i3 8100 vs i5 7400

Performans ve ileri dönüklülük açısından hangisi?

• i3 8100

Oy: 12 52,2%
  • i5 7400

Oy: 11 47,8%

• Oy verenlerin toplamı
    23

Erşan Kuneri

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. 1 yıl önce yanan işlemcimin (i7 6700k) yasını tutmayı bırakıp yeni işlemci almaya karar verdim ve paramın yettiği sınırda 2 işlemci belirledim. Kısmet olursa yarın gidip alacağım. Vatan Bilgisayar'dan almayı düşünüyorum. Skylake nesil işlemciler varken dizdiğim sistemim:

MSİ Z170A Gaming Pro Carbon
GİGABYTE GTX 970 4G
CORSAIR VENGEANCE 8 GB DDR4 2400 MHz
EVGA 600B

Benim aklıma takılan bu iki işlemciyi de alırsam sorunsuz kullanabilir miyim? Çünkü Z170A-V2 diye bir ibare görmüştüm bir forumda. İki işlemcinin arasında maksimum 10 FPS gibi bir fark var testlerde ve i3 8100 daha iyi görünüyor. Siz hangisini almamı önerirsiniz hem performans hem ileriye dönük olması açısından. Ayrıca Kaby Lake işlemcilerin Z170 serisi anakartlarda çalışması için Skylake nesil bir işlemcinin takılıp yeni işlemcilere hazır halde olan BIOS güncellemesi yapmak gerekiyormuş bilgisi olan arkadaşlar yazar ise sevinirim iyi günler.

i3 8100 anakartınız ile uyumlu değil. Bunu almak isteseniz anakart değişimi de fazladan masraf demek. Eğer iyi bir soğutucunuz varsa i5 7600K alabilirsiniz.

8.nesil İntel işlemci anakartınız ile uyuşmuyor. 7. ve 8.nesil farkları var ikisinin arasında 8.nesil işlemci de 4 çekirdeğe sahip,i5 7400'de aynı şekilde... Ama 8.nesil işlemci daha yeni ve daha ileri teknolojik bilmiyorum karar sizin. Arkadaşın da dediği gibi anakart değiştirmeniz gerekiyor. 8.nesil ile 7.nesil arasında pek fazla performans farkı olmayacağını düşünürsek (Oyunlarda) i5 7400 öneririm.

Muhtesem bir haberle geri döndüm. Dün işlemciyi aldım ve taktırdım fakat ekrana görüntü gelmedi. Vatan Bilgisayar çalışanı 6. Nesil bir işlemci takıp BİOS güncellemesi yapmamız gerek dedi ve şuan elinde bulunmadığını, diğer şubelerinde de olmadığını söyleyerek beni bilgisayarcılara yöneltti.Dün 10'a yakın bilgisayarcı gezdim fakat kimsenin elinde açık 6. Nesil işlemci yoktu.Bir bilgisayarcıya bırakıp eve döndüm.Hala haber bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı