i3 10100F sistemde işlemci güncellemek

Pharos

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba sevgili Technopat'lar,
Mevcut sistemim bana göre gayet yeterli ancak Valorant oynarken işlemcimin yetersizliğiyle şu sıralar yani oyun güncellemelerinin ardından FPS düşüklüğü yaşıyorum ortalama 170-200 FPS arası alıyorum ama bazen 130-100'lere kadar düşmesi can sıkıyor .bu sorunun çözümü için işlemcimi güncellemeye karar verdim.

Mevcut sistem özelliklerim;
Intel Core i3 10100F 3.60 GHz.
8x2 G.Skill 3200 MHz RAM.
240 SSD.
1TB HDD.
ASUS TUF 3-GTX1660S-O6G-Gaming 192 bit GDDR6 6 GB ekran kartı (3 fanlı model)
B450M-A Pro anakart.
500W PSU (marka bilmiyorum)

Mevcut sistem özelliklerim bu.
Geçmek istediğim işlemciler listesinde ise 2 adet işlemci bulunuyor.

i5 10400F ve i5 10600K.
Kendi işlemcimi verip büyük ihtimalle üzerine 1.250 veya 1.750 TL verip alacağım ortalama olarak.

Sorularım şu.
1- bu işlemcilerden hangisi daha iyi?
2- ortalam FPS değerlerim ne kadar değişir?
3- bu değişim bu fiyatlarla mantıklı mı?

Şimdiden cevaplayan herkese çok teşekkür ederim ♥

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoyu izleyerek sen karar ver.

İlk olarak anakartını yanlış yazmışsın çünkü bu bir AMD anakartı. 10600k tabii ki de daha iyi fakat fiyatı daha pahalı. 10600k alacaksan anakartını bilmemiz gerekiyor çünkü bu bir k ibareli işlemci yani OC yapılabilir anakart destekliyorsa. 10400F'de alabilirsin bence değmez 10600K'ya fiyat farkına. YouTube'da karışlaştırma videolarını izleyebilrsin ne kadar fazla ve hangisinin sana yeterli olacağını anlaman için. Ve bu değişim bence mantıklı değer yani.

Merhaba,
Almışken 10600k almak daha mantıklı geldi bana; Valorant'ta ne kadar güçlü işlemci o kadar performans!

Dosya Ekleri

• 10400f 10100f.JPG
    10400f 10100f.JPG
    81,6 KB · Görüntüleme: 18
İlk olarak anakartını yanlış yazmışsın çünkü bu bir AMD anakartı. 10600k tabii ki de daha iyi fakat fiyatı daha pahalı. 10600k alacaksan anakartını bilmemiz gerekiyor çünkü bu bir k ibareli işlemci yani OC yapılabilir anakart destekliyorsa. 10400F'de alabilirsin bence değmez 10600K'ya fiyat farkına. YouTube'da karışlaştırma videolarını izleyebilrsin ne kadar fazla ve hangisinin sana yeterli olacağını anlaman için. Ve bu değişim bence mantıklı değer yani.
Haklı olabilirsin hocam tek emin olmayarak yazdığım şey Anakartımdı hatırlamıyorum gerçekten. Yorumun için teşekkür ederim Anakartımı eve gider gitmez kontrol edip tekrar buraya alıntılarım müsait olduğunda bakıp yanıtını benimle paylaşırsan çok memnun olurum.

Merhaba,
Almışken 10600k almak daha mantıklı geldi bana; Valorant'ta ne kadar güçlü işlemci o kadar performans!
Yorumun için teşekkürler hocam. Ben internet üzerinden alış-veriş yapmıyorum bilgisayarcım var çok yakınım i3 10100f'i de kendinden almıştım 1 yıl garantili yüksek ihtimal benden onu alıp bana yeni işlemcimi daha uygun fiyattan verecek. Duruma göre değerlendirip çok fark yoksa bende 10600K almayı planlıyorum bakalım duruma göre.

Haklı olabilirsin hocam tek emin olmayarak yazdığım şey anakartımdı hatırlamıyorum gerçekten. Yorumun için teşekkür ederim anakartımı eve gider gitmez kontrol edip tekrar buraya alıntılarım müsait olduğunda bakıp yanıtını benimle paylaşırsan çok memnun olurum.

Yorumun için teşekkürler hocam. Ben internet üzerinden alış-veriş yapmıyorum bilgisayarcım var çok yakınım i3 10100F'i de kendinden almıştım 1 yıl garantili yüksek ihtimal benden onu alıp bana yeni işlemcimi daha uygun fiyattan verecek. Duruma göre değerlendirip çok fark yoksa bende 10600k almayı planlıyorum bakalım duruma göre.

10600k alırsan daha iyi olur. Fakat anakartın eğer Z serisi bir kart değilse OC işlerini yapamazsın onu söyleyeyim. Ha ben uğraşmam öyle işlerle diyorsan sıkıntı olmaz takabilirsin anakartına. Senin anakart H410 olabilir. Yanıtını bekleyeceğim.

Hocam tekrardan merhaba,
Eve gitmeyi bekleyemedim TW ile bağlandım baktım.
Doğru ama eksik hatırlıyormuşum B460M-A Pro imiş uyumlu olur mu buna 10600K?

Dosya Ekleri

• anakart.jpg
    anakart.jpg
    26,5 KB · Görüntüleme: 15
Hocam tekrardan merhaba,
Eve gitmeyi bekleyemedim TW ile bağlandım baktım.
Doğru ama eksik hatırlıyormuşum B460M-A Pro imiş uyumlu olur mu buna 10600k?

Evet B460 olması daha da iyi. Ama OC yapamazsınız bu kartla galiba bu da bir sıkıntı teşkil etmiyor sizin adınıza. Genellikle i5 için b serisi tercih ediliyor bu yüzden hiçbir sıkıntı olmadan kullanabileceksiniz.

Çok sağ ol hocam, çok teşekkür ederim. OverClock ile hiç işim olmadı ben oyuncu adamım hiç gerek duymadım nasıl yapılır onu da bilmiyorum. Çok teşekkür ederim sağ ol. Umarım en az bi 60-70 FPS farkı görürüm.

Çok sağ ol hocam, çok teşekkür ederim. Overclock ile hiç işim olmadı ben oyuncu adamım hiç gerek duymadım nasıl yapılır onu da bilmiyorum. Çok teşekkür ederim sağ ol. Umarım en az bir 60-70 FPS farkı görürüm.

Ben teşekkür ederim inşallah istediğinz gibi olur. İyi günler.

Geri
Yukarı