i3-6100 Sistem oyunda aniden donuyor

erenTURAN

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bilgisayarımda ki bazı oyunlarda donma sorunu yaklaşık iki ay önce başladı. İlk zamanlar Apex oynarken aniden oyun donuyor ve hareketsiz bir şekilde oyun takılıp kalıyordu oyunu Görev Yöneticisi'nden kapattığımda AMD hata yazısı çıkıyordu sonrasında bu hata gittikçe artmaya başladı (şu an dahemen hemen 3 maçta 1 hata alıyorum), son olarak Overwatch 2 oynarken de aynı problemle karşılaştım oyunu iki gün önce ilk yüklediğimde 4-5 maçta bir oyun donarken şimdi her maçta oyun donuyor ve oyun bir sahnede takılı kalıyor herhangi bir hata yazısı falanda almıyorum.
Örnek vermem gerekirse FPS olarak ow 2 de 150 FPS alıyorum ama aniden oyunun donması gerçekten çok garip ama daha da garibi bu hatayı Valorant veya Football Manager'da almıyorum genelde daha hareketli ve efektleri yüksek diyebileceğim bu iki oyunda alıyorum.
Hatayı çözmek için ekran kartı driverımı sildim yeniden yükledim, kasanın içini temizledim, hatta bugün format bile atmama rağmen aynı hata devam ediyor zannımca ekran kartı veya işlemci fazla ısınıyor bunun nedeni sizce ekran kartının macununun veya işlemcinin macununun bitmesi olabilir mi ekran kartını alalım 5 işlemciyi alalımsa 8 sene oldu. Her oyun donduğunda PC'yi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum ve oyunları tekrar tekrar açıp kapamak bile fayda etmiyor 😐 rica edersem tahminlerinizi veya başınıza geldiyse tecrübelerinizi yazabilir misiniz?

Sistemim: Intel i3 6100- AMD RX 570-16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bigisayarınızı en son ne zaman kontrole götürdünüz?
Hiç götürmedim desem yeridir 🙂 işlemciyi alalım 8 ekran kartını alalım 5 sene oldu ve macunlarını hiç yenilemedim. İki gün önce ilk defa ekran kartının içini açtım temizledim içinden bir avuç toz çıktı ama yinede ekran kartının sıcaklığı 89 ile 92 derece arasında gidip geliyor. Bende son çare olarak alman malı bir macun siparişi verdim işlemcim ile ekran kartıma onları uygulayacağım. Bakalım umarım olumlu sonuç alırım.

Hiç götürmedim desem yeridir 🙂 işlemciyi alalım 8 ekran kartını alalım 5 sene oldu ve macunlarını hiç yenilemedim. İki gün önce ilk defa ekran kartının içini açtım temizledim içinden bir avuç toz çıktı ama yine de ekran kartının sıcaklığı 89 ile 92 derece arasında gidip geliyor. Bende son çare olarak alman malı bir macun siparişi verdim işlemcim ile ekran kartıma onları uygulayacağım. Bakalım umarım olumlu sonuç alırım.

Macunu yenilerseniz bilgisayarınızın sıcaklık derecesi azalır. 89 - 92 derece ideal ama birkaç derece daha düşük olması bilgisayarınız için daha sağlıklı olur.

Geri
Yukarı