i3 4160 ile RX570 Darboğaz Yapar Mı?

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir süredir mavi ekran sorunu yaşıyorum, burada konu da açtım ve sanırsam ekran kartı kaynaklı bir sorun bu. 4 yıllık GTX760’ı emekliye ayırma vakti geldi zira hem garanti süresi doldu hem de eski bir kartı tamir ettirmek istemem.

Ekran kartı konusunda maksimum 1200 liraya kadar çıkabilirim.

Bir kaç araştırmayla GTX1050TI, GTX1650 ve RX570’in birbirine rakip olduğunu ancak RX570’in biraz daha üstün geldiğini gördüm. GTX760 ile 1050TI arasında çok büyük bir fark göremedim ve işlemcim 760’a darboğaz yapmıyordu ancak RX570’e geçsem artık bir darboğaz söz konusu olur mu? Çoğunlukla ETS 2, CS:GO ve PUBG oynuyorum.

Oyunlarda grafik takıntım pek yok, stabil bir şekilde 60 FPS oynamayı amaçlarım sadece.

Bileşenlerim;
-I3 4160
-2x4 RAM
-550W PSU, 450W veriyor.

PUBG'de bir miktar darboğaz yapabilir ama ETS 2 ve CS:GO gibi oyunlarda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Şimdiden 2 farklı görüş var. Ne yapmam gerekiyor? GTX760'tan aşağı bir şey almak istemiyorum açıkçası.

Ets 2 ve cs:go da sanmam pek sıkıntı olacağını ama pubg gibi biraz olsun işlemciye yüklenen bütün oyunlarda çok fena darboğaz olur. Arkadaşın dediği gibi o işlemcinin besleyebileceği en güçlü kart 1050 falandır. Belki zorlasan 1050 ti anca ama o kadar. Rx 570 ağır kaçar ona.

Mavi ekran konusunda da sorunun ekran kartında olduğundan emin misin? Benim kendi deneyimlerine göre ekran kartı suçlu olma ihtimali en düşük parça oluyor genelde bu tip sorunlarda.

O halde darboğaz olacağından hemfikiriz.

Mavi ekran konusunda da şu şekilde emin olduk buyrun bakın:
Öncelikle tekrardan selamlar, bugün itibariyle RX570 MSI Armor modelini aldım 1030TL'ye.

1'er saat Payday 2, ETS 2 ve PUBG oynadım. Rahatsız edici bir darboğaz yaşamadım açıkçası. Bu 3 oyunu 1080P'de elimden geldiğince işlemcinin yükünü kesip ekran kartına yük bindirecek şekilde optimize ettim, ayarladım. Takılma yaşamadım Alabildiğim en yüksek ayarlarda en az 60 FPS'yi alabildim.

PSU'm Gigabyte'nin kasasıyla gelen 550W'lik 12V kanalından 450W veren (yanlış yazdıysam affola) bir PSU. Tam yükte bir sorun çıkartmadı, umarım da çıkartmaz.

İşlemci olarak stock Intel fanı kullanıyordum tam yükte 80'li dereceleri görünce aynı zamanda CM I71C soğutucu aldım, RGB'li ancak kasam zaten kapalı olduğundan RGB'yi takmadım. Şu anda ise tam yükte 60 dereceyi geçmiyor. Memnunum burdan düşünen arkadaşlara önerebilirim 135 liraya aldım Vatan'dan. Merak ederseniz içinden termal macunu da çıkıyor aynı zamnda, onu da yenilemiş oldum.
Herkese çok teşekkürlerimi sunarım.

Son düzenleme:
@BigSmoke

Selam dostum, bende R9 270 vardı bozuldu bundan ötürü yeni ekran kartı arayışı içerisindeyim.

İslemci olarak i3-4160 var yanına RX 570 almayı düşünüyorum sanırım sen ikisini bir arada kullandın darboğaz durumu nasıl, rahatsiz edici derecede mi? 5 6 ay sonra islemciyi de değiştirmeyi düşünüyorum ona göre onerebilecegin bir durum varsa fikirlere açığım.

Selamlar, öncelikle bu ikiliyi birkaç ay kadar kullandım. Online oyunlarda her ne kadar darboğaz yapsa da rahatsız etmiyordu, neredeyse sınırdaydı.

Single oyunlarda fark etmedim bile açıkçası. Belki üç beş FPS daha az almışımdır. Single olarak ETS 2 ve bilimum orta düzey oyunlar; online olarak PUBG, CS ve Forza gibi oyunlar oynuyordum. PUBG’de darboğaz yaşadığımı farkediyordum ancak takılma, kasma gibi oynayışı çok etkileyecek faktörler olmuyordu, sadece alabileceğimden daha az FPS alıyordum. CS’de gelen güncellemelerle birlikte FPS epey fark etse de herhangi bir sıkıntı olmadı. Forza’da ise düşük FPS ve darboğazın yanı sıra 8 GB RAM’den dolayı takılma sorunlarım da çoktu.

Sonuç olarak bir süre bu ikiliyi kullanabilirsiniz bir zararı olmaz ancak uzun vadede pek keyifli bir oyun deneyimi sunmayacağı gibi ekran kartının tam potansiyelini de pek göremezsiniz.

Geri
Yukarı