i3 4160 vs FX8300

Hangisini almalıyım ?

• i3 4160

Oy: 7 46,7%
  • Fx8300

Oy: 8 53,3%

• Oy verenlerin toplamı
    15

apexsteam

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar her defasında kafam karışıyor. Bu ikisi arasından hangisini almalıyım ? Sistem ileriye dönük olacak. @JaroxJamaica seninde yorumunu bekliyorum :) Bu meselelerden iyi anlıyorsun.

İ3 4160, FX 8300'den çekirdek başı performansta çok daha üstün ama gelecekte toplam yük yeterli gelmeyeceği için güçlü ekran kartları ile yüksek işlemci gücü isteyen oyunlarda darboğaz yaşaman mümkün. DX12 ile birlikte FX 8300 canlanacak. Şu anki testler bunu gösteriyor ama AM3+ soketi 2011 yılında piyasaya sürüldü. Yani ölü soket. Üzerine 100 TL daha katabilirseniz, İ5 4460 almanızı tavsiye ederim.

İ3 4160, FX 8300'den çekirdek başı performansta çok daha üstün ama gelecekte toplam yük yeterli gelmeyeceği için güçlü ekran kartları ile yüksek işlemci gücü isteyen oyunlarda darboğaz yaşaman mümkün. DX12 ile birlikte FX 8300 canlanacak. Şu anki testler bunu gösteriyor ama AM3+ soketi 2011 yılında piyasaya sürüldü. Yani ölü soket. Üzerine 100 TL daha katabilirseniz, İ5 4460 almanızı tavsiye ederim.
Ben açıkçası pek inanmıyorum DX12 ile canlanacağına. Canlansa bile 4460'ı geçemez bana göre. Sence ?

Cinebench testlerine bakınız. Cinebench, işlemcinin tam yük altında harcadığı eforu gösterir. FX 8150, tam yük altında İ5 4590 ile yarışıyor ve geçiyor. Youtube üzerinden dilediğiniz videoyu izleyebilirsiniz. DX12'nin görevi de çekirdek kısıtlamasını ortadan kaldırıp, işlemciden tam performans aldırtmak. Yani bence kesinlikle işe yarayacak. :)

Cinebench testlerine bakınız. Cinebench, işlemcinin tam yük altında harcadığı eforu gösterir. FX 8150, tam yük altında İ5 4590 ile yarışıyor ve geçiyor. Youtube üzerinden dilediğiniz videoyu izleyebilirsiniz. DX12'nin görevi de çekirdek kısıtlamasını ortadan kaldırıp, işlemciden tam performans aldırtmak. Yani bence kesinlikle işe yarayacak. :)
Valla hocam ne yalan söyliyeyim keşke I5 4460 yerine FX8300 alsaydım dedirttiniz bana. :) Yanlış mı yaptım acaba ?

Kesinlikle hayır. FX 8300, toplam yükte az biraz fazla performans veriyor sizin işlemciden. İ5 4460, çekirdek başına performansta çok iyi olduğu için siz zaten DX12 varmış gibi darboğaz olmadan oyunları oynuyorsunuz. :D Biz DX12'yi beklemek zorundayız. Ayrıca AMD FX işlemciler, ekran kartını yoruyor. Darboğaz olmasa bile almanız gereken FPS'in 2-3 FPS aşağısını alıyorsunuz. Zaten PCIE 3.0 destekli 1 anakartı var AMD FX'in. O da 1000 TL falan. AMD FX, pişmanlıktır. Uzak durunuz.

Oyun konusunda 4460 9590'ı bile geçerken 8300'ı çok rahat geçer. DX12 geldiğinde sadece AMD'ye yaramayacak ya, elbette Intel'de nasibini alır. Şu anlık oyunlar tek çekirdek performansına bakıyor. DX12 geldiğinde çoklu çekirdek kullanımı olacakmış, o zaman canlanacak FX serisi. Ama yine de alınmaz. 4 yıllık soket.

Ben biraz daha biriktirip 4460 alınması yönündeyim.

Kesinlikle hayır. FX 8300, toplam yükte az biraz fazla performans veriyor sizin işlemciden. İ5 4460, çekirdek başına performansta çok iyi olduğu için siz zaten DX12 varmış gibi darboğaz olmadan oyunları oynuyorsunuz. :D Biz DX12'yi beklemek zorundayız. Ayrıca AMD FX işlemciler, ekran kartını yoruyor. Darboğaz olmasa bile almanız gereken FPS'in 2-3 FPS aşağısını alıyorsunuz. Zaten PCIE 3.0 destekli 1 anakartı var AMD FX'in. O da 1000 TL falan. AMD FX, pişmanlıktır. Uzak durunuz.
Zaten buradaki arkadaşlar önerdi 4460 o şekilde aldım yoksa FX8300 alacaktım. :) Sizin sistemde mutlaka darboğaz olmalı. Özellikle GTA 5 gibi fiziklerin, insanların, arabaların bol olduğu bir oyunda işlemci lazım ekran kartından daha fazla. Ama nüfus yoğunluğu ve çimen kalitesi azaltılırsa belki 8150 rahatlar. AMD Phenom II X6 1100T nasıl ?

FX 8150 ve GTX 980 kullanıyorum. % 40 darboğaz var. :D T1100 artık çöp. Yine de matematiksel işlemler açısından çekirdek sayısı yettiği sürece daha performanslı FX 8150'den.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı