İ3 3.7 Mi yoksa İ5 3.2 mi?

i3 6100 2 gerçek 2 sanal İşlem Birimine sahip. i5 6500 ise 4 gerçek işlem birimine sahip. Gerçek işlem birimlerinin gücünü 10, sanal olanların gücünü 1 olarak düşün. Sonrada şu işlemi uygula , 3700*2*1+3700*10*2= 81.400 i3 6100'ün performansı, 3500*10*4 = 140.000 i5 6500'ün performansı. Tabi bu hesap doğru değil, sadece anlaman için benzetme yaptım. Tabi farklı etkenlerde var, işlemcinin üretiminde kullanılan malzemeye kadar her şey bu performansı etkileyebilir. Zaten silikon kalitesine göre plakalar önce i3 i5 i7 diye sınıflandırılıp, daha sonra üretilir. Ha sakın 81.400 ve 140.000 sayılarının oranına aldanma, sayılar ve çarpanlar tamamen uydurmadır.Sadece anlaman için benzetme yaptım.

Gerçek bir çekirdek ile HT işlem biriminin arasında 10 kat gibi bir fark yok. HT teknolojisi ile kullanılan işlem birimleri gerçek bir çekirdeğin %70 civarı performans gösteriyor. Aralarında uçurum yok anlayacağız. I5 serisinin artısı Turbo Boost özelliğinin olmasıdır. Ve işlem birimlerinin hepsinin fiziksel olmasıdır.

1/10 ile oranlamamın sebebi, sanal çekirdeğin, gerçek çekirdeğin yaptığı işlemin daha hızlı gerçekleşmesini sağlaması ve 'genellikle' render yaparken etkisini göstermesidir. Sanal çekirdek kendi başına fiziksel çekirdeğin yaptığı işlemi yapamaz.. Sadece fiziksel çekirdeğin yaptığı işlemi hızlandırıp ikinci işleme geçişi kolaylaştırır. Bu yüzden 7/10 gibi bir oranla çarpmamın biraz abes kaçacağını düşünüyorum. Ayrıca i5 6500 TurboBoost aktifken 3.6 Ghz zaten.

i5 yerine i3 alsan bile o ekran kartı yerine işlemciden artan bütçeyle daha performanslı ekran kartı olarak ancak 380x alabilirsin. Aradaki performansa değer mi dersen değmez. i5 ve 380 seçimi i3 ve 380x'den daha iyi tercih olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı