i3 12100F sistem toplama

furkan.yilmaz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Sistemimi parça parça yükseltecektim fakat vazgeçtim. Yeni bir kasa toplamayı düşünüyorum.
Anakart: ASUS Prime H610M-A
İşlemci: Intel i3-12100F
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200 MHz (2 adet)
Ekran kartı: Bütçe 6.000-7.000TL
PSU: High Power Performance gol 600 watt.
Kasa: Dark Raider dkchraıder RGB ATX.
Son olarak işlemci soğutucuda alayım diyorum:
ID-Cooling SE-214-XT ARGB white 4pin PWM 120mm işlemci soğutucu.

Ekran kartı önerilerinizi bekliyorum. Bir de Power suply yerine Aero cool Cylon 500W mi alsam acaba diye kararsızım. RAM'lere fazla yükleneceğim o yüzden 32 GB olarak düşündüm.
Bu parçalardan begenmediklerinizi de belirtebilirsiniz. Her şey yoruma açıktır.
Teşekkürler şimdiden.

SSD yazmayı unutmuşum. 500 GB M.2 SSD önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,
Sistemimi parça parça yükseltecektim fakat vazgeçtim. Yeni bir kasa toplamayı düşünüyorum.
Anakart: ASUS Prime H610M-A
İşlemci: Intel i3-12100F
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200 MHz (2 adet)
Ekran kartı: Bütçe 6.000-7.000TL
PSU: High Power Performance gol 600 watt.
Kasa: Dark Raider dkchraıder RGB ATX.
Son olarak işlemci soğutucuda alayım diyorum:
ID-Cooling SE-214-XT ARGB white 4pin PWM 120mm işlemci soğutucu.

Ekran kartı önerilerinizi bekliyorum. Bir de Power suply yerine Aero cool Cylon 500W mi alsam acaba diye kararsızım. RAM'lere fazla yükleneceğim o yüzden 32 GB olarak düşündüm.
Bu parçalardan begenmediklerinizi de belirtebilirsiniz. Her şey yoruma açıktır.
Teşekkürler şimdiden.

SSD yazmayı unutmuşum. 500 GB M.2 SSD önerir misiniz?
Toplam bütçeniz nedir?

Ekran kartı ve SSD için toplam 7000 lira kadar verebilirim

Yukarda yazmış olduğum parçaları kendim seçtim, henüz almadım bu arada bilginiz olsun. Şu an karar verme aşamasındayım. Oyun için topluyorum, bazen aynı anda 2 oyun falan açıyorum:)

Son düzenleme:
Çok benzer bir sistemi evde kullanıyorum Furkan gündelik işler için. İşlemci anakart aynı, anakart seçimin H610 içinde en iyisi diyebilirim ama fiyatı 1900-2000TL civarı ise tabiki. Ucuz B660M yerine kaliteli bir H610M daha iyi olmuş. RAM sıkıntı yok gayet güzel 16GB uzun süre yeter zaten neredeyse hepsi aynı aman aman çok fark yok keyfine kalmış. PSU olarak 1100 TL gibi Sharkoon Silent Storm Coolzero 650W full modüler almıştım, kaliteli bir model o fiyata çıkarsa alabilirsin ama ne olursa olsun kaliteli bir model olsun. 2 adet M2 kullanabilirsin anakartınla üst düzey olmalarına gerek yok 650- 850TL civarı bir çok 480-512GB model mevcut keyfine kalmış. Ben öyle kullanıyorum. Kasa tavsiyem iyi bir marka al. Corsair, NZXT, Phanteks, Lian Li gibi markaların giriş modelleri olabilir. 2. el de alabilirsin o fiyatlara 700-1000TL civarı. İşlemci soğutucu gerek varmı, sessizlik için tercih edilir Eğer bütçe kısıtlıysa buradan kısabilirsin şimdilik. Ben Deepcool AG400 almıştım 400-490 TL civarı bir soğutucu 12400f dahil gayet iyi kullanılır, ID cooling de iyidir 600TL civarı zannedersem. Ekran kartı elimde TUF 3060Ti vardı kenarda atıl duran bu işlemciyle iyi ikili oldular. Eğer bulabilirsen 2. el temiz iyi bir ASUS yada EVGA 3060ti - 3070 iyi ikili olur işlemcin ile 6000-7000TL aralığında burada fazla kısma bütçeni iyi bir marka al tavsiyem EVGA FTW3 olur. 3 fan bir GPU kullanacaksan ekran kartı destek aparatı almakta fayda var anakartın için. Lian Li GB001 90 TL kullanabilirsin.

Son düzenleme:
Ekran kartı ve SSD için toplam 7000 lira kadar verebilirim

Yukarda yazmış olduğum parçaları kendim seçtim, henüz almadım bu arada bilginiz olsun. Şu an karar verme aşamasındayım. Oyun için topluyorum, bazen aynı anda 2 oyun falan açıyorum:)
Tüm parçalar için bütçeniz nedir demek istemiştim hocam. Toplamak artık genel olarak daha pahalı geliyor, hazır sistemler daha uygun.

Son düzenleme:
MSI konusunda benim şansım pek yok. Ürünlerinden pek memnun kalmadım genelde alt veya üst fiyat segmentinde ama sadece benim tecrübem bu kayda almaya gerek yok 30 40 parça ürününü kullanmışımdır ne kadar geçerli tartışılır. PSU iyi gibi ama kullanmadım maalesef. DeepCool PQ650M 1200 TL civarı denk gelirse alınabilir kullandığım model olarak bu fiyat bandında. Sere arkadaşımızın dediği gibi toplama sistemler uygun olabiliyor ama 30 senedir hazır toplanmış fiyatına değecek sisteme ben denk gelemedim illaki vardır herhalde. Ama genelde elimizde kaldı ne yapalım yada servis raporlarında kullanıcı geri bildirimlerinde bol görünen modelleri bir iki amiyane tabiriyle "gel gel" yapacak parçayla kombinleyip nasıl eritelim sistemleri oluyorlar (Örneğin A 3060ti var B 3060ti var veya A 6700xt var B 6700xt var arada da fark var fiyat farkı çoğu zaman boşuna değil). Onlarda haklı ne diyeyim müşteri araştıracak almadan önce alternatiflerini farklı sitelerden kanallardan.

Son düzenleme:
30 senedir hazır toplanmış fiyatına değecek sisteme
Kusura bakmayın ama düzgün ve kampanyalı hazır sistemleri takip ederseniz bulursunuz tek tek toplanmış hâlinden 2.000-3.000 TL daha ucuz hazır sistemleri.

Ama genelde elimizde kaldı ne yapalım yada servis raporlarında kullanıcı geri bildirimlerinde bol görünen modelleri bir iki amiyane tabiriyle "gel gel" yapacak parçayla kombinleyip nasıl eritelim sistemleri oluyorlar
Öyle İncehesap, İtopya'dan hazır sistem bakarsanız genel olarak kaliteli parçası olan ucuz sistemler bulamazsınız. O sitelerde de iyi hazır sistemler var ancak genellikle sadece kampanyalı hazır sistemler dahil bunlara. Biz zaten sistem önermeden önce düzgün parçalar olup olmadığına dikkat ediyoruz, siz bulamıyorsunuz diye yok değil.

Kusura bakmayın ama düzgün ve kampanyalı hazır sistemleri takip ederseniz bulursunuz tek tek toplanmış hâlinden 2.000-3.000 TL daha ucuz hazır sistemleri.

Öyle İncehesap, İtopya'dan hazır sistem bakarsanız genel olarak kaliteli parçası olan ucuz sistemler bulamazsınız. O sitelerde de iyi hazır sistemler var ancak genellikle sadece kampanyalı hazır sistemler dahil bunlara. Biz zaten sistem önermeden önce düzgün parçalar olup olmadığına dikkat ediyoruz, siz bulamıyorsunuz diye yok değil.
Doğrudur. Varmış demek ki. Tavsiyem benim dediklerimi dikkate almayın o zaman. Uygun fiyatlı kaliteli parçalardan oluşan hazır sistemlerden birini seçmeniz yararınıza olacaktır.

Bütçe bu şekilde 15-16k bandına cikacak. Fakat ben parçaların yarısını şimdi yarısını daha sonra alacağım. O yüzden şimdiden parçaları belirliyorum aslında..
Örneğin şu an ki bilgisayarımda bulunan Ekran kartını kullanacağım: GT1030. Ama daha sonra değiştireceğim, o yüzden toplama yapıyorum

Geri
Yukarı