i3 9100F vs Ryzen 1600

BurakKKKKK

Hectopat
Daha fazla  
Intel'in fiyatı 500 TL civari Ryzen 600 TL civarı. Sizce hangisini almaliyim? Ayrica anakart da alacağım. AMD'nin anakartlari daha ucuz gibi 380 TL'ye bulunuyor. Intel'in 500 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sakın ama sakın UserBenchmark gibi rezil bir siteyi işlemci karşılaştırmak için kullanmayın. Resmen Intel önde gözüksün diye yapmadıklarını bırakmıyorlar. O siteye göre i3 9100F ThreadRipper 2990WX'den daha güçlü 😁. Konuya dönecek olursak kesinlikle 1600 alın. Bu dönemde 4C/4T işlemci alınmamalı bence.

Sakın ama sakın UserBenchmark gibi rezil bir siteyi işlemci karşılaştırmak için kullanmayın. Resmen Intel önde gözüksün diye yapmadıklarını bırakmıyorlar. O siteye göre i3 9100F ThreadRipper 2990WX'den daha güçlü 😁. Konuya dönecek olursak kesinlikle 1600 alın. Bu dönemde 4C/4T işlemci alınmamalı bence.
4C4T alınmamalı yorumunuza katılıyorum. UserBenchmark sitesi de aslında kötü değil. Verileri doğru okumak ve siteyi kullanmayı bilmek gerekiyor. R5 1600 2.Revizyon açık söylemek gerekirse 9100F'in içinden geçer. Mesela şöyle bir örnek vereyim;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada kimi oyunda 1600 daha yüksek FPS veriyor kimi oyunda 9100F daha yüksek veriyor. Mesele 1080P çözünürlükte 2080 ekran kartı ile saf FPS yeterlilik gücü ölçmek ancak gerçek dünya ve mantıklı setuplarda bu video işlevsiz kalıyor. RX580 veya 1660 gibi kartlar ile 9100F de kullanılsa 1600 de kullanılsa yeterli performans vereceklerdir. Genel kullanım için 6C12T 1600 varken 9100F almak kadar mantıksız bir hareket göremiyorum. Arkada 1-2 şey açık olsa windows üzerinde muhtemelen 9100F ağlar.

Okadar emin olmayın. Şu anda siz AMD taraftarlığı yapıyonuz. Lakin bu iki işlemci birbirlerine çok yakın ve farklı oyunlarda üstünlük gösteriyorlar. Fiyatlarında bundan dolayı düşük. İşlemci tek başına görev yapmıcak. RAM, SSD, HDD, GPU, PSU, soğutma, temizlik. En önemli olanı uyum. İster İntel ister AMD uyumsuz olmuyacak. Bu iki işlemci de amaca göre sevindirir veya üzer. Ben İnteli tercih ederdim çünkü anakart meselesi var. İleride değiştirmek istersem güçlü işlemciler var. Lakin AMD öyle değil. Yanlış bir anakart ilerlemenizi kısıtlar. Sakın olaki benim tercihim ile ilerlemeyin. İleride üzerinde oynama yapılacak bir pc toplayın. Uyumlu bileşenler uyumsuzlara göre çok daha iyiler.

@MasterXHamdi 450TL'den ucuz B450M S2H bile seçse ileride 3600X'i takıp sorunsuz şekilde kullanabilecek?

Ekleme: 650TL'lik 2600 gücünde olan 1600AF'nin yerine 9100F almanın her koşulda daha iyi olacağını mı söylüyorsunuz anlamadım?

Arkada Steam, Origin, Epic Games, Battlenet açık düşünelim. IDM, CoreTemp, Radeon Software gibi gibi 4-5 tane daha açık şey olsun. Dıscord açalım, Chrome arkada film veya dizi veya Youtube videosu oynarken PubG açalım. Ekran kartımız 1660S kabul edelim:
FPS değerlerini farazi konuşuyorum, amacım mantığı anlatmak.

- 9100F ağlar, sebebi 4C4T olması. Tamam single core olarak güzel güçlü ama 1600AF de çöp değil yani. CR15 açalım biri 100 alırsa diğeri 110 alır. Yukarıdaki senaryoda PubG'i açalım ve arkada o programlar ile Chrome birkaç sekme vs. açık ve video oynuyor.

- 1600AF güle oynaya diyemiyorum çünkü tepki vermez. Oyun dahil CPU LOAD %60-70 vurur vurmaz belki. Sebebi 6C12T olması. Ayrıca 1660S ekran kartı sabit şekilde yukarıdaki senaryoda PubG FPS'leri karşılaştırdığımızda 9100F'i yok eder.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı