i3 13400F oyunlarda 85 derece

Omenvl

Hectopat
PC hocasının PCH Goat isimli bilgisayarını işlemcisini 13400F ile değiştirip almıştım. İşlemci çok fazla ısınıyor. Oyunlarda 85 derecenin altına inmiyor. 85-95 arası ortalama 90 üstü hep. Bir de bu değerler henüz oyunu yarım saat oynamama rağmen. Bu değerler stok soğutucu ile normal mi yoksa yine de fazla mı? Ekran kartı sıcaklığı ise 75-85 arası. Bir de 3 fanlı. Kasa da bayağı her tarafı mesh açık bir kasa. Montajı Vatan Bilgisayar yaptı. İşlemci fanı yerine tam oturmamış olabilir mi? Bir de aşırı derecede sesli çalışıyor sistem.

Son düzenleyen: Moderatör:
PC hocasının PCH Goat isimli bilgisayarını işlemcisini 13400F ile değiştirip almıştım. İşlemci çok fazla ısınıyor. Oyunlarda 85 derecenin altına inmiyor. 85-95 arası ortalama 90 üstü hep. Bir de bu değerler henüz oyunu yarım saat oynamama rağmen. Bu değerler stok soğutucu ile normal mi yoksa yine de fazla mı? Ekran kartı sıcaklığı ise 75-85 arası. Bir de 3 fanlı. Kasa da bayağı her tarafı mesh açık bir kasa. Montajı Vatan Bilgisayar yaptı. İşlemci fanı yerine tam oturmamış olabilir mi? Bir de aşırı derecede sesli çalışıyor sistem.
Hocam zaten öyle olur bende laptopta oyun oynuyorum 10 dakika geçmeden hemen yüksek sıcaklıklara ulaşıyor.

Hocam zaten öyle olur bende laptopta oyun oynuyorum 10 dakika geçmeden hemen yüksek sıcaklıklara ulaşıyor.

Laptopla masaüstü sıcaklık sınırı farklı oluyor laptop işlemcileri 100 dereceye kadar sıkıntı çıkarmıyor ama masaüstünde işlemciler 90'ı falan geçincemi ne sıkıntı oluyor.

Sıcaklık değerleri normal 10 fiziksel, 16 sanal çekirdekli işlemciden bahsediyorsun. En az SE-224 benzeri bir soğutucu alman lazım.

Öyle olmaz masaüstülerde, ben termal macunumu değiştirmeden önce 85 civarı görüyordum. Kaliteli bir termal macuna geçtiğimden beri 68 üstünü görmüyorum hiçbir oyunda. Stok soğutucuyla bunlar. Masaüstünde kaliteli termal macun şart.

Sıcaklık değerleri normal 10 fiziksel, 16 sanal çekirdekli işlemciden bahsediyorsun. En az SE-224 benzeri bir soğutucu alman lazım.
peki bi miktar böyle kullansam sıkıntı yaratır mı şuanda soğutucu alma gibi bir bütçem yok. 98 derecelere kdr çıkıyor. genelde 90-95 arası birde çok gürültülü.

Bildiğim kadarıyla sıcaklık sınırı 100 derece siz de 98 derecede olduğunu söylüyorsunuz biraz daha tozlandıkça vs daha çok zorlanacak sistem o kadar ısınıyorsa kapanmaya başlar. Tavsiyem zorlamamanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı