i3 12100F oyunda 75 dereceleri görüyor

caglayan26

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
RX6650xt
Anakart
Asus Prime H610M
İşlemci
İ3 12100F
Merhaba. i3 12100F işlemcili bilgisayara sahibim ve bugün kardeşim oyun oynarken odanın aşırı ısındığını fark ettim. Isınmaya takıntılı bir insanım. 3-4 gün önce, kasanın yanını devamlı açık kullandığım için kapatmak istedim ve kasanın iç temizliğini yaptım. İşlemci termal macununu yeniledim, kule tipi fanı arkadaki egzoz fana doğru üfleyecek şekilde taktım ve kasayı kapattım. Kardeşim FIFA 23 oynuyordu (orta ayar, FPS limiti yok) arka planda ise Discord, Cheat Engine, Cheat Table, Steam, EA Play, Riot Client açıktı. NZXT'den sıcaklık değerine baktığım zaman CPU'nun 75-80 dereceleri gördüğünü fark ettim. Birkaç ay önce zaten gidip stok fan yerine, çok ısınan işlemci değil diye kule tipi soğutucu aldım 300-400 liraya idareten. Bu sıcaklık, orta ayarda oynanan ve sistemi yormayan bir oyun için fazla değil mi? Zaten 75 Hz monitörüm var ve oynadığım oyunlarda V-Sync açıyorum, kardeşim pek bilmediği için açmıyor oyunlarında. Sistemi yormaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Sonuç olarak sorum: Arka plan uygulamaları mı bu kadar etkiledi, yoksa kasanın hava akışı mı kötü? Kasam BitFenix Nova mesh SE. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. i3 12100F işlemcili bilgisayara sahibim ve bugün kardeşim oyun oynarken odanın aşırı ısındığını fark ettim. Isınmaya takıntılı bir insanım. 3-4 gün önce, kasanın yanını devamlı açık kullandığım için kapatmak istedim ve kasanın iç temizliğini yaptım. İşlemci termal macununu yeniledim, kule tipi fanı arkadaki egzoz fana doğru üfleyecek şekilde taktım ve kasayı kapattım. Kardeşim FIFA 23 oynuyordu (orta ayar, FPS limiti yok) arka planda ise Discord, Cheat Engine, cheat table, Steam, EA Play, Riot Client açıktı. NZXT'den sıcaklık değerine baktığım zaman CPU'nun 75-80 dereceleri gördüğünü fark ettim. Birkaç ay önce zaten gidip stok fan yerine, çok ısınan işlemci değil diye kule tipi soğutucu aldım 300-400 liraya idareten. Bu sıcaklık, orta ayarda oynanan ve sistemi yormayan bir oyun için fazla değil mi? Zaten 75 Hz monitörüm var ve oynadığım oyunlarda V-Sync açıyorum, kardeşim pek bilmediği için açmıyor oyunlarında. Sistemi yormaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Sonuç olarak sorum: Arka plan uygulamaları mı bu kadar etkiledi, yoksa kasanın hava akışı mı kötü? Kasam BitFenix Nova mesh SE. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

300 400 TL'lik soğutucu ile 75-80 dereceler normal gibi.

Geri
Yukarı