RX 580 sistem oyunda aniden donuyor

ilker_32

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, önceden problemsiz kullandığım bilgisayarım ile çoğu oyunu rahatça oynuyordum bu aralar oyun oynarken aniden donuyor. Metro, Control ve birçok oyun ancak CS:GO'da olmuyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Ancak Windows'ta gezinirken video veya müzik dinlerken problem yok. Bazen de bilgisayarı 10 defa açtığımı varsayarsam bu 10 tanenin içinde 1 defa bilgisayar açılmadan güç kesiyor kapanıyor. Oyun içindeyken ne CPU ne de GPU sıcaklıkları yüksek değil ikisinde de 55 dereceyi aşmıyor. Zaten işlemci termal macunu 6 ayda bir yeniliyorum.

-RAM'ler 2x8GB Corsair Vengeance LPX. Ben RAM'dan kaynaklandığını düşünerek onu denedim fakat, başka RAM'de de yaptı aynı sıkıntıyı.
-Ekran kartım RX580 8 GB GDDR5 256bit Nitro. Kartım için en güncel yazılımı yüklemiştim ve şimdi eski sürümlere geçtim gene aynı sıkıntı var. FurMark testi sonucu aşağıdaki gibi.
-Windows 11'den yapar mı bilmiyorum? Veya Anakart'dan (X99)?
-PSU Zalman 1000W garantisi bitmedi 1 yıllık.
-İşlemcim Xeon E52678 2.50GHz
-128 GB SSD sahibim Windows burada kurulu ve 1TB mekanik HDD'ye oyunları kuruyorum. SSD'den yapar mı? Emin değilim. Hiç takılma yapmıyor oyunlarda veya Windows'da. Sadece oyun içindeyken aniden donmalar hariç.

Aslına bakarsanız bilgisayar alanı içerisinde herkesin ekonomik olarak durumu belli. Parçaları deneyecek malzemem olmadığı için arızayı bulamıyorum.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, önceden problemsiz kullandığım bilgisayarım ile çoğu oyunu rahatça oynuyordum bu aralar oyun oynarken aniden donuyor. Metro, Control ve birçok oyun ancak CS:GO'da olmuyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Ancak Windows'ta gezinirken video veya müzik dinlerken problem yok. Bazen de bilgisayarı 10 defa açtığımı varsayarsam bu 10 tanenin içinde 1 defa bilgisayar açılmadan güç kesiyor kapanıyor. Oyun içindeyken ne CPU ne de GPU sıcaklıkları yüksek değil ikisinde de 55 dereceyi aşmıyor. Zaten işlemci termal macunu 6 ayda bir yeniliyorum.

-RAM'ler 2x8GB Corsair Vengeance LPX. Ben RAM'dan kaynaklandığını düşünerek onu denedim fakat, başka RAM'de de yaptı aynı sıkıntıyı.
-Ekran kartım RX580 8 GB GDDR5 256bit Nitro. Kartım için en güncel yazılımı yüklemiştim ve şimdi eski sürümlere geçtim gene aynı sıkıntı var. FurMark testi sonucu aşağıdaki gibi.
-Windows 11'den yapar mı bilmiyorum? Veya Anakart'dan (X99)?
-PSU Zalman 1000W garantisi bitmedi 1 yıllık.
-İşlemcim Xeon E52678 2.50GHz
-128 GB SSD sahibim Windows burada kurulu ve 1TB mekanik HDD'ye oyunları kuruyorum. SSD'den yapar mı? Emin değilim. Hiç takılma yapmıyor oyunlarda veya Windows'da. Sadece oyun içindeyken aniden donmalar hariç.

Aslına bakarsanız bilgisayar alanı içerisinde herkesin ekonomik olarak durumu belli. Parçaları deneyecek malzemem olmadığı için arızayı bulamıyorum.

Eki Görüntüle 1370458
Anladım. Peki sadece oyun da mı donuyor yoksa komple sisteminiz mi?

Sadece oyunda donuyor ama sistem kilitleniyor. Ancak klavyeden caps veya numlock gibi tuşlar çalışmaya devam ediyor. Windows'a dönemiyorum reset atıyorum.
Sorunu buldum aynı problem ile karşılaşanlar için;

Öncelikle bios'u güncelledim. Sonra temiz bir kurulum ile Windows 10 pro'ya geçtim. Böylelikle en büyük problem çözülmüş oldu. Ancak Windows 11'i kötülemiyorum demek ki sistemden sisteme farkediyor veya Windows 11 sürümüm de sıkıntı vardı.

Ardından son sürüm anakart sürücülerini kurdum ve en sona ekran kartı sürücüsü olarak Adrenalin Edition 22.4.2 sürümünü kurdum. Oyun deneylerine başladım şöyle bir hata aldım.

Adsız.png

Tekrardan işe Adrenalin Edition 22.4.2 sürümünü DDU ile güvenli modda kaldırmakla başladım. Biraz araştırdıktan sonra problemsiz olarak en çok yorum alan sürüm olan Adrenalin Edition 22.3.1 yükledim ve problem de ortadan kalktı. Ekstra olarak farkeder mi bilmiyorum ama kendi düşüncemle ben monitörümün hızını 165Hz'e çektim.

Şuan bir problemim yok.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.47.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.47.jpeg
    155,9 KB · Görüntüleme: 28
  • WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.48 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.48 (1).jpeg
    152,3 KB · Görüntüleme: 18
  • WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.48.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-26 at 01.55.48.jpeg
    322,2 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme: