i3, i5 ve i7 arasındaki farklar nelerdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben intel corei3, i5 ve i7 işemciler arasındaki farkları merak ediyorum. Biri ayrıntılı bir şekilde bilgi paylaşımı yaparsa çok iyi olur.

Mesela Recep abi videolarda "Bu işlemciler waferdan çıkar düşük performans sunanlar i3 orta performans sunanlar i5 üst seviye performans sunanlar ise i7 olarak ayrılır yani bu işlemciler ayrı olarak i3, i5 ve i7 olarak üretilmez." gibi noktalara değinmişti.

Mesela ben i5 hatta bazı i3 işlemcilerin oyun performansında ve günlük işlemlerde gözle görülebilen bir fark yaratmadan i7 işlemciler ile aynı performansı sunduğunu biliyorum. Merak ettiğim ise örneğin 3 Ghz bir i5 2 Ghz bir i7 işlemciden daha iyi performans veriyor bunun mimari açıdan farkı nedir. Bu işlemciler waferdan sınıflandırılarak ayrılıyorsa nasıl hepsi birbirinin aynı oluyor? :confused:

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsinin birbrininin aynı olduğunu kim söyledi ? Bunun siz söylüyorsunuz, böyle bir şey yok. Intel'in sitesinde ARK bölümü var. Girin orataya ve işlemcileri karşılaştırın. Turbo frekansları, ön bellek değerleri ve TDP gibi bütün bilgiler mevcut. İki işlemci seçip karşılaştırabilirsiniz.

Buyrun:

ARK | Intel® Ürün Bilgisi için Kaynağınız

Ben elbette hepsinin aynı olduğunu söylemedim. Sadece ortak waferdan çıktıklarını duyduğumu söyledim birde oyunda aynı performans derken de işlemcilerin farkı yok demek istemedim. i3 işlemcinin çalıştırdığı bir oyunu i7 işlemcide çalıştırır manasında söyledim ama i3, i5 ve i7 aynı performansı verir dermiş gibi yazmışım onun için özür diliyorum. Merak ettiğim ancak uzunca anlatıp bulamaca çevirdiğim soru ise: "Aynı waferdan çıkıyorlar ise nasıl ortak şekilde ayrılıyorlar?" şeklindeydi. Geri dönüp sorumu yanıtsız bırakmadığınız için de çok teşekkür ederim.

Aralarındaki fark tam olarak nedir, bilemiyorum. Ama bildiğim birşey var, o da şu: Oyunlardan iyi performans almak istiyorsan işlemcinin en iyisini almana gerek yok. Zira, oyunlardaki performansı en çok etkileyen donanım ekran kartıdır.

Ben demiyorum Haluk Sekendiz diyor. bknz.

Ben intel corei3, i5 ve i7 işemciler arasındaki farkları merak ediyorum. Biri ayrıntılı bir şekilde bilgi paylaşımı yaparsa çok iyi olur.

Mesela Recep abi videolarda "Bu işlemciler waferdan çıkar düşük performans sunanlar i3 orta performans sunanlar i5 üst seviye performans sunanlar ise i7 olarak ayrılır yani bu işlemciler ayrı olarak i3, i5 ve i7 olarak üretilmez." gibi noktalara değinmişti.

Mesela ben i5 hatta bazı i3 işlemcilerin oyun performansında ve günlük işlemlerde gözle görülebilen bir fark yaratmadan i7 işlemciler ile aynı performansı sunduğunu biliyorum. Merak ettiğim ise örneğin 3 Ghz bir i5 2 Ghz bir i7 işlemciden daha iyi performans veriyor bunun mimari açıdan farkı nedir. Bu işlemciler waferdan sınıflandırılarak ayrılıyorsa nasıl hepsi birbirinin aynı oluyor? :confused:

AMD Radeon R9 290 İncelemesi » Technopat

Teşekkürler Haluk abi. Peki bu waferlarda ki çiplerin nasıl olacağı programlanarak mı belirleniyor?

Teşekkürler Haluk abi. Peki bu waferlarda ki çiplerin nasıl olacağı programlanarak mı belirleniyor?

Wafer üzerine yonganın işlenmesi mekanik bir işlemdir. Yazıda bahsedilen fotolitografi, bir tür aşındırma işlemi. Yazılım, üretim sürecinde yongaların nasıl sınıflandırılacağını belirler. Örnek: kötü performans verenler i3-i5, olmuşlar/ermişler i7 gibi.

Aslında tüm işlemci serilerinin üretim maliyetinin aynı olmasına rağmen; "plajdaki kumu bize 400$ iteliyorlar" sözünün diğer tarafında milyarlarca dolarlık bir ARGE yatar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı