i3-540 Sistem iyileştirmesi için parça değişimi tavsiyesi

Parça Değişimi f/p olarak

• İşe yarar Mantıklı

Oy: 1 33,3%
  • Hiç bulaşma paran boşa gider

Oy: 2 66,7%

• Oy verenlerin toplamı
    3

Zodiac.

Hectopat
Herkese merhaba,
Toplama olan masaüstü bilgisayarımda performans konusunda sıkıntılar yaşamaya başladım, genelde sistemde grafik olarak yetersizlik var. Oyunlarda en düşük ayarlarda oynayarak zevk almadığım için artık parça değişiminde bulunmayı düşünüyorum.

Sistem Özellikleri:
Intel® Core™ i3-540 4M Cache, 3.06 GHz [64bit]
ATI Radeon HD 4600 Series 2 Gb Ekran kartı
Kingston 4 gb RAM
500Gb Sata HDD
DirectX 11

İşlemcilerin fiyatları malesef çok pahalı o yüzden işlemci hariç yeni bir Ekran kartı,SSD ve yükseltebilirsem toplam 8 gb'lık RAM alarak bilgisayarın performansında tatmin edici bir iyileşme görebilir miyim? Kısaca World of Tanks oyununu yüksek ayarlarda oynayabilirmiyim. Tahmini en az ne kadar bir bütçe ayırmalıyım?

Şimdiden Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci baya eskimiş fakat berbat diyebileceğimiz derece kötü değil. İyi bir ekran kartı, SSD ve RAM takviyesi ile bilgisayarın performansı fazlasıyla artar. Bütçeniz nedir ?

Kusura bakma geç cevap vermek zorunda kaldım kısıtlıydım bütçe olarak en fazla 500-600 TL düşünüyorum. Bu arada anakartı yazmayı unutmuşum Asus P7H55-M LX. Yardımcı olursan gerçekten çok sevinirim.

Yok ne kusuru, PSU'nun ne olduğunu bilsem de fena olmazdı aslında. Ama PSU'nun kötü olduğunu var sayarak onu da ekleyelim bütçeye.

Sapphire 2gb R7 Amd R7 250x Vapor-x 11229-05-20g Ddr5 128bit Hd 343 - n11.com

326 Türk Lirası

KNG 240GB HyperX FURY SSD SHFS37A/240G - Online Alışveriş - Netsiparis.Com

287 Türk Lirası

RAM'in CL ve Mhz değerlerini bilmiyorum. Ama tahminimce DDR3, 1333 Mhz ve CL9'dur. Eğer öyle ise bu RAM'den alınız bir tane.

Kingston ValueRam 4GB 1333MHz DDR3 Ram (KVR13N9S8/4) Fiyatı

75 Türk Lirası da bu.

SSD ve ekran kartında sınırları biraz zorladığımdan 687 Türk Lirası fiyat oldu. PSU'nuzun 12V kanalından sağladığı gücü söylerseniz alıp almamanız gerektiğini söyleyebilirim. Güç kaynağınızın modelini yazın yada resmini çekin. Ondan sonra kesinleştirelim kararı. SSD yeterse 120GB da yapabilirsiniz.

Kasanın üzerinde bulunan PSU linkini paylaştım. Ayrıca eklediğim resimde de değerler bulunuyor.

GE-C420A-C2 420W GÜÇ KAYNAĞI

Şuan Dual Kit olarak üzerinde kullandığım RAM.

Kingston ValueRAM 4GB (2 x 2GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1333 (PC3 10600) Desktop Memory Model KVR1333D3N9K2/4G - Newegg.com

Sistem için 120 GB SSD' yi kullanmayı, üzerinde bulunan HDD' yi ise depolama için kullanmayı düşünüyorum. SSD 120GB olucağı için RAM daha iyi bi seçenek düşünebilirim. Verdiğiniz linkte yorum kısmında ne kadar doğru bilmiyorum ama bir kullanıcı uyumsuz olan anakartlar arasında beni anakartımıda yazmış. Ayrıca işlemci yüzünden darboğaz sorunu yaşama ihtimalim varmı ?

Dosya Ekleri

• ss.jpg
    ss.jpg
    380,2 KB · Görüntüleme: 155
Eğer elindeki RAM'ler 2x2 ise onları elden çıkar. 4x2 8 GB'lık uyumlu kitlerden birini al. Sana attığım SSD'nin de 120GB'lığını alırsın o zaman. Güç kaynağın gayet iyi. Ekran kartı için yeterli. Ve emin ol yapabileceğin en iyi seçim olur R7 250X almak. Darboğaz olacağını sanmam. Şimdiden hayırlı olsun.

1333 alabilirsin. Çok fark olmaz performans bakımından.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı