i3 12100F ve RTX 3060 sistem nasıldır?

Ben çok beğendim.
12. nesil i3 işlemci de güzel ama ben masaüstü bilgisayarlarda AMD işlemci kullanılması taraftarıyım. R5 5600X

Son düzenleme:
Hocam bütçemi aşıyordu ve bu fiyata daha uygunu gelmezdi bence. Bunun 12 GB RTX 3060 versiyonu vardı sabahına İtopya'da stok bitmişti. Üst segment oyunlarda Ultra ayarlarda daha kaç yıl götürür?

Hocam bütçemi aşıyordu ve bu fiyata daha uygunu gelmezdi bence. Bunun 12 GB RTX 3060 versiyonu vardı sabahına İtopya'da stok bitmişti. Üst segment oyunlarda Ultra ayarlarda daha kaç yıl götürür?
R5 5600x le i3 12100f ne kadar fiyat farkına bakmadım ama ekran kartın iyi.
Ultra ayarlar da olmasa bile uzun süre oyun oynayacağını düşünüyorum.
Güle güle kullan.

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum vakit ayırıp ilgilendiğiniz için sağ olun iyi akşamlar.

Teşekkür ediyorum vakit ayırıp ilgilendiğiniz için sağ olun iyi akşamlar.
Bilgisayar almak, toplamak zor iş vesselam. Kafa karıştırıcı çok şey var. Az önce yazmış olduğum mesajı değiştirdim çünkü işlemci fiyatı kafamı karıştırdı. Ucuz/pahalı. Almışsın pc yi. Fena da değil. Ben beğendim. :)
İyi geceler.

bende 3060 12 gb li olan kasayı aladım knka 12 k ya uzun süredir bekliyodum gayet ucuz fp kasa bence
Evet 12 gblik olanın stok yoktu ben aldığımda ama benden 10 15 fps fazla alıyorsun benim için çok sorun değil senin aldığın kasada ssd ve ram biraz daha kötüydü sadece

Bilgisayar almak, toplamak zor iş vesselam. Kafa karıştırıcı çok şey var. Az önce yazmış olduğum mesajı değiştirdim çünkü işlemci fiyatı kafamı karıştırdı. Ucuz/pahalı. almışsın PC'yi. Fena da değil. Ben beğendim. :)
İyi geceler.

Hoca bir de bit ne işe yarıyor tam olarak kafam biraz karıştı araştırdığım zaman yeni nesil kartlarda çok önemi yok denmişti ama bir bilginiz varsa açıklar mısınız?

Son düzenleme:
Hoca bir de bit ne işe yarıyor tam olarak kafam biraz karıştı araştırdığım zaman yeni nesil kartlarda çok önemi yok denmişti ama bir bilginiz varsa açıklar mısınız?
- 3300 mb okuma/yazma hızına sahip güzel bir SSD
- Tam ideal 650w 80+ PSU ya sahip bir kasa
- Bit değeri eskiden önemli idi, yeni nesil bilgisayar ve ekran kartlarında pek önemi kalmadı. Orta segmentte mevcut en iyi ekran kartı olan rtx 3060 almışsın. Bundan iyisi şamda kayısı :)
- Anakart hakkında kendi bilgime dayalı birşey söyleyemeyeceğim çünki anlamam ama pek çok yerde bu anakartın kullanıldığını ve önerildiğini gördüğümü hatırlıyorum. Muhtemelen oldukça iyi ve ideal bir anakarttır.
- İşlemci konusuna gelirsek :
İşlemcinin önemi bilgisayarı kullanım amacına göre değişir.
Oyun performansını biraz etkilese de çok önemli değil. Çünki yeni nesil GPU ların sanki kendi özel işlemcileri var gibi verileri kendileri işleyebiliyor. Sana önerilebilecek en iyi ekran kartlarından birini almışsın. Bence i3,i5,i7, vs den ziyade kaçıncı nesil işlemci olduğu daha önemli ve bütçen doğrultusunda 12. nesil bir İ3 işlemci güzel ve doğru bir tercih. Oyununa göre performansa etkisinin %3,%5, maximum %10 civarında olabileceğini düşünüyorum.

*** Pek önemli olmasa da iki tavsiye:
- 16 GB ram - ideal ölçülerde ama artık taban ram boyutu sayılır. Acele etmene gerek yok ama fırsat bulduğunda 32 ye çıkartmanı tavsiye ederim. Kontrol ettiğin zaman ram yeterli geliyor gibi görünse de ram'in fazla olması performansı az veya çok etkiliyor.
- Hardiskin 500 gb, eğer C-D şeklinde bölecek isen C bölümü ne kadar büyük olursa o kadar iyi. D bölümü 100 GB tan fazla olmasın, ihtiyaç duymuyorsan hiç bölme. Bu zamanla performans kaybı yaşamaman ve harddiskinin uzun ömürlü olması için oldukça önemli.

- İlk mesajımda söylediğim gibi. Gayet iyi bir pc almışsın. Güle güle kullan.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı