i3 8100 sisteme yükseltme

Sensei Eyüp

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kastamonu/Bozkurt
Arkadaşlar sistemim: i3 8100 3,60 GHz 6MB // Gıgabyte B360M D2V 1151pin 2666Mhz // MSI GTX1050 Aero ITX 2GB GDDR5 // Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2400Mhz // FSP Hydro 600w 80+ // Dark N10 2x USB3.0 5x12cm Fan // Logitech G102 Prodigy // AOC E2270SWHN 5ms HDMI+VGA monitör.

Okullar açıldıktan 2-3 ay sonra stajdan kazandığım parayla ekran kartı yükseltmesi yapmayı düşünüyorum çünkü GTX1050’nin VRAM’inin ve GPU gücünün yavaş yavaş yetersiz olmaya başladığı kanaatindeyim. Aklımda 2 ekran kart var;
  • GTX1060 6GB
  • RX580 8GB
GTX1060 daha iyi diyenler var. Fakat FreeSync monitörlerin G-Sync monitörlerin fiyatına göre düşük olması beni cezbediyor açıkçası.

Eğer RX580 alırsam, aldıktan yaklaşık 2-3 ay sonra monitörümü satıp, FreeSync bir monitöre geçeceğim ve gene 2-3 ay sonra 8GB RAM ekleyeceğim sisteme.

Eğer GTX1060 alırsam, aldıktan 1-2 ay sonra sisteme 8GB daha RAM ekleyeceğim. Monitör olduğu gibi kalacak.

Aklımdaki bir diğer fikir ise yeni kartların çıkışını beklemek. Beklerken de sisteme 8GB daha RAM eklemek.

Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1050 hala güçlü bir kart kendisine göre. Yeni kartlar çıkana kadar idare edebilirsin rahatlıkla. Sisteme 8 GB RAM ekle ve yeni seri kartlar çıktığında ona göre bir GPU tercih edersin. İmkanın varken 1700-1800 TL GTX 1060/RX 580 almak yerine yeni seriden bir kart alman daha iyi olacaktır.

Monitör 1080p ise şu anlık kalabilir. AMD kart alırsan ve monitörün de eskiyse hem yeni bir monitöre geçersin hem de almışken FreeSync alırsın.

Burada sıkıntı çıkaracak tek şey işlemci. RX 580/GTX 1060 ile işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz olacaktır. Yeni seride de büyük ihtimal darboğaz kaçınılmaz olacaktır bu işlemci ile. İşlemci yükseltmesi de şart yeni modele geçeceksen.

GTX 1050 hala güçlü bir kart kendisine göre. Yeni kartlar çıkana kadar idare edebilirsin rahatlıkla. Sisteme 8 GB RAM ekle ve yeni seri kartlar çıktığında ona göre bir GPU tercih edersin. İmkanın varken 1700-1800 TL GTX 1060/RX 580 almak yerine yeni seriden bir kart alman daha iyi olacaktır.

Monitör 1080p ise şu anlık kalabilir. AMD kart alırsan ve monitörün de eskiyse hem yeni bir monitöre geçersin hem de almışken FreeSync alırsın.

Burada sıkıntı çıkaracak tek şey işlemci. RX 580/GTX 1060 ile işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz olacaktır. Yeni seride de büyük ihtimal darboğaz kaçınılmaz olacaktır bu işlemci ile. İşlemci yükseltmesi de şart yeni modele geçeceksen.
İ5 8400’e geçmeyi düşünüyorum kendi işlemcimi satıp. Tabii o zaman yazdığım senaryo çok değişecek 🙂

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı