i3 7100 yüksek ısı sorunu

yuvalimusa

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Taze Muhasebeci
Merhabalar forumda yeniyim yaklaşık 7 yıldır laptop kullanıyordum 3 ay önce masaüstüne geçiş yaptım yeni yeni öğreniyorum overclock'u falan bilmiyordum önceleri sadece oyun oynuyordum.
Sistemim: İ3 7100 İşlemci, MSI Z270-a Pro ana kart, Gigabyte 1060 6 GB, Corsair 3000 MHz 8 GB RAM, 120GB WD SSD, 1TB leptop harddisk I, işlemcide stock fanı var boşta çalıştığı zamanlarda bile 50 dereceyi geçiyor 52 53 oluyor. PUBG girdiğim zamanlarda 75- 80'lere kadar çıktıgı oluyor. Kasamın sadece yan kapağını açtım harici başka fan yok egzoz fanı çok ses yapıyor aşırı bir sesi var çalıştırmıyorum. Önde süs fanları var bir de onlarda bir işe yaramıyor. Ben buna su soğutma mı alıyım yoksa işlemciyi satıp i7'e falan mı geçiyim bilemedim.

Dosya Ekleri

• Adsaaaaaız.jpg
    Adsaaaaaız.jpg
    29,7 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz sürekli %100 yük altında çalışıyordur tahminimce oyunlarda çünkü çok yetersiz 1060 için. Termal macun yenileyip toz temizliği yapmalısınız. İmkan varsa elinizdeki anakart ve işlemciyi satmanızı tavsiye ederim. Ekran kartınız 1080p oyunculuk için yeterli hâlen. R5 3600 ve B450 alabilirsiniz upgrade düşünürseniz veya B360 ve 9400F.

Güzel bir anakartınız ve ekran kartınız var hali hazırda eğer bütçeniz var ise size önerim en azından i5 orta seviye bir işlemciye geçmeniz . Mevcut işlemciniz kalan donanımlarınız yanında düşük kalıyor performans kaybı yaşarsınız . Isınma problemi için ise kasa temizliği yapılabilir , kablolama düzenlenebilir, işlemcinin termal macunu değiştirilebilir bunlar haricinde işlemci ile birlikte gelen stok fanı değiştirip kasaya 12mm fan eklemesi yapabilirsiniz egzoz fandan başlayarak.

Güzel bir anakartınız ve ekran kartınız var hali hazırda eğer bütçeniz var ise size önerim en azından i5 orta seviye bir işlemciye geçmeniz . Mevcut işlemciniz kalan donanımlarınız yanında düşük kalıyor performans kaybı yaşarsınız . Isınma problemi için ise kasa temizliği yapılabilir , kablolama düzenlenebilir, işlemcinin termal macunu değiştirilebilir bunlar haricinde işlemci ile birlikte gelen stok fanı değiştirip kasaya 12mm fan eklemesi yapabilirsiniz egzoz fandan başlayarak.
Bu işlemciye sıvı soğutma taksam 120mm lik sorunumu çözer mi sizce? İ7 ye geçmeyi düşünüyorum biraz para biriktirip i7 4790k nasıl olur sizce?
İşlemciniz sürekli %100 yük altında çalışıyordur tahminimce oyunlarda çünkü çok yetersiz 1060 için. Termal macun yenileyip toz temizliği yapmalısınız. İmkan varsa elinizdeki anakart ve işlemciyi satmanızı tavsiye ederim. Ekran kartınız 1080p oyunculuk için yeterli hâlen. R5 3600 ve B450 alabilirsiniz upgrade düşünürseniz veya B360 ve 9400F.
Bunların hepsini satıp amd dönmek zor ya yapamam. Onun yerine ilerde i7 koymayı düşünüyorum

4790k overclock destekli güzel bir işlemci fakat çıkış tarihi Haziran 2014. 2.el bulursunuz onlarda en aşağı 2-3 senelik ürünler olur. Yeni nesil intel işlemcilere yönelmeniz daha iyi olur . Fiyatlar cazip gelmezse soğutma sistemine yatırım yapın en azından sizi idare eder bana kalırsa .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı