i3 8100 mu AMD Ryzen 1300X mi ?

İleriye dönük olması için AMD. Şuanlık beni 2-3 sene idare etsin derseniz i3-8100.

Ryzen 1. nesili stabilizasyonu düşük bir nesil. Forum düşük FPS konularıyla kaynıyor. i3 8100 tek çekirdek gücü gayet yüksek 7500 seviyesinde bir işlemcidir. Fiyatı da gayet uygundur.

AMD biraz adam olup Ryzen serisini 1 yıl erken çıkartsaydı dediğini desteklerdim. Tabi sadece destek konusu için söyledim bunu. :)
Hocam neden çıkartmadıklarını bilmiyorum. Vardır mantıklı bi sebebi heralde. :) İntelden sogudum. Yıllarca ufak ufak eklentiler yaparak devam ettirdiler i serisini. Ryzen bi geldi bi baktık 8. Nesil bomba gibi gelmiş. :D

Her iki işlemcinin de eksileri ve artıları var mesela;

-Am4 anakartlar 1151 pin anakartlara nazaran ucuzlar

-Ryzen sistemlerde iyi bir performans için yüksek MHz'li ve çift kanal bellek tercih edilmeli (ek masraf)

-Intel'in stok soğutucuları Amd'nin stok soğutuclarına nazaran berbatlar

-Am4 soket tüm işlemcilerin çarpan kilitleri açık overclock yaparak daha fazla performans alınabilir(1300x stok halde i3 8100'den birazcık daha az fps veriyor ama Overclock yaparsan 1300x'in performansı i3 8100'ün birazcık önüne geçiyor)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı