i3-5005U sisteme uygun Windows 10 sürüm önerisi

mahmutalba

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayara yeni format attım ve sistemim eski olduğu için biraz araştırdım. 1703 sürümün stabil olduğu yorumlarını gördüm ve SSD'ye 1703 sürüm kurdum. Format atarken SSD ve HDD takılıydı ve ikisini de biçimlendirerek format attım. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sistemi SSD'ye kurmama rağmen HDD'ye sistem tarafından bölüm ayrılmış. 1803 sürüm kullanırken oluşmayan sorunlar oluştu. Örneğin. Knight Online PvP oynuyorum Launcher'ı başlattığımda 3-5 sn oyun giriş ekranında donuyor ve ondan sonra geliyor, 1803 sürümde böyle bir sorun yoktu. 19xx sürüme güncelleme yaptığımda ise çok yüksek donanım istemeyen Knight Online bile kasmaya donmaya başlamıştı. Bu sisteme en uygun Windows 10 64 Bit versiyon hangisidir ve resimde gözüken HDD de bulunan sisteme ayrılan alanın performansa etkisi var mıdır?

Windows 10 64 Bit.
i3-5005u R5 m330.
8 GB DDR3 1600MHz RAM (2x4)
240GB SanDisk SSD - 1TB WD 7200RPM HDD.

Dosya Ekleri

• disk yönetimi.PNG
    disk yönetimi.PNG
    35 KB · Görüntüleme: 29
Windows'u güncel tutmak önemli. Windows 10 Home 19xx sürümü kullanmak en mantıklısı. Oyunların kasma nedeninin Windows kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Yüksek ihtimalle oyun dahili gpu'da çalışmakta. Ona dikkat edin.
Windows10 Home 20H2 kurun en güncel olanı.
O sisteme gelmemiş olabilir.

Cevaplar için teşekkürler. Yanıtı geç yazıyorum çünkü 20h2 sürüme yükselttim ve hdd takılı olmadan sistemi test ettim. 3 günlük deneyimime göre 20H2 sürümü önceki sürümlerden daha stabil çalışıyor. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Sorun hdd ile ilgili değil 1703 sürüm ile alakalıymış. Fakat harici ekran kartı (r5 m330) seçili olduğu halde halen knight online gibi 15 yıllık bir oyunda bile ciddi performans sorunları yaşıyorum. Sanırım oyun motoru tek çekirdek üzerinden çalışıyor ve benim işlemci hızım da 2.00ghz olduğu için performans sorunları oluşuyor. Update, Defender, diğer windows ve microsoft gereksiz uygulamaları kapalı olduğu halde. Bununla ilgili çözüm önerebilirseniz çok memnun olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı