i3 2130 Sistemde kasmalar

FazgeRR

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, elimde i3 2130 işlemci, MSI Gaming X GTX 1050 2 GB ekran kartı, 8x1 RAM ve Gigabyte H61 DS2 rev 5.0 anakartı olan bir bilgisayar var. PC'yi kullanırken nette gezinirken bile ara sıra drop giriyor. Valorant testi yaptığım zaman ise FPS 80'lerde oluyor fakat sürekli drop giriyor ve FPS düşüyor ayrıca arkada oyun açıkken masaüstünde drop çok fazla oluyor. Ekran kartını 2. el aldım ve başka bilgisayarda test ettiğimde böyle bir sorun yoktu. PSU, RAM ve SSD de sıfır. İşlemci veya anakartta mı bir sorun vardır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, elimde i3 2130 işlemci, MSI Gaming X GTX 1050 2 GB ekran kartı, 8x1 RAM ve Gigabyte H61 DS2 rev 5.0 anakartı olan bir bilgisayar var. PC'yi kullanırken nette gezinirken bile ara sıra drop giriyor. Valorant testi yaptığım zaman ise FPS 80'lerde oluyor fakat sürekli drop giriyor ve FPS düşüyor ayrıca arkada oyun açıkken masaüstünde drop çok fazla oluyor. Ekran kartını 2. el aldım ve başka bilgisayarda test ettiğimde böyle bir sorun yoktu. PSU, RAM ve SSD de sıfır. İşlemci veya anakartta mı bir sorun vardır?
Knk Allah aşkına o işlemciye o ekran kartı çalışır mı?

İşlemcinizi yükseltin.Bir tane de ram alıp dual channel yapın sorun düzelicektir.

İşlemcin o ekran kartına zaten darboğaz yapıyor. RAM çift kanal değilse çift kanal yap, işlemcini de i5-3470 gibi bir işlemciye yükselt. Bir de sıcaklıklara bakalım ne olur olmaz. MSI Afterburner ile oyun içi ölçüm yapıp fotoğraf atın. i3-2130'un NVIDIA tarafından maksimum besleyebileceği ekran kartı GeForce GT 1030 ve GeForce GTX 750 Ti olmakla beraber, daha üst kartları besleyemeyecektir.

İşlemcin o ekran kartına zaten darboğaz yapıyor. RAM çift kanal değilse çift kanal yap, işlemcini de i5-3470 gibi bir işlemciye yükselt. Bir de sıcaklıklara bakalım ne olur olmaz. MSI Afterburner ile oyun içi ölçüm yapıp fotoğraf atın.
hocam o işlemcininde o ekran kartını besleyemiyeceğini düşünüyorum

İşlemcin o ekran kartına zaten darboğaz yapıyor. RAM çift kanal değilse çift kanal yap, işlemcini de i5-3470 gibi bir işlemciye yükselt. Bir de sıcaklıklara bakalım ne olur olmaz. MSI Afterburner ile oyun içi ölçüm yapıp fotoğraf atın. i3-2130'un NVIDIA tarafından maksimum besleyebileceği ekran kartı GeForce GT 1030 ve GeForce GTX 750 Ti olmakla beraber, daha üst kartları besleyemeyecektir.

Zaten i7 3770 ya da i5 3570 almayı düşünüyorum, 3. Nesile çıkınca RAM hızı 1333'ten 1600 MHz'ye çıkacak bir de PCI Express 3.0 desteği gelecek fakat anakartta sorun varsa ya da sorun başka bir şeydeyse boşa masraf yapmayayım diye konu açtım :) Onboard kart ile kullanırken de nette gezerken falan tam akıcı değildi PC. Birazdan oyun içindeki kullanımları atacağım. Sürümü de Windows 10 dan 8.1 e çektim şimdi.

hocam o işlemcininde o ekran kartını besleyemiyeceğini düşünüyorum
İ5 2400 ve sonrası besliyor diye biliyorum.

@GalaxySal450 Biraz fiyatı yükseltilirse i5-4460 var. Sisteminiz darboğaz yapıyor .
Anakart yükseltmem gerekir. İ7 3770 düşünüyorum.

Hocam yüksek ayarlarda afterburner değerleri bunlar. Windows 8.1 yükleyince drop sorunu gitti baya şimdi az giriyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230203_151154.jpg
    IMG_20230203_151154.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı