Çözüldü i3-8100 sistemde mavi ekran hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MXMaster

Hectopat
Merhaba,
Son zamanlarda sistemimde değişik takılmalar ve donmalar oluyordu. Format attım, format sonrasında MEMORY_MANAGEMENT diye mavi ekran hatası verdi, geçici bir şeydir dedim, tekrar aynı ekran gelince Memtest ve Windows bellek tanılama araçları ile RAM'i kontrol ettim ancak herhangi bir sorun çıkmadı. Harddiskleri de kontrol ettim, sağlık durumları iyi ve herhangi bir sorun görünmüyordu ancak sistemde donmalar mevcuttu. Güncellemelerden olabileceğini düşündüm, bu sırada bazı güncellemelerde sorun çıktı tabii. Neyse güncelleştrmelerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimde çalıştı ancak anakart üzerinde önce RAM LED'i yandı söndü sonra VGA LED'i sürekli yanık kaldı ve ekranda görüntü gelmedi. RAM ve ekran kartını tak çıkar yaptım, fırça ile tozunu aldım taktım yine aynı, USB'leri çıkarttım taktım bu sefer ekran geldi ama bilgisayar açıldıktan bir süre sonra dondu ve CRITICAL_PROCESS_DIED şeklinde bir mavi ekran hatası daha verdi. Tekrar yeniden başladı ve bu sefer de UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION diye bir mavi ekran hatası daha geldi. En son, son olarak Windows 10 Home sürümüyle tekrar format attığımda sorunsuz açıldı, güncellemeleri yaptım, Photoshop, oyun vs. 2 gün sorun yaşamadım. Şimdi yarın tekrar eve döneceğim ve bir servise vermeyi düşünüyorum. Anakarttaki RAM slotlarından biri uzun çalışmıyor ve benim aklımdaki sorun çıkaran parça anakart ve belki PSU.

Bu kadar mavi ekran yiyip, hataya doyan varsa fikirlerini almak isterim.

• MSI H310M Pro VD.
  • i3-8100
  • Crucial Ballistix 8 GB.
  • NVIDIA GTX 1050 Ti OC 4 GB.
  • PNY CS900.
  • Seagate Barracuda 1TB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Minidump dosyalarını paylaşabilir misiniz?
Son formattan sonra bir daha mavi ekran hatası almadığım için Minidump klasörü mevcut değil ancak şuan sorunum çözülmüş gibi.. Çok garip bir şekilde bir başka konudan ilham alarak monitör değiştirdim ve yine garip bir şekilde anakarttaki vga ışığı hiçbir şekilde yanmadı. Bilgisayar başlarken yaşadığım mavi ekran ve donmaları da şuan yaşamıyorum. Anakart'ın portlarında sorun olma ihtimali de var, onu da değiştireceğim ama sorunumun çok garip bir şekilde monitör kaynaklı olduğunu anladım. Umarım böyle devam eder, devam etmezse minidump paylaşıyım.

Hdmi kabloyu ekran kartı slotuna takıyorum led yanıyor, ekran kartını çıkarıp onboard slotuna takıyorum, yine led yanıyor. Kasadan değilse monitörden olması biraz saçma gelse de demekki çözüm buymuş. Ama MEMORY_MANAGEMENT konusunda şuan anakarttan şüpheliyim ve onu da en yakın zamanda değiştireceğim.

UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION yazılım kaynaklı olsa, CRITICAL_PROCESS_DIED için de driver kaynaklı olabilir diyorlar. Her seferinde temiz, orjinal kurulum yapıyorum ama bakalım, önümüzdeki zaman diliminde sorunu yaşarsam buradayım.
Minidump dosyalarını paylaşabilir misiniz?
Son formattan sonra bir daha mavi ekran hatası almadığım için Minidump klasörü mevcut değil ancak şuan sorunum çözülmüş gibi.. Çok garip bir şekilde bir başka konudan ilham alarak monitör değiştirdim ve yine garip bir şekilde anakarttaki vga ışığı hiçbir şekilde yanmadı. Bilgisayar başlarken yaşadığım mavi ekran ve donmaları da şuan yaşamıyorum. Anakart'ın portlarında sorun olma ihtimali de var, onu da değiştireceğim ama sorunumun çok garip bir şekilde monitör kaynaklı olduğunu anladım. Umarım böyle devam eder, devam etmezse minidump paylaşıyım.

Hdmi kabloyu ekran kartı slotuna takıyorum led yanıyor, ekran kartını çıkarıp onboard slotuna takıyorum, yine led yanıyor. Kasadan değilse monitörden olması biraz saçma gelse de demekki çözüm buymuş. Ama MEMORY_MANAGEMENT konusunda şuan anakarttan şüpheliyim ve onu da en yakın zamanda değiştireceğim.

UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION yazılım kaynaklı olsa, CRITICAL_PROCESS_DIED için de driver kaynaklı olabilir diyorlar. Her seferinde temiz, orjinal kurulum yapıyorum ama bakalım, önümüzdeki zaman diliminde sorunu yaşarsam buradayım.

Çözüm

Çözülmesine baya sevindim umarım bir daha yaşamazsın. Tekrarı olursa buradayız her zaman yardımcı oluruz.

Geri
Yukarı