Çözüldü i3 1010F GT 1030 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wfazıl

Hectopat
Anakart besleme soketlerini bağladım, Power tuşuna bastığımda hiçbir tepki yok ne güç kaynağı çalışıyor ne herhangi bir fan. Güç kaynağının 24 pinli soketini ölçü aletiyle kontrol ettim herhangi bir sıkıntı yok akım veriyor, kısa devre yapıp çalıştırdım fan dönüyor. (3V/5V/12 v).

Kasadaki Power tuşu bozuktur diye düşünüp anakarttan direkt pinleri tetikledim yine tık yok. Ama pinleri karıştırıp farklı pinlere de temas ettim mesela jcom pinlerine acaba anakarta zarar mı verdim ondan mı açılmıyor?

Sistemim: MSI B460M-A Pro, i3 1010F, GT 1030, Corsair 650W PSU, 8 GB DDR4 3200 RAM.

Çözüm
Çünkü sisteminiz açılmıyor bu durum çok normal, sisteminizde statik elektrikte birikmiş olabilir güçten çekin pili ve RAM'i çıkarın ve Power butonuna bir süre basılı tutup daha sonrasında bir süre daha kasanıza dokunmayın sonra tekrar deneyin. Sisteminizin yeni olduğunu belirtmişsiniz gün içerisinde düzeltemezseniz anakartınızı servise gönderirsiniz.
İşlemcinde büyük ihtimalle görüntü çipi yok o yüzden görüntü alamazsın ama şunu dene ekran kartını sök öyle çalıştır belki ekran kartında kısa devre vardır.

Kasanın güç bağlantısını kesip, BIOS pilini ve RAM'i çıkarın en az 5 dakika bekleyin, daha sonrasında önce 2 numaralı slota eğer görüntü gelmezse de aynı işlemleri tekrarlayıp 4 numaralı slota raminizi takıp deneyin. Ayrıca soğutucunuz ile işlemcinize çok baskı yaptığınızı düşüneceğiniz bir durum varsa işlemcinizin soğutucusunu da makul derecede gevşetin.

Zarar vermiş olma ihtimaliniz çok düşük bunu kafanıza takmayın.

Son düzenleme:
İşlemcinde büyük ihtimalle görüntü çipi yok o yüzden görüntü alamazsın ama şunu dene ekran kartını sök öyle çalıştır belki ekran kartında kısa devre vardır.
sistem sıfır, güç kaynağını değiştirdim iade ettiğim güç kaynağında çalışıyordu kasa kasa ve güç kaynağı değişti sadece.
Kasanın güç bağlantısını kesip, BIOS pilini ve RAM'i çıkarın en az 5 dakika bekleyin, daha sonrasında önce 2 numaralı slota eğer görüntü gelmezse de aynı işlemleri tekrarlayıp 4 numaralı slota raminizi takıp deneyin. Ayrıca soğutucunuz ile işlemcinize çok baskı yaptığınızı düşüneceğiniz bir durum varsa işlemcinizin soğutucusunu da makul derecede gevşetin.

2 ram slotu var, dediğiniz gibi parçaları çıkartıp bekleyim ki daha önceki kasamda böyle problem olmuştu bekledikten bir saat bekledikten sonra açılmıştı. ama ben karttaki pinlerle çok uğraştım ondandır diye düşünüyordum inşallah dediğiniz gibidir.

ama şöyle bir durum da var fan ledleri bile yanmıyor, direkt güç kaynağını kısa devre ile çalıştırıp ledleri bağladığımda ledler yanıyor sata çıkışı akım veriyor ama anakart bağlantısını yapınca ledler yanmıyor.

Son düzenleme:
Çünkü sisteminiz açılmıyor bu durum çok normal, sisteminizde statik elektrikte birikmiş olabilir güçten çekin pili ve RAM'i çıkarın ve Power butonuna bir süre basılı tutup daha sonrasında bir süre daha kasanıza dokunmayın sonra tekrar deneyin. Sisteminizin yeni olduğunu belirtmişsiniz gün içerisinde düzeltemezseniz anakartınızı servise gönderirsiniz.

Çözüm
dediğiniz gibi statik elektrik de olabilir, kasa değişikliği yaptım hepsiburada sağolsun kusurlu kasa göndermiş o kasada çalışıyordu sistem perfomax marka kasaydı. kaliteli olsun dedik MSI kasa ve corsair psu aldım sistem çalışmıyor :).
işin rast gelsin, çalıştı. Eğer güç kaynağınız sağlamsa ve tetikleme yapmıyorsa @Pii 'nin dediği gibi anakart üzerindeki pili çıkarıp yarım saat filan bekleyin sonra geri takıp çalıştırın. Ben ram ve ekran kartını çıkarıp ondan sonra bunu denedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı