i3 12100F ve RX6600 sistemde ne yükseltilmeli?

CptnAktas

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Malatya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler sosyal, sistemim i3 12100F, RX6600, 8x2 RAM, H610 anakart, 500 M.2 SSD, ve 1TB HDD, bu parçalardan oluşuyor. Bu sistemde ne yükseltilmeli böyle satıp üstüne 1-2 koyup fark yaratacak ne yapabilirim?

İyi günler sosyal, sistemim i3 12100F, RX6600, 8x2 RAM, H610 anakart, 500 M.2 SSD, ve 1TB HDD, bu parçalardan oluşuyor. Bu sistemde ne yükseltilmeli böyle satıp üstüne 1-2 koyup fark yaratacak ne yapabilirim?
Size kalmış ama yerinizde olsam işlemciyi yükseltirdim. i3 çekirdeği az olduğu için biraz yavaş hissi verebiliyor. Ekran kartı gayet yeterli. Bu zamanda çıkan oyunları RX 6600 çok yüksek grafiklerde oynatıyor. İşlemci iyi olunca zaten ekran kartını yükseltebileceksin.

İşlemciyi satıp 12400F alabilirsin.

@CptnAktas şu anlık üstüne az fark koyup çok daha performanslı bir şey almak zor olur. Sistemi yükseltmek yerine hazır hali ile kullanıp, RTX 5000 serisi beklenebilir. RTX 5000 serisi çıktığında sistemi satıp, RTX 5000 serisi bir sisteme geçiş yapılabilir. Tabii ki RTX 5000 serisi çıkana kadar birikim yapıp para toplamak hazırlamak lazım. Fiyatların ne olacağını kestirmek zor oluyor. Karar sizindir. Fiyatlar uçtuğu için ben uyarımı ekleyeyim.

(Yatırım Tavsiyesi Değildir.)

@CptnAktas şu anlık üstüne az fark koyup çok daha performanslı bir şey almak zor olur. Sistemi yükseltmek yerine hazır hali ile kullanıp, RTX 5000 serisi beklenebilir. RTX 5000 serisi çıktığında sistemi satıp, RTX 5000 serisi bir sisteme geçiş yapılabilir. Tabii ki RTX 5000 serisi çıkana kadar birikim yapıp para toplamak hazırlamak lazım. Fiyatların ne olacağını kestirmek zor oluyor. Karar sizindir.
50 serisi hem pahalı olacak hem de bunla beraber PSU'yu da değiştirmesi gerekicek. Ayrıca i3 12100F az da olsa darboğaza sokabilir.

@Maxtoric 12100F RX 6600 için uygun bir işlemci arada oluşacak ufak darboğazlar ile gidip 12400F almak bana mantıklı gelmior. Ve alsa da FPS değerleri iki katına çıkmayacak. 14. nesil Intel işlemcileri çıkacakken 12. nesil işlemciye para harcamak tartışılır. Bu arada yorumumu dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Sistemi satıp, RTX 5000 serisine geçmekten bahsediyorum. Herhangi bir yükseltmeden değil.

@Maxtoric 12100F RX 6600 için uygun bir işlemci arada oluşacak ufak darboğazlar ile gidip 12400F almak bana mantıklı gelmior. Ve alsa da FPS değerleri iki katına çıkmayacak. 14. nesil Intel işlemcileri çıkacakken 12. nesil işlemciye para harcamak tartışılır. Bu arada yorumumu dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Sistemi satıp, RTX 5000 serisine geçmekten bahsediyorum. Herhangi bir yükseltmeden değil.
Sistemi satıp RTX 50 serisi olan bir bilgisayar alamaz ki. Satsa 4090'lı bir sistem bile alamaz üstüne koymasına rağmen.

@Maxtoric zaten sistemi satıp RTX 5000 serisi bir bilgisayar alabilir demiyorum. Yorumumu galiba hiç bir şekilde anlamamışsınız. Sisteminin işlemcisini güncellemesi ona ciddi bir performans farkı sağlamayacak. RX 6000 serisi bir karta da sahip olduğu için ekran kartı güncellemesinin erken olduğunu ileride RTX 5000 serisi geldiğinde kendi sistemini elinden çıkarıp, üstünü tamamlayarak RTX 5000 serisi DDR5 bir sisteme geçmesinin mantıklı olabileceğinden bahsediyorum. Şu an RTX 3090 ve 12900K'lı bir sistemi bile olsa RTX 5000 serisinde dengi bir sisteme geçmeye çalışsa bile fiyatın büyük bir kısmını tamamlamadan geçemez. Kısacası sistemi şu an için fazlasıyla güncel diyebilirim. İsterse RTX 6000 serisine kadar ayarları kısaraktan uzun ömürlü olarak kullanabilir. Biz sadece mantık çerçevesinde fikirlerimizi belirtebiliriz. Karar konu sahibinindir.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bana da bazen bir şey satıp üstüne koyup yeni sistem almak geliyor ama bir yandan da ne gerek var işlemci al devam et diyesim geliyor.

@CptnAktas sistemin şu an fazlasıyla güncel olduğu için illaki RTX 5000 serisi çıkınca değiştirmen gerekmiyor. Ne zaman senin için yetersiz geldiğini hissedersen o zamanda değiştirebilirsin. Şimdi sadece işlemcini değiştirsen çok ciddi bir performans farkı oluşmayacak. 14. nesil intel işlemcilerin gelmesi yakınken 2 nesil eski bir işlemciye ek ücret ödemiş olacaksınız. Bu nedenle sistemi bu şekilde gittiği yere kadar kullanıp sonra değiştirebilirsiniz. RX 6600 2-3 yıl daha 1080p için idare edecektir. Keza ben RTX 2060 ile 12100F kullanıyorum. Ayrıca RTX 2060 ekran kartımın performansı RX 6600'den biraz daha düşük ve 6 GB VRAM olmasına rağmen gayet yeterli oluyor. Şahsen kendim RTX 5000 serisinden önce sistemi değiştirmeyi düşünmüyorum. Belki
RTX 6000 serisine kadar benim için yeterli olur. Kısacası yayın yapmayacaksanız veya Online oyunlarda FPS değerlerinin biraz daha yüksek olması gibi bir takıntınız yok ise sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Tabii ki karar sizindir.

Yeni konular

Geri
Yukarı