i3 4170 vs Xeon X3470

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Herkese iyi sosyaller. Artık şu bilgisayar yükseltme maceramda düzgün parçalar alıp, bu maceraya kısa bir ara vermek istiyorum. Bu yüzden detaylı bir yazı yazacağım. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler. Gelelim konuya. Birkaç ay önce MSI H81M-E33 anakart ve Pentium G3220 işlemci aldım. Almamım sebebi ise bütçemin elverdiği kadarıyla yeni nesil bir sistem dizmek. Ufak ufak yükseltmelerle nihai olarak i7 4790K, 16 GB RAM ve RX 570'e (RX 580'de olabilir, tamamen bütçeme bağlı) yükselteceğim. Bütçem şimdilik 300 TL.

İlk seçeneğim, i3 4170 işlemci ile başlangıç yapmayı düşünüyorum. Böylelikle elimdeki anakartı değerlendirmiş ve daha ilk başta anakartı boşa almamış olacağım. Ayrıca üstüne 240 küsur TL koyarak i5 4690'da alabilirim ama bunun olması zor, hem de biraz fazla zor.

Bir diğer seçeneğim ise elimde Xeon X3470 işlemci var. Bu işlemci için 2. elden, nispeten temiz, ASUS marka P7P55D Deluxe model anakart buldum. Anakartın X3470'i desteklediğini bilmediğim için satıcı ile bu konuyu konuştum, deneyip alacağım.

İki seçenekten birini yaptığımda her şekilde nihai yükseltme için para biriktirirken, o arada geçen zamanda idarelik, nispeten iyi bir işlemci bulunacak. Çünkü G3220 bana yetmiyor. Hangisini yapmam daha performanslı ve mantıklı olur?

Sistemin geriye kalan bileşenleri:
* G.Skill 4 GB + Team group xtreem VULCAN-2133 4 GB RAM.
*Sapphire R7 250 2 GB ekran kartı.
*WD Caviar Blue 1 TB HDD.
*Cooler Master Elite RC-430 500W pencereli kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xeon CPU'su çekirdek bakımından daha güçlüdür kendisi iyi bir sunucu CPU'su olarak tanınmıştı. ha bütçen varsa x5460 al ben onunla 1050Ti beslemiştim.

Xeon işlemciler benim bildiğim kadarıyla sunucu için eğer dediğim doğruysa i3 alın.
Sunucu işlemcisi evet ama kimisinin oyun performansı i7'lerle kıyaslanabilecek düzeyde. Özellikle "i7 870 vs X3470" kıyaslamasına bakmanı tavsiye ederim.
Xeon 3470 daha iyidir.
Çekirdek olarak ben de öyle düşünüyorum ama mimari olarak i3 4170 ile arasında 4 yıl var. Bu kısım biraz kafamı kurcalıyor.
Xeon CPU'su çekirdek bakımından daha güçlüdür kendisi iyi bir sunucu CPU'su olarak tanınmıştı. ha bütçen varsa x5460 al ben onunla 1050Ti beslemiştim.
Elimde Gigabyte GA-G41M-Combo ananakart var ve zaten bütçem 300 TL (yani bahsettiğin işlemci tahmini 120-140 TL arası) ama 771 pin çok daha eski bir mimari. Üstte de dediğim gibi bu konu biraz kafamı kurcalıyor.

Sunucu işlemcisi evet ama kimisinin oyun performansı i7'lerle kıyaslanabilecek düzeyde.

Çekirdek olarak ben de öyle düşünüyorum ama mimari olarak i3 4170 ile arasında 4 yıl var. Bu kısım biraz kafamı kurcalıyor.

Elimde Gigabyte GA-G41M-combo ananakart var ve zaten bütçem 300 TL (yani bahsettiğin işlemci tahmini 120-140 TL arası) ama 771 pin çok daha eski bir mimari. Üstte de dediğim gibi bu konu biraz kafamı kurcalıyor.

Dediğim gibi size kalmış.

Sunucu işlemcisi evet ama kimisinin oyun performansı i7'lerle kıyaslanabilecek düzeyde. Özellikle "i7 870 vs X3470" kıyaslamasına bakmanı tavsiye ederim.

Elimde Gigabyte GA-G41M-Combo ananakart var ve zaten bütçem 300 TL (yani bahsettiğin işlemci tahmini 120-140 TL arası) ama 771 pin çok daha eski bir mimari. Üstte de dediğim gibi bu konu biraz kafamı kurcalıyor.
Bütçe kısıtlıyken mimarisine değil de performansına bakmanızı tavsiye ederim. Performans olarak X3440 bile gayet iyi bir işlemcidir. Aynı zamanda X3470 için geçerli mi bilmem ama OverClock canavarıdır.

Xeon X3470 daha güçlü ama en fazla OC ile RX 580 kullanabilirsin. Bence i3 4170 alıp sonradan i7 4790K uprade edip GTX 1660 Super alırsınız mükemmel olur.

Xeon X3470 daha güçlü ama en fazla OC ile RX 580 kullanabilirsin. Bence i3 4170 alıp sonradan i7 4790K uprade edip GTX 1660 Super alırsınız mükemmel olur.
Sonradan yükseltme yapacaksanız doğru bir karar olabilir. Bir kere alır kullanırım ötesine geçmem diyorsanız X3470 diyorum.

Dediğim gibi size kalmış.
Bana kalmasın hocam :D yoksa bu bilgisayarı direkt atardım ama bütçe yok. Ben de mecbur elimdekini olabildiğince iyi bir hale getirmeye çalışıyorum.
Bütçe kısıtlıyken mimarisine değil de performansına bakmanızı tavsiye ederim. Performans olarak X3440 bile gayet iyi bir işlemcidir. Aynı zamanda X3470 için geçerli mi bilmem ama OverClock canavarıdır.
Mimari çok fark ettiriyor. Yeri geliyor sadece masaüstünde 3-5 işlem yaparken bile anlaşılıyor. O.C. konusunda da i7 4790K'ya geçince düşünüyorum. Zaten 4790 değil de 4790K almayı düşünmemin esas nedeni o. Bir de yanına kaliteli bir sıvı soğutucuyla O.C. yaparak tahmini RTX 2060S'e kadar kullanabileceğimi düşünüyorum ama sadece 2060S'in fiyatı, benim bileşenler için düşündüğüm tahmini bütçeden çok daha fazla :D O yüzden en fazla RX 580 alırım diye düşünüyorum.
Evet, başta böyle düşünüyordum ama daha da derinlemesine düşününce işin içinden çıkamaz oldum. Elimde zaten fazladan 2-3 anakart var, bunların içine bir süre kullandıktan sonra yüzüne bile bakmayacağım birini eklemektense mesela GA-G41M-Combo'ya Xeon işlemci alır başka bir bilgisayar çıkarırım. Hem daha ucuza mal olur.

Bir de aklıma şu geldi. Birkaç yerde okudum, Xeon işlemciler için sağlam bir soğutucu lazımMIŞ ama benim elimde şuna benzer bir soğutucu var. Ben ise soğutucuyu en son i7 aldığımda (yukarda belirttiğim gibi) değiştireceğim. Ne düşünüyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı