İ3 6100 sistem toplama

• Konuyu başlatan AUZ
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 487

AUZ

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Bir süredir sistem güncellemesi öncesi genel önerileri takip ettim. Kendi kullanım şeklim ve bütçeme göre de genel önerilen parçalardan bir sistem oluşturdum. Tabi son aşamada kafamda oluşturduğum sistemi danışarak sipariş vermeden önce görüş almak istiyorum.

Mevcut sistemim;

• AMD Athlon II X4 630 ~ 2.8 GHZ
  • Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
  • Kingston 4 GB 1333MHZ DDR3 (2GB x 2)
  • Samsung 500 GB Sata2 HDD
  • LG 22X GH-22NS50
  • Gigabyte GZ-X5 BPD-400Kasa

Öncelikle altını çizdiğim HDD, Optik Sürücü ve Kasamdan memnunum ve kalmasını istiyorum. Ancak sistemi güncellerken kasaya bir SSD eklemek faydalı olacaktır düşüncesindeyim.

Bilgisayarı evde kullanacağım ve genellikle ofis / internet işi, fotoğraf yedekleme ve bazen photoshop / lightroom gibi programları kullanıyorum. Oyun oynamam. Zaten bilgisayarı da haftada 2-3 gün açıyorum, sürekli de kullanmıyorum. Bütçemde bir sınır olmamakla birlikte kullanım amacım belli ve çok yoğun kullanmayacağım için işlemci, anakart, RAM, SSD disk için ortalama 1.000 TL bütçe belirledim.

Şimdi de okuyup öğrendiğim kadarıyla almak istediğim sistemi yazıyorum;

• Intel i3 6100
  • MSI H110M PRO-VD
  • Kingston HyperX Fury Black 8GB 2133MHz DDR4 Ram
  • Samsung 850 Evo 250 GB

Sanırım bu bileşenler oldukça mantıklı ama bu sistemi kurarsam birkaç sorumu da sizlere sormak istiyorm.

1. Mevcut kasamdaki güç kaynağı bu sistemi kaldırır mı ? (Uygun olduğunu düşünüyorum)

2. Anakart'ın USB 3 çıkışlarını kasanın ön tarafında kullanabilir miyim ? (Kasanın ön tarafından ayrıca USB 3 çıkışı olması gerekiyorsa sanırım yok, ya da uzatma kablosuyla arkadaki USB 3 çıkışlarını kullanma imkanım olur mu?)

3. RAM'leri tek parça alsam mantıklı mı ? 4GB x 2 yaparsam daha performanslı olur mu )

4. SSD'yi, 120 GB mı 250 GB mı almalıyım sizce ? Kullanım alanım belli, biraz program ve Windows'u kuracağım. Oyun yok. Ayrıca fotoğrafları yedeklemek için 500 GB ikinci HDD'yi de kasada tutacağım. Bir de tam olarak önereceğiniz bir SSD varsa modelini de belirtirseniz sevinirim. Tam çözemedim SSD işini.

Bir de Kadıköy'deki Eksen Bilgisayarın fiyatları nispeten ucuz gibi. Eskiden alışveriş yapmıştım ama yıllardır sokağından bile geçmedim. Tavsiye eder misiniz ?

Herkese şimdiden teşekkürler...

Konu başlığım "i3 6100 Sistem Toplama" olarak değiştirildiği için aslında sistemi toplarken takıldığım hususları sorduğum pek anlaşılmıyor.

Yardım rica ediyorum...

1) Güç kaynağın +12V kanalından ne kadar güç veriyor?
2) Ön USB 3.0 kullanman için Anakartın ve kasanın ön USB 3.0 destekli olması gerekiyor.
3) RAM'leri tek kanal 8 GB al, ilerde ekleme yaparsın.
4) Windows için 120 GB SSD yeterli, oyun kurmayacaksan 250 GB almana gerek yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı