i3-9100F 1660 Super darboğaz

Atilla1

Centipat
Herkese selam. 1 ay önce GTX 1660 Super 3 fanlı modelden ve i3 9100 F olan bir sistem topladım. Alırken darboğaz yapmaz dediler, şu an Detroit Become Human oynuyorum ve ağır drop giriyor. GPU %70 CPU %100 4 çekirdekte 100 oluyor. Kırmızıda ve FPS 20'lere iniyor. Diğer oyunlarda çok sorun yaşamadım. GTA 5'i 4K'da sıkıntısız oynuyorum. Bazen çok nadir CS'de falan ilk açılışta ufak bir takılıyor gibi ama fark edilmeyecek derecede. Sizde işlemciyi değiştirmeli miyim? Yani sorun işlemcide mi? Eğer öyleyse işlemci tavsiyeleriniz neler? Teşekkürler şimdiden.

Kim yapmaz dedi? 9100F BF1'de 1650Super'e bile darboğaz yapıyor.
Genel olarak böyle bir şey yok. Bende 9100F'in muadillerinden biri olan i5-7500 var, GTX 1060 6GB'ı OC yapıp neredeyse birçok haritada GTX 1660 performansı bile alabiliyorum, isteyene görsel veya video destekli bir şekilde de gösteririm. Atıp tutmayı sevmem.
9100F ile 1650S bile CPU'ya işkence çektiren BF5 gibi oyunlarda darboğaz yaparken 1660S darboğazın alasını yapar.

Kim dedi sana yapmaz diye?

Ayarları ve çözünürlüğü yükselt.
Dostum ne BF5'te ne de BF1'de darboğaz yapar, bende muadil seviyede makine var elimde, ha ama söz konusu AC:Odyssey veya Origins olsaydı o zaman yapar derdim ki o oyunların da sadece ağırlıklı olarak kalabalık NPC ve yapay zeka hesaplamalarının bol olduğu bölgelerde yapıyor zaten, denedim hepsini. Hatta o iki oyun 9700K'nın bile sınırlarını zorlayan nitelikte.
i3-9100F'ye maximum 1650 Super takılabilir. 1660S çok ağır gelir o işlemciye. Ryzen 3 3100 falan alınmalı minimum. Ya da i5 9400F alabilirsiniz soket değiştirmeden.
Çok ağır geldiği falan yok, işlemci 2C/4T i3-7100 değil. Sorun çıkaracağı oyun sayısı şu an iki elin parmaklarını geçmez ki zaten o oyunlarda da tek sorunu 4/4 olması, çekirdek performansından yana pek bir eksiği yok bu işlemcinin. Detroit'te de o kadar anormal bir performans düşüşü de olmaması gerekiyor ayrıca, ucu ucuna da olsa maksimum belki bazı sahnelerde %5-10'luk bir kayıpla sıkıntısız akıcı bir şekilde 1660S'i besler o oyunda, @imnotagamer'da da benzer sistem var, o da isterse fikrini belirtebilir bu noktada. Açıkçası şu an 4/4 i5-7500 ile GTX 1660 ayarına getirdiğim 1060'ı ağır işlemci odaklı BF 1 & 5 Online'da bile full besleyebiliyorum öyle söyleyim, 1660S/1070/1660 Ti gibi kartlar 9100F seviyesi 8100/i5-7600-7500 gibi CPU'lar için öyle ahım şahım üst seviye düzeyde değil.

Son düzenleme:
Genel olarak böyle bir şey yok. Bende 9100F'in muadillerinden biri olan i5-7500 var, GTX 1060 6GB'ı OC yapıp neredeyse birçok haritada GTX 1660 performansı bile alabiliyorum, isteyene görsel veya video destekli bir şekilde de gösteririm. Atıp tutmayı sevmem.
Darboğaz konusu için diyorsanız, 9100F ve 1650 Super'li sistemim var. BF1'de darboğaz yaşıyorum. Ben de atabilirim.

Darboğaz konusu için diyorsanız, 9100F ve 1650 Super'li sistemim var. BF1'de darboğaz yaşıyorum. Ben de atabilirim.
Atın bakalım, görelim darboğazı. Ben de atacağım. Açıkçası oyunda 28 tane harita var, kendi sistemimde neredeyse en azından 23-24 haritada hiçbir şekilde darboğaz söz konusu değil, kalan ağır haritalarda da öyle oynanmayacak seviyede bir verim kaybı da yok, hatta çoğu zamana yine güzel verim alabiliyorum kartımdan. Ek olarak 6/6 i5-9400F kullanan arkadaşımın bilgisayarında GTX 1660 Ti ekran kartıyla o bahsettiğim kalan 5-6 haritada GPU kullanımının az da olsa düşebildiğini kendi gözlerimle gördüm, bu sizin için darboğazsa bilemem artık. Ben rahat rahat oynayabiliyorum oyunumu, üstelik bu belirttiğim durumlar 64 kişilik savaşlar için geçerli.

Ayrıca oyunun bozuk olduğunu belirtmek isterim, özellikle işlemci optimizasyonu tarafında. Farklı hatta aynı sunucudan aynı mape farklı zamanlarda girdiğinizde bile GPU kullanımındaki dengesizliği siz de göreceksinizdir. İşlemcinin yetersizliğiyle alakalı bir olay değil bu, saatlerce farklı farklı seviyelerden (i5-7500/7600/9400F, i7-7700) işlemcileri deneyip bu durumun farkına varan nadir oyunculardanım. BF5 açın bir sıkıntı olmayacaktır büyük ihtimal, üstelik sistem gereksinimleri aynı olmasına rağmen.

Son düzenleme:
Atın bakalım, görelim darboğazı. Ben de atacağım. Açıkçası oyunda 28 tane harita var, kendi sistemimde neredeyse en azından 23-24 haritada hiçbir şekilde darboğaz söz konusu değil, kalan ağır haritalarda da öyle oynanmayacak seviyede bir verim kaybı da yok, hatta çoğu zamana yine güzel verim alabiliyorum kartımdan. Ek olarak 6/6 i5-9400F kullanan arkadaşımın bilgisayarında GTX 1660 Ti ekran kartıyla o bahsettiğim kalan 5-6 haritada GPU kullanımının az da olsa düşebildiğini kendi gözlerimle gördüm, bu sizin için darboğazsa bilemem artık. Ben rahat rahat oynayabiliyorum oyunumu, üstelik bu belirttiğim durumlar 64 kişilik savaşlar için geçerli.

Ayrıca oyunun bozuk olduğunu belirtmek isterim, özellikle işlemci optimizasyonu tarafında. Farklı hatta aynı sunucudan aynı mape farklı zamanlarda girdiğinizde bile GPU kullanımındaki dengesizliği siz de göreceksinizdir. İşlemcinin yetersizliğiyle alakalı bir olay değil bu, saatlerce farklı farklı seviyelerden (i5-7500/7600/9400F, i7-7700) işlemcileri deneyip bu durumun farkına varan nadir oyunculardanım. BF5 açın bir sıkıntı olmayacaktır büyük ihtimal, üstelik sistem gereksinimleri aynı olmasına rağmen.
Videoyu çektim, Youtube'ye yükleyeceğim birazdan. Şunu belirtmek isterim, normal olarak, video çekmeden Ultra 30 FPS oynayabiliyordum. Video çekerken FPS acayip düştü, neden bilmiyorum.
sistem.png

Son düzenleme:
Videoyu çektim, Youtube'ye yükleyeceğim birazdan. Şunu belirtmek isterim, normal olarak, video çekmeden Ultra 30 FPS oynayabiliyordum. Video çekerken FPS acayip düştü, neden bilmiyorum.
Ultra ve 30 FPS mi? O kartın en azından 70-80 FPS'i sisteminizde rahatlıkla verebilmesi lazım. Gerçekten çok anormal bir durum söz konusu. Ben Nivelle Nights haritasında OC'lu 1060'la ultra ayarlarda ortalama 95-100 FPS oynayabiliyorum, hatta videolar bile hazır, sadece editlemeleri kaldı, yarına yüklenmiş olur bir aksilik çıkmazsa.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not, herhangi bir parçaya, herhangi bir şekilde OC yapılmadı.
@Jonathan North
Virüs taraması da yaptım virüs yok. Sıcaklıklar normal.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not, herhangi bir parçaya, herhangi bir şekilde OC yapılmadı.
@Jonathan North
Virüs taraması da yaptım virüs yok. Sıcaklıklar normal.
Aman hocam bu ney böyle, sanki önümde G4560 var, sistem bileşenleriniz nedir tam olarak? 8 GB RAM bir eksik o oyun için ama bu denli bir darboğaz hiç ama hiç olmaması lazım. En önemlisi ekran kartı beslemesi harici güç kablosuyla sağlanıyorsa PSU da bu noktada şüphe uyandırabilir.

Aman hocam bu ney böyle, sanki önümde G4560 var, sistem bileşenleriniz nedir tam olarak? 8 GB RAM bir eksik o oyun için ama bu denli bir darboğaz hiç ama hiç olmaması lazım. En önemlisi ekran kartı beslemesi harici güç kablosuyla sağlanıyorsa PSU da bu noktada şüphe uyandırabilir.
PSU 500W FSP AHBC, 8 GB RAM ve i3 9100F, yukarıda da attım zaten. Önceden akıcı oynayabiliyordum 30 FPS'te neden böyle oldu bilmiyorum. GPU'nun gücünü direkt PSU'dan verdim herhangi adaptör tarzı bir şey kullanmadım.
Ama bu durum önceki driverda yoktu. Yeni driverı yükledikten sonra oyuna hiç girmedim.
Sonradan arkadaki bütün programları kapatıp denedin, onun da kaydı var. Pek değişiklik olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU 500W FSP AHBC, 8 GB RAM ve i3 9100F, yukarıda da attım zaten. Önceden akıcı oynayabiliyordum 30 FPS'te neden böyle oldu bilmiyorum. GPU'nun gücünü direkt PSU'dan verdim herhangi adaptör tarzı bir şey kullanmadım.
Ama bu durum önceki driverda yoktu. Yeni driverı yükledikten sonra oyuna hiç girmedim.
Yani ömrümde gördüğüm en inanılmaz darboğazlardan biri olabilir bu. Özellikle de 9100F'e göre aşırı anormal geldi bana, benim sistemde olsa böyle bir şey dayanamam. Gerçekten garip, diğer ağır işlemciye yüklenen oyunlarda durum nasıl peki? Mesela GTA 5, Rainbow Six gibi oyunlarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani ömrümde gördüğüm en inanılmaz darboğazlardan biri olabilir bu. Özellikle de 9100F'e göre aşırı anormal geldi bana, benim sistemde olsa böyle bir şey dayanamam. Gerçekten garip, diğer ağır işlemciye yüklenen oyunlarda durum nasıl peki? Mesela GTA 5, Rainbow Six gibi oyunlarda?
O oyunlarda çok rahatım. GTA 5'i bir ara oynamıştım Online olanını hiç sıkıntı çıkmadı. R6 full ayarlarda yanlış hatırlamıyorsam 120 FPS civarıydı.
Hatta R6'yı daha dün oynadım, gayet akıcıydı.

Geri
Yukarı