i3 10100F RX 6400 ile PCI-e darboğazı yapar mı?

faydilek

Hectopat
Selam arkadaşlar.

Birçok oyunda FPS düşmesi yiyorum. Bazen çok stabil çalışıyor hiç drop yemeden oynuyorum. (örneğin Forza 4 ilk açtığında FPS düşmesi giriyor ama yeniden başlatınca FPS düşmesi olmuyor ya da bu durumun tam tersi.)

MSI H510PRO-E anakart.
500 GB 7200RPM HDD.
Gameforce 500W 80+ bronz güç kaynağı.
8 GB 3200MHz RAM(işlemci sadece 2666 MHz desteklediği için 2666 MHz de çalışıyor)
LG 144 Hz 1 ms 1920*1080 çözünürlükte monitörüm var.

İşlemciyi i3 12. nesil PCI'e 5.0 ve 3200 MHz'yi destekleyen bir işlemci ile değiştirsem sorunum çözülür mü? Ya da ne yapmam gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam fps drop ram üzerinden kaynaklı şu an. Ama upgrade yaparsanız işlemciyi tabii ki %10-15 oranında bir performans artışı olur en az.

Hocam FPS düşmesi RAM üzerinden kaynaklı şu an. Ama upgrade yaparsanız işlemciyi tabii ki %10-15 oranında bir performans artışı olur en az.

Hocam RAM'i Dual channel 16 GB RAM yapanlar dahil bir iyileşme almamışlar. Forumda herkes bunu diyor ama emin miyiz? Yanlış anlamayın sorumu lütfen merak ettiğimden soruyorum.

Hocam RAM'i Dual channel 16 GB RAM yapanlar dahil bir iyileşme almamışlar. Forumda herkes bunu diyor ama emin miyiz? Yanlış anlamayın sorumu lütfen merak ettiğimden soruyorum.
Drop'ların çoğu Ram kaynaklı olur. Ram kaynaklı olmayanlar ise HDD ve PSU olarak devam eder. HDD'nizin sağlık, performans ve okuma değerlerini kontrol edip atarsanız bakabiliriz.

Buyurun hocam HDD sağlık durumu.

RAM hakkında da şunu sormak istiyorum farklı iki marka olsa ama aynı frekans hızında ve aynı GB da olsa problem olur mu? Sizde RX 6500 XT kullanıyormuşsunuz eğer böyle bir sorun yaşadıysanız bilgilisinizdir diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    77,7 KB · Görüntüleme: 11
  • Ekran Görüntüsü (17).png
    Ekran Görüntüsü (17).png
    84 KB · Görüntüleme: 11
  • Ekran Görüntüsü (18).png
    Ekran Görüntüsü (18).png
    88,5 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran Görüntüsü (19).png
    Ekran Görüntüsü (19).png