i3 12100F Valorant oynarken 95-100 derece

• Konuyu başlatan Wlixe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 911

Wlixe

Hectopat
Yer
Caer a'Muirehen
RAM
Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz (x2)
Ekran kartı
NVIDIA GEFORCE RTX 2060 (ASUS)
Anakart
ASUS H610M-K D4
İşlemci
İntel CORE i3 12100f
Merhaba. işlemcim i3 12100F stok soğutucuyla Valorant gibi işlemciyi yoğun kullanan oyunlarda aşırı ısınıyor, oyun içinde 95-100 dereceleri arasında dolanıyor.

Termal macun: Termal macun yenilerken Arctic MX-6 termal macunu kullandım. Yenileyeli 1 ay ya oldu ya olmadı, yenilerken önce kurumuş tabakayı alkol ve pamuk yardımıyla temizledim, termal macunu işlemciye yeterli miktarda sürüp eşit şekilde dağıttım ve stok soğutucuyu da doğru bir şekilde taktım. Termal macunu doğru sürdüğümden ve soğutucuyu doğru taktığımdan eminim çünkü bu 1 ay önceki yenilememden yaklaşık 2 ay önce de termal macun değişikliği yapmıştım ve aralarında hiçbir sıcaklık farkı olmadı.

Kasa (Vento VG08FE) ve fanlar: Kasam soğutma konusu başta olmak üzere kötü bir kasa, bunu biliyorum fakat kasayı da kullanabileceğim en iyi şekilde kullanıyorum. Kasanın ön tarafında 2 adet, ekran kartının altında 1 adet soğutma fanı, arka tarafında ise 1 adet egzoz fan var. Kasanın önüne 3. bir fan ekleyemiyor, üstüne de herhangi bir fan takamıyorum çünkü fan takılabilecek başka hiçbir yer yok. Zamanında 3 adet soğutma fanı satın almıştım fakat sadece 2 tanesini takabildim bu yüzden.

Valorant oynarken işlemci sıcaklığı:

İşlemci sıcaklığı.png

Sistem boştayken işlemci sıcaklığı:

İşlemci Sıcaklığı - Boştayken.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fanın altındaki jelatini çıkarmamış olabilirsin. Benim laptopumdaki işlemci bile 80'i geçmiyor fanlar devre dışı iken.

Stok fanın altındaki jelatini çıkarmamış olabilirsin. Benim laptopumdaki işlemci bile 80'i geçmiyor fanlar devre dışı iken.
Sistemi hazır olarak almıştım, montajını yapan kişilerin böyle bir detayı atladığını sanmıyorum. Ayrıca öyle bir şey olsaydı fark ederdim, fark etmesem bile zaten jelatin sıcaklıktan çoktan erirdi, işlemci uzun süre boyunca 90-100 derece civarlarında çalışıyor çünkü.

Aynı işlemci bende vardı dostum 95-100 derecelerden aşağıya inmiyordu sıvı metal macun sürünce işlemciyi yaktım büyük ihtimalle işlemci kronik sıkıntılı performans kaybı yapmaz merak etme.
bendede var ama 50 dereceyi geçmiyo ve ayrıca i31210f çok ısınan bir işlemci değıl macun veya fabrika hatası gibi sorunlardanda olabilir

Sistemi hazır olarak almıştım, montajını yapan kişilerin böyle bir detayı atladığını sanmıyorum. Ayrıca öyle bir şey olsaydı fark ederdim, fark etmesem bile zaten jelatin sıcaklıktan çoktan erirdi, işlemci uzun süre boyunca 90-100 derece civarlarında çalışıyor çünkü.

Hocam oyundayken elinle fanın iskeletinden anakarta doğru itme yapar mısınız? Acaba vidalarda mı sıkıntı var blok işlemciye değmiyor olabilir.

Geri
Yukarı