I3 12100F Sisteme 3000 TL anakart önerisi

bymeloo

Femtopat
Daha fazla  
Güzel insanlar merhaba.

Dizüstü bilgisayarımı sattım giriş seviye bir masaüstü bir sistem toplayabilmek adına. Kasa+Monitör için 16 bin tl gibi bir bütçem var. 13 bin tl'yi çok geçmeden bir sistem toplamaya çalışıyorum.

Intel i3-12100F 1899 tl​

Sapphire PULSE Radeon RX 6600 4898 tl​

Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz 518x2 tl​

MLD 1 TB M300 1.194 tl​

DarkFlash 650 W Pollux Mesh 1.603 tl​

Toplam 10.630 tl​

Çok derin bilgiye sahip olmamakla birlikte anakart hariç kendimce böyle bir sistem oluşturdum. Hatam varsa veyahut tavsiyeniz varsa zevkle dinlerim.

İlk olarak kasa konusunda tereddütteyim. Kasa ve PSU ayrı ayrı mı almalıyım? Yoksa yukarıda adı geçen aşağıda linkini atacağım PSU'lu mesh kasa işimi görür mü?

İkinci olarak ise anakart için 3000 TL gibi bir bütçem kalıyor eğer yukarıdaki sistemde bir sıkıntı yoksa.

İleride gerektiği vakit işlemcimi ve ekran kartımı sıkıntı yaşamadan upgrade edebileceğim bu fiyat klasmanında bir anakart var mıdır? Ne önerirsiniz?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Wi-Fi bluethooth olsun isterseniz ise
Bence anakarta fazla para veriyorsunuz. Anakartı H610 alıp işlemciyi 12400f alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Wi-Fi bluethooth olsun isterseniz ise
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bütçeyi zorlayıp 3400 tl'ye Asus PRIME B660-PLUS gibi bir anakart almam çok mu gereksiz olur bu sisteme sizce?

İmzanızdan anladığım kadarıyla sizde İ3-12100 // Sapphire PULSE RX 6600 8GB tabanlı bir sisteme sahipsiniz. Sisteminizden memnun musunuz? Bu sistem ortalama birini kaç yıl daha mutlu eder sizce düşüncenizi öğrenebilir miyim?

İmzanızdan anladığım kadarıyla sizde i3-12100 // Sapphire Pulse RX 6600 8 GB tabanlı bir sisteme sahipsiniz. Sisteminizden memnun musunuz? Bu sistem ortalama birini kaç yıl daha mutlu eder sizce düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Hocam ben ekran kartımdan nefret etmeye başladım. Özellikle Sapphire'in sadece bu modelinde durup duruken siyah ekran olma sorunu var. Driver sorunu falan değil. Temiz kurulumla denemediğim driver kalmadı. Başka forumlarda da gördüm. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar var. Öte yandan sistemden memnunum. Ortalama kaç yıl memnun eder sorusuna sürekli güncel oyunlar oynayacaksan 50FPS+ olarak 1080P'de 4-5 sene rahat götürür.
Hocam anakarta vereceğiniz parayı bence işlemciye verin anakart giriş seviyesi alınabilir.

Son düzenleme:
Anladım hocam ben tercihlerimi tekrar gözden geçireyim. rx6600 konusunda forumlarda da detaylı bir araştırma yapacağım. Tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler.

Anladım hocam ben tercihlerimi tekrar gözden geçireyim. rx6600 konusunda forumlarda da detaylı bir araştırma yapacağım. Tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler.
Hazır sistem düşünmez misiniz hocam ? en azından daha iyi bir rx 6600 modeli daha uyguna gelmiş olur. Veya 3060'da alabilirsiniz.

Güzel insanlar merhaba.

Dizüstü bilgisayarımı sattım giriş seviye bir masaüstü bir sistem toplayabilmek adına. Kasa+monitör için 16 bin TL gibi bir bütçem var. 13 bin TL'yi çok geçmeden bir sistem toplamaya çalışıyorum.

Intel i3-12100F 1899 TL​

Sapphire Pulse Radeon RX 6600 4898 TL​

Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz 518x2 TL​

mld 1 TB M300 1.194 TL​

darkFlash 650W Pollux mesh 1.603 TL​

toplam 10.630 TL​

Çok derin bilgiye sahip olmamakla birlikte anakart hariç kendimce böyle bir sistem oluşturdum. Hatam varsa veyahut tavsiyeniz varsa zevkle dinlerim.

İlk olarak kasa konusunda tereddütteyim. Kasa ve PSU ayrı ayrı mı almalıyım? Yoksa yukarıda adı geçen aşağıda linkini atacağım PSU'lu mesh kasa işimi görür mü?

İkinci olarak ise anakart için 3000 TL gibi bir bütçem kalıyor eğer yukarıdaki sistemde bir sıkıntı yoksa.

İleride gerektiği vakit işlemcimi ve ekran kartımı sıkıntı yaşamadan upgrade edebileceğim bu fiyat klasmanında bir anakart var mıdır? Ne önerirsiniz?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Aslında i3 12100F ve B660 anakart yerine i5 12400F ve H610 bir anakart bakılabilir. Ancak sanırım bütçeyi 500TL falan aşıyor.

Bunu özelleştirip 13 e almak için forumda konu açmıştım bir önceki gece. Birkaç saat sonra hem arzu ettiğim güncelleştirme ortadan kaldırdılar hem kasayı değiştirdiler hemde çok ufakta olsa bir zam yaptılar. Tüm bunlar üst üste gelince sinirlenip almayacağım dedim doğrusu..

Aslında i3 12100F ve B660 anakart yerine i5 12400F ve H610 bir anakart bakılabilir. Ancak sanırım bütçeyi 500TL falan aşıyor.

Evet hocam buda bir ihtimal. Ama o zaman maliyet 14k ya merdiven dayıyor.

Anakart o kadar önemli değil madem 3 bine ryzen 5 5600 alıp anakartı 1200 e gigabyte b450 alıp 12900 ile tamda istediğim fiyatlara ulaşabiliyorum sanırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı