i3 6100 ve RX 470 için Anakart ve Kasa&PSU Önerisi

ugurcakir

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Hayırlısıyla bu akşam aşağıdaki sistemi toplayacağım.
1) Bütçem kısıtlı olduğu için MSI H110M Pro-VD anakartını seçtim. Performans ile ilgili herhangi bir problem yaşar mıyım ?

2) Normalde GTX 1050 Ti alacaktım ancak RX 470 ile 1050 Ti arasında şu an çok fazla fark yok ve çevremdekiler darboğazı çok fazla hissetmezsin, o paraya git RX 470 al dediler ve seçimim bu yönde oldu. Sizce doğru karar mı ? (i5 için ne yazık ki bütçem yok, olursa da monitöre harcayacağım sanırım)

3) Şu an elimde 6 yıl önce aldığım Cooler Master kasa (fotoğrafı aşağıda mevcuttur) ve içerisinde 460W'lık PSU bulunmakta. Normalde Nvidia 9800 GT'ye 6 sene boyunca yetti ama PSU yu değiştirmem gerekebilir diye düşünüyorum. Kasamdan memnunum sadece egzos fanının değişmesi lazım, çalışmıyor ama değiştirmişken kasayı da değiştireyim diyorum. 350 TL civarında "Aerocool V3X 600W 80+" kasası haricinde sistemime rahat yetebilecek başka f/p kasa (gerekiyorsa) ve PSU önerebilir misiniz ?

4) Philips 220E modelinde 1920x1080 çözünürlükte 22 inç monitörüm mevcut. Monitörü değiştirene kadar aktif dönüştürücü ile kullanabilir miyim, RX 470 ekran kartını bu şekilde kullanan var mı ?

İlginiz için teşekkür ederim.

Almak istediğim sistem:

555555.JPG

Evdeki Kasa:

1234.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart oyun performansını etkilemez. Günlük kullanımda, uzun ömürlülük konusunda b150 alınması daha doğru ama sıkıntı yaratmaz.
RX 470 ile GTX 1050 ti arasında performans farkı az değil. RX 470 almak her yönden daha mantıklı. İşlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz olabilir. Yaşayan da var yaşamayan da.
Eğer ekran kartı ve geri kalan bileşenler kasaya sığıyorsa bence kasayı değiştirmek gereksiz. Bir tane fan alırsınız olur. Psu olarak hem şimdisi hem de ilerisi için 600w iyi olacaktır. Uygun fiyatlı bunu öneririm.
FSP Performance FSP600-60AHBC, 600W, 12 cm Fan, Güç Kaynağı
Dönüştürücü ile kullanılabilir ama sıkıntı yaşamanız olası. Gene de dediğim gibi yaşayan da var yaşamayan da. Forumda kullananlar vardı sanırım.

Son düzenleme:
@Barış Tolon ; yorumun için teşekkür ederim. Ayrıca "Normalde GTX 1050 Ti alacaktım ancak RX 470 ile 1050 Ti arasında şu an çok fazla fark yok" derken fiyat olarak kastetmiştim ancak "fiyat" kelimesini araya koymayı unutmuşum :)

@CJack60 ve @Erdem_Özdemir , sizlerin yorumu için de teşekkür ederim. RX 470 kasama sığar diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi egzos için yeni bir fan alacağım.

Uzun bir süre sistemi değiştirmem diye düşünüyorum (i3-540 & Nvidia 9800 GT ile 6 seneyi devirdim :) ). Sistemimi kaldırabilecek uygun fiyatlı PSU (dolar sebebiyle habire fiyatları artıyor :) ) ve kasadan artan parayla anakartımı mı yükseltmeliyim yoksa H110m Pro VD uzun süre beni idare edebileceğinden o parayı monitör için mi kullanmalıyım ?

Teşekkür ederim.

Şu anlık monitör için bütçen ne kadar ? Eğer yeterli bir miktar varsa anakartı yükseltmek daha mantıklı olur. Önerdiğim güç kaynağını alabilirsiniz uygun fiyatlı olarak.

Bir süre dönüştürücü ile kullanacağım monitörü. Şayet hiç görüntü alamazsam veya beklediğimden daha kötü bir ekran görüntüsü ile karşılaşırsam o zaman birkaç gün içinde mecbur monitör alacağım tabi bütçeyi ayarlayabilirsem.

Monitör için tahmini bütçem 350-400 tl civarı. Olmadı şu an kullandığım monitörü elimden çıkarıp bütçe farkını azaltacağım.

H110m yerine B150'yi önermenizin asıl sebebi ileriki yıllarda daha az sorun çıkarma olasılığı mı ? (Malzeme kalitesi daha iyi vs. gibi). Yada daha önemli farkları var mı ?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı