i3 10100u yavaş çalışıyor

Makaleler
1
Normalde araştırdığımda işlemcim 4.10 GHz olarak gösteriyor. Ama bilgisayarımda baktığım zaman 2.10 GHz olarak gösteriyor. Bilgisayar bileşenlerinin teknik detaylarından çok anlamıyorum. Alta da görev yöneticisinden aldığım ekran görüntüsünü atacağım. Bu hızı arttırmanın bir yolu yok mu?
Not: Arkada Valorant açık iken ekran görüntüsü aldım. Belki artar diye. Boştayken'de aynı hızlarda seyir ediyor.

Ekran görüntüsü 2021-07-02 190234.png

Güç seçeneklerinden yüksek performans ta mı?

Güç seçeneklerinde yüksek performansın seçili olduğundan emin olun. İşlemciniz U ibareli. Isındığında frekans azaltmaya meyilli. Yani Valorant bile olsa bir oyun açtığınızda işlemci ısındığında frekans azaltır. Tabi yüksek performans seçili olduğu durumda böyle bir yorum yapabilirim.

Normalde araştırdığımda işlemcim 4.10 GHz olarak gösteriyor. Ama bilgisayarımda baktığım zaman 2.10 GHz olarak gösteriyor. Bilgisayar bileşenlerinin teknik detaylarından çok anlamıyorum. Alta da görev yöneticisinden aldığım ekran görüntüsünü atacağım. Bu hızı arttırmanın bir yolu yok mu?
Not: Arkada Valorant açık iken ekran görüntüsü aldım. Belki artar diye. Boştayken'de aynı hızlarda seyir ediyor.

Eki Görüntüle 1093931
İntel Extreme Utility indirip turbo boost varsa kapatın, kapalı ise açın.

Güç seçeneklerinden yüksek performans ta mı?
Evet, yüksek performansta.
Güç seçeneklerinde yüksek performansın seçili olduğundan emin olun. İşlemciniz U ibareli. Isındığında frekans azaltmaya meyilli. Yani Valorant bile olsa bir oyun açtığınızda işlemci ısındığında frekans azaltır. Tabi yüksek performans seçili olduğu durumda böyle bir yorum yapabilirim.
Evet, yüksek performansta. Fakat hocam nasıl anlatayım ki, boşta 2.07 ile çalışıyor, Valorant açsam bile maksimum 2.10'a ya çıkıyor ya çıkmıyor.
İntel Extreme Utility indirip turbo boost varsa kapatın, kapalı ise açın.
Bu konuyu açmadan önce indirmiştim fakat, nasıl kullanılacağını bilmiyordum. Bahsettiğiniz ayar sanırım "Turbo Boost Short Power Max Enable". Açıktı, kapalıya aldım.

Not: Hocalarım ufak bir araştırma yapmıştım konuyu açtıktan sonra. 4.10 GHz overclock ile arttırılabilecek maksimum hız olabilir mi? Çünkü Max Core Frequancy 2.10 GHz yazıyor İntel'in kendi uygulamasında.

Evet, yüksek performansta.

Evet, yüksek performansta. Fakat hocam nasıl anlatayım ki, boşta 2.07 ile çalışıyor, Valorant açsam bile maksimum 2.10'a ya çıkıyor ya çıkmıyor.

Bu konuyu açmadan önce indirmiştim fakat, nasıl kullanılacağını bilmiyordum. Bahsettiğiniz ayar sanırım "Turbo Boost short Power Max enable". Açıktı, kapalıya aldım.

Not: Hocalarım ufak bir araştırma yapmıştım konuyu açtıktan sonra. 4.10 GHz overclock ile arttırılabilecek maksimum hız olabilir mi? Çünkü Max Core frequancy 2.10 GHz yazıyor Intel'in kendi uygulamasında.

Yok hocam işlemciniz Turbo Boost açmıyor bizde de i5 10. nesil var yüke girdiğinde 4 GHz çıkıyor.
@TylerDurdenAynıBen hocam sorununuzu araştırdım fakat herkes işlemciyi yüksek performansa alınca hızını arttırdığını belirtmişler:(

Geri
Yukarı