i3 9100F ve RX 580 sistem oyunlarda kasma hissi

HAUNTED.

Hectopat
Merhabalar. Geçenlerde Vatan Bilgisayar'a gittik bilgisayar incelemeye ve 3.440 TL civarında bir bilgisayar aldık. Bilgisayar özellikleri şu;

Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM

S RX580 4GB DUAL OC GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

P-500-80P 500W 80PLUS 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI

E H310M-K R2.0 Intel H310 Socket 8.-9.Nesil 1151 DDR4 2666MHz Anakart

İ3 9100F Socket 1151 - 9. Nesil 3.6GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci

TEK HELIOS RAINBOW LED ŞERİTLİ USB 3.0 MidT ATX GAMING KASA
ack DDR4 2666MHz CL16 1.2V PC Ram
Bilgisayarın tam linki: INTEL I3 9100F-ASUS DUAL-RX580-O4G-H310M-K R2.0-WD 1TB DİSK-CORSAIR 8GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Ben RX580'in bu fiyatlarda alınabilecek en iyi kart olduğunu düşünüyordum. Satın aldık, herhangi bir darboğaz sezmedim. Sonradan 60Hz bir monitör satın aldık. Fortnite orta-destansı ayarlarda 100-150FPS alırken çok kasma hissediyorum. Mesela oyun başlamadan önce bir yerde herkes toplanıyor, orada 60-100 FPS arası alıyorum fakat kasma hissi var Mouse'ı rahat döndüremiyorum. Bu sorun neden kaynaklıdır, sizce RAM'imi 8 GB'dan 16 GB'ya upgrade mi etmeliyim? Şu an 1x8 RAM.
Bulunuyor Single Channel yanına bir 8 GB daha alsam Dual Channel olacağından akıcılık artar mı? Lütfen yardımcı olun yani taksitli falan bir şekilde aldık gayet iyi FPS alıyorum fakat akıcı değil. GTA San Andreas gibi bir oyunda bile 100-200 FPS alıyordum eski 2. el bilgisayarımda bile daha yüksek alırdım.
Bir de OEM bilgisayar olduğundan parça değişikliği mevcut değildi, yani i3 9100F yerine üstüne para koyup Ryzen almak istedim fakat dediğim gibi parça değişikliği mevcut değildi.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM GB yükseltmesinden ziyade daha yüksek MHz değeri olan bir RAM ile değiştirmek muhtemelen o hissi yok edecektir diye düşünüyorum.

Sorun ramla alakalı olabilir. Anlık da olsa 10 - 11 gb ram isteyen oyunlarda takılma hisi oluşur. Fifa 2013 de takılma hissi olacağını sanmıyorum. Çünkü 2 gb ram istiyor oyun.

Merhabalar. Bende i3 9100F işlemciye sahip bir sistem kullanıyorum. İlk başlarda 8 GB RAM ile kullanıyordum ve dediğiniz sıkıntı vardı. FPS düşmesi oldukça fazlaydı. Aynı marka RAM'den bir adet daha alıp çift kanal 16 GB RAM yaptım. FPS drop sorunlarının bir çoğu çözüldü. Ayrıca sistem içerisinde kullanılan kasa oldukça kötü gözüküyor. Yani hava akışı da kötü olduğu için sistem parçalarının ısınmasına yol açar. Ekran kartlarının genelinde Temp Limit değeri 85 olunca bu dereceye ulaşınca otomatik özelliklerini keser ve FPS sıkıntıları oluşabilir. RAM 16 GB yaparsanız büyük ihtimalle sorununuzu çözeceksiniz fakat sistem ısı değerlerini de bir kontrol edin.
RAM GB yükseltmesinden ziyade daha yüksek MHz değeri olan bir RAM ile değiştirmek muhtemelen o hissi yok edecektir diye düşünüyorum.
i3 9100F işlemci olduğu için en fazla 2400 Mhz RAM kullanabilir.

Bende de benzer bir sorun vardı, formattan sonra Logitech'in sürücüsünü kurmadan kullandım ve düzeldi. Fare veya ses sürücüsünden kaynaklanıyor olabilir.

Kendi SSD'mi taktım 120 GB, şuanlık idare ediyorum, Windows 10 son sürüm UEFI olarak kurdum jet gibi çalışıyor. Kasadan aslında memnunum fakat dediğiniz gibi işlemci 75 dereceyi falan görüyor malum yaz sıkcaklığı ve benim odam çok sıcak oluyor. Bide ben kasayı masanın alt tarafındaki bilgisayar yerine koyuyorum, kasanın altında ve üstünde hava girişleri var fakat dediğim gibi masanın alt tarafına koyduğumdan hava çıkışı pek sağlanamıyor. Kasmalar ani değil yani drop yemiyorum, Mause'ı çevirirken aldığım FPS'lerin akıcılığını hissedemiyorum. Rami kesinlikle yükselteceğim, onun dışında birşey ekleyebilir miyim?
indir.jpg

demek istediğimbu, sağ alt taraftaki yere koyuyorum, bu hava akışını engeller mi sizce? Monitörün yanına mı almalıyım kasayı?

Kendi SSD'mi taktım 120 GB, şuanlık idare ediyorum, Windows 10 son sürüm UEFI olarak kurdum jet gibi çalışıyor. Kasadan aslında memnunum fakat dediğiniz gibi işlemci 75 dereceyi falan görüyor malum yaz sıkcaklığı ve benim odam çok sıcak oluyor. Bide ben kasayı masanın alt tarafındaki bilgisayar yerine koyuyorum, kasanın altında ve üstünde hava girişleri var fakat dediğim gibi masanın alt tarafına koyduğumdan hava çıkışı pek sağlanamıyor. Kasmalar ani değil yani drop yemiyorum, Mause'ı çevirirken aldığım FPS'lerin akıcılığını hissedemiyorum. Rami kesinlikle yükselteceğim, onun dışında birşey ekleyebilir miyim?
İşlemciden ziyade ekran kartı sıcaklığını kontrol ettiniz mi oyun içerisinde? Siz fareyi çevirdiğiniz anda ki değerleri kontrol edin. CPU, GPU, RAM kullanımı ve FPS değerlerini.

Yeni konular

Geri
Yukarı