşırı iyi değil sadece parasını hak eden bir bilgisayar toplamak istiyorum belki ileride durumum iyi olursa işlemcimi satıp daha iyilerine çıkabilirim ama şu an i310100F 800 TL ve i510400F 1.500 benim için önemli fiyat aralığı fazla sizce risk almama değer mi?

Eğer ki i5 10400F ya da daha iyi işlemcilere yönelebilecek kadar bütçeniz yoksa tabi ki de alınır FPS dropları yaşatmaz ancak bazı oyunlarda almanız gerekenden daha az FPS almanıza neden olur. Oda çok sıkıntı yaratmaz eğer ki yeterince para biriktirirseniz zaten 11. 12. nesiller çıktıntan sonra rahatlıkla alabilirsiniz daha iyi bir işlemci.

Ben de i3 10100F ve RTX 2060 Super sistem kurdum. Henüz kargo gelmedi deneyemedim ama videolarda Ultra ayarlarda hissedilecek bir darboğaz yaptığını görmedim. Fakat ayarları mediuma düşürünce bu durum değişir mi bilemiyorum. 1080P monitörde orta ayarlarda darboğaz yaşar mıyım?

Dostum sistem gelince sistem hakkında yorumunu belirtir misin
Ben de i3 10100f ve rtx 2060 super sistem kurdum. Henüz kargo gelmedi deneyemedim ama videolarda ultra ayarlarda hissedilecek bir darboğaz yaptığını görmedim. Fakat ayarları mediuma düşürünce bu durum değişir mi bilemiyorum. 1080p monitörde orta ayarlarda darboğaz yaşar mıyım?
dostum 2080 seçerken acaba hangi markayı tercih ettin bana bu kartı önerdiler de senin fikrini merak ettim Zotac Gaming GeForce RTX 2060 ZT-T20600K-10M 192 Bit GDDR6 6 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Son düzenleme:
Dostum sistem gelince sistem hakkında yorumunu belirtir misin

dostum 2080 seçerken acaba hangi markayı tercih ettin bana bu kartı önerdiler de senin fikrini merak ettim Zotac Gaming GeForce RTX 2060 ZT-T20600K-10M 192 Bit GDDR6 6 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
2060 demek istedin sanırım ona göre konuşacağım. Ben büyük indirim yakaladığım için Galax'ın Super Gamer modelini tercih ettim. Daha sonra araştırdığımda da Galax marka RTX modeller için övgüyle bahsedildiğini gördüm. Fakat Asus'un Dual Evo modelleri için de güzel yorumlar var bununla ilgili bir konu açarsan daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Zotac konusunda da birkaç eleştiri görmüştüm fakat net hatırlayamıyorum.

Ben de i3 10100F ve RTX 2060 Super sistem kurdum. Henüz kargo gelmedi deneyemedim ama videolarda Ultra ayarlarda hissedilecek bir darboğaz yaptığını görmedim. Fakat ayarları mediuma düşürünce bu durum değişir mi bilemiyorum. 1080P monitörde orta ayarlarda darboğaz yaşar mıyım?

Kardeşim bende bugün i310100F aldım ve işlemciden kıstığım para ile RTX2060 alacağım.
Anakart daha bakıyorum.
Oyunlardaki kaliteyi ve darboğaza bakıp yazarsan sevinirim.

Kardeşim bende bugün i310100F aldım ve işlemciden kıstığım para ile RTX2060 alacağım.
Anakart daha bakıyorum.
Oyunlardaki kaliteyi ve darboğaza bakıp yazarsan sevinirim.
Sistemi dün anca kurabildim ve sadece Valorant ve Lol'de deneyimledim. Değerlere baktığımda darboğaz var maalesef fakat oyunlarda herhangi bir etkisi olmadı bana henüz. Performansı gayet iyi en yüksek ayarlarda 150-180 FPS alabiliyorum. Anakart olarak da bu ikiliye genelde H410M Pro kullanılıyor. Bütçen kısıtlıysa gayet güzel bir anakart.

Sistemi dün anca kurabildim ve sadece Valorant ve LoL'de deneyimledim. Değerlere baktığımda darboğaz var maalesef fakat oyunlarda herhangi bir etkisi olmadı bana henüz. Performansı gayet iyi en yüksek ayarlarda 150-180 FPS alabiliyorum. Anakart olarak da bu ikiliye genelde H410M PRO kullanılıyor. Bütçen kısıtlıysa gayet güzel bir anakart.

Hayırlı olsun bro, bende ay sonu alacağım bir sıkıntı çıkmazsa, acaba ekran kartını başka oyunlarda test edebildin mi bir şikayetin varsa buraya yazabilir misin senin onayına göre alacağım

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı