i3 9100F işlemcisinden upgrade için işlemci önerisi

kutaykatran

Hectopat
Merhaba arkadaşlar şu an kullanmakta olduğum sistemimde i3-9100F RX580 8 GB ve H310M ve Neo Forza 3000MHz CL15 2x8GB RAM mevcut önümde birkaç seçenek var ve bu seçenekleri size sıralamak istiyorum. Ama öncelikle neler yapmak istediğimi size anlatayım.

Öncelikle bütçem Max 2600TL civarı olacak sanırım tam emin değilim fakat bir yandan çok fazla harcama yapmadan çözmek istiyorum çünkü üniversite öğrencisiyim.

Yoğun olarak uçuş simülasyonları kullanan bir oyuncuyum. Prepar3D MSFS2020 ve xplane 11 gibi simülasyonları kullanıyorum. Aynı zamanda müzik prodüksiyonu mix mastering ve müzik kodlama gibi işlerle de uğraşıyorum açıkçası şu anki işlemcim bile çok kanallı ve çok pluginli projeleri (müzik ile uğraşanlar anlayacaktır) ve çoğu oyunda Ultra'da 60FPS ve üzerini veriyor.

İlk seçenek elimde zaten bir Intel soğutucu olduğu i5 9600K şu an için bir overclock düşüncem yok stok halinin yeterince yeterli olabileceğini düşünüyorum ve açıkçası geçmişten beri gördüğüm Flight Simulator tarzı simülasyon oyunlarında k serisi işlemcileri özellikle 7700K tipi işlemciler aşırı iyi performans veriyor. Hem sistemimin bu şekilde bile büyük projeleri sorunsuz taşıyabilmesi sebebiyle ve anakart da değiştirmeyeceğim için ilk düşüncem 9600K.

İkinci seçenek i5 10400F fakat bunu alırsam anakart değiştirmek zorunda kalacağım ve açıkçası forumlarda ciddi bir ısınma sorununun olduğunu RAM frekansının 2666MHz üzerine izin verilmediğini Z490 tipi bir anakart alınacaksa tavsiye edilmediğini duydum ve açıkçası Z490 alacak bütçem yok.

Üçüncü seçenek ise Ryzen 5 3600 veya Ryzen 5 3600X bunlardan ikisini düşünüyorum fakat 3600X'e biraz daha fazla vermeye gerek var mı onu da tam olarak bilmiyorum açıkçası eğer 3600 alırsam da anakart değiştirmek zorunda kalacağım ve bunun için düşündüğüm anakart çoğu Ryzen kullanıcısında olduğu gibi B450M model.

Cidden sağlam tavsiye verebilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinebilirim bütün detaylar yazıda mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı