i3-12100F sistemde durduk yerde kasmalar başladı

DerFurt

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yeni bir hazır sistem aldık ve sistemin ekran kartını taktık. İlk 3-4 gün sorunsuz oyunları oynadık ve herhangi bir kasma yoktu ama bu sabah birden oyunlar aşırı kasmaya başladı. Sistemimin özellikleri:
İşlemci 12th gen Intel(r) Core(tm) i3-12100F 3.30 GHz.
Takılı RAM 16,0 GB (kullanılabilir: 15,8 GB)
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Başka bir şey lazımsa söylerim. Çözümü olan var mı?
(Windows 11 hazır şekilde gelmişti o yüzden Windows 11'den oyunlarımı oynuyordum ama kasma olunca belki sorun Windows 11'dendir diye Windows 10 yükledim bu sabah haberiniz olsun)

Yanlış takılan bir kablo, düzgün takılmamış/kaymış CPU fanı vs. Testleri yaptınız mı? Prime95, Furmark vs. Sıcaklık değerlerini kontrol ettiniz mi? Kısaca bir çok neden olabilir bu bilgileri de paylaşırsanız detaylı yardımcı olunur muhakkak.

Windows güncellemelerini yapın. Sürücüleri güncelleştirin. Anakartınızın BIOS'unu güncelleştirin.
İşlemci vs sıcaklık değerlerine bakın. Soğutucularda bir sorun da olabilir.

Yanlış takılan bir kablo, düzgün takılmamış/kaymış CPU fanı vs. Testleri yaptınız mı? Prime95, Furmark vs. Sıcaklık değerlerini kontrol ettiniz mi? Kısaca bir çok neden olabilir bu bilgileri de paylaşırsanız detaylı yardımcı olunur muhakkak.
Hepsine baktım, kablolar, CPU Fanı filan normal ama FurMark yapamadım. O yüzden sıcaklık değerini bilmiyorum.

Windows güncellemelerini yapın. Sürücüleri güncelleştirin. Anakartınızın BIOS'unu güncelleştirin.
İşlemci vs sıcaklık değerlerine bakın. Soğutucularda bir sorun da olabilir.
Güncellemelere bilgisayarda hazır bulunan "Güncellemeleri Denetle" den yaptım ve her şeyi güncel buldu. Eğer başka güncellemelere bakabileceğim yer varsa söylerseniz sevinirim. BIOS güncellemesi de dediğim gibi 3 günlük bilgisayar o yüzden bir sorun olduğunu sanmıyorum güncellemelerle ilgili bir sorun.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    29,6 KB · Görüntüleme: 26
Sata chipset sürücüleri güncel.
Bunları yüklemedim ama sonra Ekran Kartının driverını kendi sitesinden güncelini bulup indirince sorun çözüldü. Yardımlar için çok sağ olun benim hatammış meğer. Ben güncel sanıyordum. Özür dilerim. Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı