i3 3110M laptop oyunlarda ani FPS düşmesi

artistgamer

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkeze merhabalar. Artık inanın oyun oynamak içimden gelmiyor. Açtığım bütün oyunlar'da takılma sorunu var. Biraz araştırmama göre termal macundan kaynaklanıyor diyenler var. Örneğin "CSGO" oynuyorum evde grafikleri, çözünürlüğü kısık. Fps'yi takip ediyorum, "80" , "90" arası değişiyor altına inmiyor, ama 5, 10 saniyede bir fps "10" , "5" "1" kadar düşüyor ve tekrar artıyor. Sistemim kaldırmıyor dedim oyuna ve önceden bilgisayarım'da oynadığım "Left 4 Dead 2" oyununu indirdim, oyuna girdim bir baktım oda donuyor, donuyor dediğim'de ani fps düşüşleri yaşıyorum. Full çözünürlükte oynuyordum, belki bilgisayarım zorlanıyor diye çözünürlüğü kıstım, gene tık yok. Artık çözünürlüğü "640x480" ayarına çektim, grafik ayarları Orta, düşük ayarlarındaydı onlarıda low'a çektim hepsini. Gene ara ara takılmalar oluyor. Birde DayZ: Standalone oyunum var, onu sormayın zaten hüsran oyun. 15, 20 fps arası oynuyorum bir anda 1, 3 fps'ye düşüyor, artık o oyunu hiç oynayamıyorum ve bu durum beni çok sinirlendi. Maddi durumumuz iyi olsa güzel bir bilgisayar bende toplayacağım ama elde yok. Sorunum sizce ne olabilir?

Bilgisayar özelliklerim;
  • Intel(R) Core(TM) i3-3110M CPU @ 2.40GHz 2.40 GHz
  • 2 GB ram
  • Intel HD 4000 - 1 GB
Leptop olduğu için dahili soğutucum var, leptopu üstüne koyup soğutuyorum ve gereksiz bütün programları kapatıp oyuna giriyorum. Bilgisayarı alalı yaklaşık 2 yıl oldu ve ben üstünde hiç bir değişiklik yapmadım. Lütfen yardım edin arkadaşlar lütfen...

Sorununuz sistem ile alakalı. Harici bir ekran kartınız yok. Sisteminizin kaldırdığı oyunlarda kasma sorunu ise sıcaklık ile ilgilidir. Termal macununuz eskimiş olabilir.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Oyunları almadan önce ekran kartımın ismini yazıp, oyunun videosunu izlerim. Çok kasıyor ve çok donuyor ise oyunu almaktan vazgeçerim. Termal macun ile sıcaklığın bir alakası var mı? Yenilesem donma sorunu ortadan kalkacak mıdır yani ani fps düşmesi?

Bu da örnek olarak verdiğim video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaş bir de yüksek çözünürlükte oynamış, ben 800x600 çözünürlükte oynuyorum kasma sorunu yok ama sadece ani fps düşmesi var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fps düşüşlerinin birden çok sebebi olabilir, Ram darboğazından olabilir, ekran kartından dan olabilir, işlemciden olabilir. Ama ben ısıdan dolayı işlemcinin hız kesmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Ekran kartından değildir, bakma sen ağzı olan konuşuyor Hd 4000 ekran kartı hiçte yabana atılacak bir ekran kartı değil ve günümüz oyunlarının çoğunu rahatlıkla açar ve oynatırda. Bunu ben bizzat kendim denedim ve oynadımda, sen en iyisi ısı değerlerini bir kontrol et ve aida 64 pprogramıyla işlemciye bir stres testi yap.

Aynı sisteme sahip Samsung bilgisayarım var. İnternette dolaşırken 80 dereceye ulaşıyor ki sınır 90 derece.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı