i3-9100F sistemde mavi ekran hataları

ANILBEY26

Femtopat
Daha fazla  

Öncelikle merhabalar. Technopat'ı uzun süredir takip ediyorum ancak üye olmak yeni nasip oldu.
Sorunum şu, normalde sistem boştayken veya Metin2 gibi oyunları oynarken herhangi bir mavi ekran hatası almıyorum ancak LoL gibi oyunlara girdiğimde bazen 3-5 dakika içerisinde, bazen 40. dakikada, bazen 4-5 oyun sonra ama kesinlikle mavi ekran hatasına düşüyorum.
DMP dosyalarını Recep Bey'in videolarını takip ettiğim kadarı ile amatörce analiz ettiğimde RAM'imde hata olduğu kanısına vardım ancak anlam veremediğim bazı şeyler var. Bu RAM'leri 2. el olarak aldım, almış olduğum kişinin bilgisayarında Memtest64'de hiçbir hata almıyordu ancak kendi bilgisayarıma taktım, Memtest64'de hata almaya başladı. Şüphelenip tekrar götürdüm satın almış olduğum kişinin bilgisayarında yine herhangi bir sorun çıkmadı. Eve geldiğimde defalarca test ettim sürekli hatalar dizisiyle karşılaşıyorum.
Buna ek olarak yine Recep Bey'in videolarından gördüğüm kadarı ile Windows bellek tanılamayı çalıştırdım ancak Windows bellek tanılama aracında hiçbir hataya rastlanmadı. Çok garip bir durumla karşı karşıyayım lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Not: GTX 770 ekran kartım vardı arızalandı şu anda HD3650 ekran kartı takılı geçici süre ancak iki ekran kartında da mavi ekran ile reset atıyor. Ekran kartını değiştirmek sorunu çözmedi. HDD sağlık durumu ise %100 görünüyor

Dipnot: Anakartda XMP'i kapatıyorum, açıyorum, hız aşırtma yapıyorum veya yapmıyorum, her türlüsünü denedim sonuç değişmiyor. Her şekilde mavi ekrana düşüyorum :(

Şu anki sistemim;
Bluestorm 500W PSU.
H310M PRO VD anakart.
i3-9100F 3.60 GHz işlemci.
1x8GB 2400MHz 15CL RAM.
500GB WD Black HDD 7200RPM.
ATI HD 3650 ekran kartı.

Gerçekten bu hızlı geri dönüşünüz için hayretler içerisinde tebrik ve teşekkür ediyorum.
Dediklerinizi teker teker yapmaya başlıyorum tavsiyeleriniz için teşekkür ederim sonuçları bildireceğim.
Ek olarak Memtest86 kullanmayı bilmiyorum ancak talimatları izleyerek yapacağım, bana TechPowerUp'un Memtest64 ününde aynı etkiye sahip olduğu söylenmişti o yüzden 64 ile denemiştim.
Ek olarak şu bilgiyi vereyim belki bir etkisi varıdır, daha öncesinde çok eski bir kasa kullanıyordum felaket durumdaydı ve hasarlıydı yan kapakları da yoktu bende açıkta duracağına bari dışarıdan gelecek bir zarara karşı önlem almak için onun içerisine yerleştirdim bu gün yeni bir kasa satın aldım daha büyük soğutucu fanlar ekledim ve ekran kartı ile işlemcimin termal macununu yenileyip bütün parçaları soketleri temizleyerek taktım.
Bunu şu sebeple anlattım: Şu anda henüz mavi ekran sorununu deneme fırsatı bulamadım ancak Memtest64 de daha öncesinde defalarca tarama yapıyordum ve sürekli yüzlerce hata çıkıyordu bu gün ne olduysa Memtest64 de hiçbir sorun çıkmamaya başladı ama mavi ekrana düşer mi onu bilmiyorum açıkçası ilginize teşekkürler sayın centipat ^_^

Gerçekten bu hızlı geri dönüşünüz için hayretler içerisinde tebrik ve teşekkür ediyorum.
Dediklerinizi teker teker yapmaya başlıyorum tavsiyeleriniz için teşekkür ederim sonuçları bildireceğim.
Ek olarak Memtest86 kullanmayı bilmiyorum ancak talimatları izleyerek yapacağım, bana TechPowerUp'un Memtest64 ününde aynı etkiye sahip olduğu söylenmişti o yüzden 64 ile denemiştim.
Ek olarak şu bilgiyi vereyim belki bir etkisi varıdır, daha öncesinde çok eski bir kasa kullanıyordum felaket durumdaydı ve hasarlıydı yan kapakları da yoktu bende açıkta duracağına bari dışarıdan gelecek bir zarara karşı önlem almak için onun içerisine yerleştirdim bu gün yeni bir kasa satın aldım daha büyük soğutucu fanlar ekledim ve ekran kartı ile işlemcimin termal macununu yenileyip bütün parçaları soketleri temizleyerek taktım.
Bunu şu sebeple anlattım: Şu anda henüz mavi ekran sorununu deneme fırsatı bulamadım ancak Memtest64 de daha öncesinde defalarca tarama yapıyordum ve sürekli yüzlerce hata çıkıyordu bu gün ne olduysa Memtest64 de hiçbir sorun çıkmamaya başladı ama mavi ekrana düşer mi onu bilmiyorum açıkçası ilginize teşekkürler sayın centipat ^_^

Memtest86 yapın. Technopat'ın makalesi var. Dediğim diğer şeyleri uyguladıysanız ve sorun çözüldü ise çözüm olarak işaretleyin.

Tekrar merhaba DISM aracı ile ilgili şeyleri yaptım ancak scanhealt yaparken bileşen deposunda sorun olduğu ile ilgili bir şeyler yazdı bende devamında restorehealth ı yaptım oradada
"
''Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them.
For Online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
Repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag. "
Şeklinde bir yazı geldi bazılarını onaramamış sanırım kayıtları göndermem gerekiyorsa linkde bulabilirsiniz CBS.log
Anlayamadığım şey ben bu formatlama işini temiz bir Windows 8 ile eski tüm dosyaları silip sorunsuz gibi görünen bir şekilde formatlayıp Windows'un kendi sitesinden yükleme aracı ile yükseltme yaptım yani kurulumu bir nevi ben değil Windows Online olarak yaptı Windows ile ilgili bu kadar sorunlar olması normal mi? Bir Windows 10ı daha bilgisayarıma indirip CD'ye çekip oradan eksik dosyaları tamamlaması için kalan işlemleri yapacağım ancak zaten aynı yerden indirip formatlamış olmam beni biraz düşündürdü
Evimde internetim ne yazık ki şu an için kesik bu yüzden işlemlere daha sonra devam etmek durumundayım ilginiz için çok teşekkürler yukarıda sizlerle paylaştığım konuda yapabileceğim bir şey var mı aydınlatırsanız çok sevinirim

Bu arada Windows'um çok kötü durumda ise bir bilgisayarcıya götürüp format attırmak daha mı mantıklı (Eskişehir'de yaşıyorum bilgisayarcıların %50 - %60 kadarını tanıma fırsatım oldu ancak onlarında sizler kadar profesyonal yaklaştığını düşünmüyorum daha çok ellerinde bizlerin yaptığı gibi Windows sitesinden indirme bir format CD'si ile format atıp geçen eski nesil bilgisayarcılar gibi çalışıyorlar kafam çok karıştı ^_^)

Tekrar merhaba DISM aracı ile ilgili şeyleri yaptım ancak scanhealt yaparken bileşen deposunda sorun olduğu ile ilgili bir şeyler yazdı bende devamında restorehealth ı yaptım oradada
"
"Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them.
For Online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
Repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag. "
Şeklinde bir yazı geldi bazılarını onaramamış sanırım kayıtları göndermem gerekiyorsa linkde bulabilirsiniz CBS.log
Anlayamadığım şey ben bu formatlama işini temiz bir Windows 8 ile eski tüm dosyaları silip sorunsuz gibi görünen bir şekilde formatlayıp Windows'un kendi sitesinden yükleme aracı ile yükseltme yaptım yani kurulumu bir nevi ben değil Windows Online olarak yaptı Windows ile ilgili bu kadar sorunlar olması normal mi? Bir Windows 10ı daha bilgisayarıma indirip CD'ye çekip oradan eksik dosyaları tamamlaması için kalan işlemleri yapacağım ancak zaten aynı yerden indirip formatlamış olmam beni biraz düşündürdü
Evimde internetim ne yazık ki şu an için kesik bu yüzden işlemlere daha sonra devam etmek durumundayım ilginiz için çok teşekkürler yukarıda sizlerle paylaştığım konuda yapabileceğim bir şey var mı aydınlatırsanız çok sevinirim

Bu arada Windows'um çok kötü durumda ise bir bilgisayarcıya götürüp format attırmak daha mı mantıklı (Eskişehir'de yaşıyorum bilgisayarcıların %50 - %60 kadarını tanıma fırsatım oldu ancak onlarında sizler kadar profesyonal yaklaştığını düşünmüyorum daha çok ellerinde bizlerin yaptığı gibi Windows sitesinden indirme bir format CD'si ile format atıp geçen eski nesil bilgisayarcılar gibi çalışıyorlar kafam çok karıştı ^_^)

Bilgisayarcıya gitmeye gerek yok. Evde kendiniz atın. Şu an hata devam ediyor mu?

-Ses ve ağ sürücülerinin en güncel olanlarını kullandığım yazıyor.

-Chipset all Update ile güncelleme işlemini tamamladım.

-Dsım ile düzeltmeyi denedim ancak yukarıda belirttiğim gibi birtakım sorunlarla karşılaştım ama bazılarını düzeltti sanırım.

-f serisi işlemci kullanıyorum bu durumda ekran kartı sürücüsünü kaldırdığımda işlemcinin grafik sürücüsü olmaıdğı için ekranın gitme durumu var mı ondan emin olamadım fikrinizi almak istedim çünkü GTX 770 ekran kartı kullanırken sadece aygıt yöneticisinden driverı kaldır dediğimde sanırım tesadüfi olarak ekran gitti farklı ekran kartı taktığımda görüntü geliyordu ancak o ekran kartı ile görüntü alamadım.

- Son olarak bir flash yoktu elimde şu anda elime geçti ve Memtest86'yı yapacağım muhtemelen sorun çıkacaktır

Ancak sizlerle bir de userbenchmark sonuçlarımı paylaşmak isterim belki gözünüze takılan bir durum vardır
İlginize teşekkür ederim sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı