i3-6100 sistem aniden yeniden başlıyor

redark

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle herkese iyi forumlar. Biraz uzun bir yazı olabilir :)
3 sene önce 2. el olarak aldım bilgisayarı. Hepsinin faturaları mevcut, kutuları yok.
i3 6100 işlemci stok fan.
Gigabyte Z170 anakart.
MSI R7 370 Gaming ekran kartı.
HyperX 8 GB DDR4 RAM.
Corsair vs 550 PSU.
SanDisk 480 GB SSD.
Zamanla 2 TB HDD ile XPG 2x8 RAM ekledim, 8'lik boşa çıktı.
Aldığımdan bir süre sonra nadir aralıklarla PC restart atmaya başladı bazen haftada 2-3 kere bazen 2 ay turp gibi. Kullanım şeklim ise genelde internette takılırım ne kadar kötü bir huy olduğunu bilsem de 30-40 sekme açık olur genelde ve PC hep açık olur kullanmadığım zamanlarda yarım saat sonra kendini beklemeye alır. Bazen 1-2 ay hiç oyuna girmem, bazen arkadaşlar ile her gün 3-4 saat oynarız yani çok yönlü bir kullanımım var.
Soruna gelecek olursak bir oyuna sarmıştım fakat oyunda bu restart olayı çok oldu ve %70 80 menü geçişlerindeki saliselik anlarda restart attı. Çoğu grafikli oyunda ayarları yükselttiğimde yani ekran kartı zorlandığında atıyor genelde bu yüzden düşük ayarlarda oynuyorum. Hiçbir uyarı mavi ekran olmadan direk güç kesiliyor 1-2 saniye sonra kendi başlıyor.
Sonunda ekran kartı iptal tabii :) 3-4 tamirciye götürdüm fakat çip arızası uğraşılmaz yapılsa 2 güne bozulur dediler.
Sıfır ASUS 5500XT 8 GB satın aldım ve bu restart arızası devam ediyor.
Bana ilginç gelen 2 nokta var.
1. olarak ekran kartı almadığım süre olan 1 ay kadar i3 6100 onboard ekran kartıyla takıldım ve beni gerçekten şaşırttı. Başka oyunlarda test etmedim ama World of Warships’de HD kullanım en düşük ayarlarda ekşınsız zamanda 55-60, aksiyon başlayınca 40/45 FPS'lerde oynadım. Bu 1 aylık sürede 1 kere bile restart atmadı.
Yeni ekran kartını aldığımda FurMark ile test ettim ilk teste başladığım an restart attı açılınca bir daha test ettim 15 dk sıkıntı çıkarmadı testi bitirdim.
2. ilginç olan durum ise USB girişleriyle ilgili.
Eski klavye girişli 1 klavye ile kulaklık mikrofon girişlerinde sıkıntı yok fakat USB girişli 1 Logitech mouse ile USB vericili kablosuz Logitech klavye ara ara sıkıntılar oluyor.
Klavyede 2 3 saniye yazdıklarım işlemiyor sonra hepsi birden yazılıyor. Mouse da ise oyunlarda mouse çıkarıp hemen takılmış gibi sistem bildirimi geliyor ve mouse da ayarladığım profiller sıfırlanıyor USB'den tekrar çıkarıp takmam ya da Logitech programından 1 2 tuşa basmam gerekiyor.
Şimdiye kadar sorun %100 PSU gibi görünüyor fakat dün bir arkadaş tavsiyesiyle mouse USB girişini kasanın ön panelindeki USB girişine taktım ve 24 saattir bir sıkıntı olmadı. Tabi net sonuca varmam için 1 hafta test etmem lazım. Bu durum bana - acaba anakart mı arızalı korkusunu yarattı.
Black Friday'de 2600-2600X ve ona uygun anakart B450 B550 almayı düşünüyorum. Boşa çıkan i3 Gigabyte anakart ile boştaki 8 GB RAM'e PSU ile SSD ekleyip babama vereceğim ki nette şarkı açıp ETS 2 takılabilsin. Orta ayarlarda kontrol ettim onboard ile sıkıntısız oynanabiliyor.
PSU alırsam ve sorun anakartta olur ise PSU'ya gereksiz masraf edeceğim ki pandemi nedeni ile işsizim birikimimden yiyorum hazıra dağ dayanmaz :)
250-300 Watt'lık PSU ücretsiz edinebilirim ve babama vereceğim sisteme yeterli olur.
Sorun PSU ise tabii ki yenisini alacağım ve mevcut olan vs 550'yi de babama vereceğim. (Ekran kartsız 1 ay sorunsuz kullandım.)
Nedensiz 1 ay iade hakkı olduğu için Amazon'dan eli ayağı düzgün ve uygun fiyatlı olan Zalman 500 ya da 600 alayım diyorum.
Sorunun PSU olduğundan emin olsam FSP HD 500- HD 600, FSP HV Pro 550, Cooler Master Elite V4 600, High Power HP1 600W Gold psularından birini de alabilirim ama bunlar bizim siteler oldukları için "paket açıldı mı" iade almıyorlar diye biliyorum.
Bu kadar ayrıntılı anlatmamın sebebi rahat empati yapabilmenizi sağlamak ve konunun (O işlemci, o ekran kartını besleyemez. Bu kadar malzeme var, al bir PSU. Bize ne babana vereceğin sistemden? gibi yorumlar ile) sapmaması.
Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder siz değerli arkadaşların yorumlarını, fikirlerini bekliyorum.

Maalesef farkındayım ne kadar uzun olduğunu ama konunun altında sorulacak sorulara önceden cevap ve ihtiyaç dışı eksik bilgi nedenli yapılması muhtemel yorumlara karşı "uzunca" bir önlem.

Geri
Yukarı