Çözüldü i3 6006U sistem aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mandalina adam

Centipat
Daha fazla  
RAM
12 GB
SSD veya HDD modeli
Sandisk SSD plus
Ekran kartı
HD 520
Anakart
Acer T-Rex_SK
İşlemci
i3 6006U
Merhaba arkadaşlar. Bugün PC'de Valorant oynuyordum, sonra çıktım ve bir video izledim. Şarj kablosunu çıkarttığım an PC kapandı. Daha sonra tekrar açtım, ancak 10-15 saniye sonra tekrar kapandı. Ancak prize takılı haldeyken kapanmıyor. Sonra güvenli modu açtım, onda herhangi bir sorun olmuyor, kapanma sorunu yaşanmıyor. Windows 10'u başlatınca sıkıntılar başlıyor. Pilde sorun olmadığını düşünüyorum, çünkü eğer olsaydı güvenli moda alınca da kapanırdı. Herhangi bir uyarı da almıyorum, bilgisayar aniden kapanıyor.

Çözüm:
Eğer pilinizde sorun olmadığı halde kendi kendine kapanıyorsa, öncelikle bilgisayarınızı güvenli moda almalısınız. Şimdi bilgisayarınızı prize takın. Size güvenli moda nasıl alacağınızı şu şekilde göstereyim:

Shift tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç Ayarları seçeneğine gelip yeniden başlat'a tıklayın.
Bilgisayarınız yeniden başlayacak, sonra bir seçim ekranı gelecek. Biz o ekranda güvenli mod olan 4 veya F4 tuşuna basıyoruz.

Şimdi güvenli mod açıldığında bilgisayarımızı şarjdan çekiyoruz. Eğer çektiğimizde kapanma yoksa pilimiz sağlam demektir. Ancak yine de kapanıyorsa, pilde sorun olabilir. Şimdi güvenli modda kapanmadığına emin olduktan sonra prize yeniden takıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Bu işlemle güvenli moddan çıkmış olduk.

Daha sonra Aygıt Yöneticisine girin, orada pil kısmına tıklayın. Orada 2 tane aygıt göreceksiniz:

-Microsoft AC Bağdaştırıcısı
-Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yönetimi

Her ikisine de sağ tıklayıp "Bu aygıtı kaldır" seçeneğine tıklayın (devre dışı bırak tuşuna değil, kaldır tuşuna). İkisine de aynı işlemi yapın. Korkmayın, Windows bir sonraki açılışta size bu sürücüleri geri yükleyecektir. Şimdi bilgisayarı prizden çıkarın, büyük ihtimalle artık kapanmayacaktır. Bu bir sürücü sorunu gibi görünüyor. Bende böyle çözüldü. İnşallah sizde de böyle çözülür.

O arada bu kısa süreli bir çözüm yeni öğrendim. RAM tam oturmamış çıkarıp yerlerini değiştirdim düzeldi. Bir de RAM'leri taktırdığım bilgisayarcı bana yarım takmışsın demişti☹️ meğer o yarım takmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı