Çözüm i5-10200H sistem oyun performansı düşük

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tevzadze

Centipat
Daha fazla  
1.5 aydır Monster Abra A5 v16.6.1 kullanıyorum.

Spesifikasyonlar şu şekilde:
  • Intel comet Lake Core i5-10200H-2, 4GHz Turbo Boost ile 4, 10GHz.
  • 4 GB GDDR6 NVIDIA GTX1650 Ti 128-BIT.
  • 15.6" FHD 1920x1080 IPS mat LED ekran.
  • 16 GB (2x8gb) DDR4 2933MHz.
  • 500GB M.2 SSD SATA.
Sorun şu şekilde:
1.5 aydır oynadığım beam ng oyununda, yaklaşık 55-65 FPS alıyorum Ultra ayarlarda. Son 1 haftadır, bu değer 25'lere kadar düştü. İnanılmaz kasıyor.
Bir yandan da MSI Afterburner kurulu olduğu için, şöyle bir tuhaflık fark ettim. İşlemci %100 kullanımda, GPU %40-50. normalde GPU %100, CPU %60-70 olurdu. Yani açık açık GPU darboğaza düşüyor. Daha da araştırmak için Intel XTU kurdum, oyun açıkken 2. monitörden takip ettim. Oyuna girdiğim anda CPU "power limit throttling"e giriyor ve GHz 4.0'dan 2.6'lara kadar düşüyor. GHz bu denli düşünce de GPU darboğaza giriyor ve FPS yerlere iniyor.
Benim çözemediğim nokta bu olay normalde yoktu. Son 1 haftadır yaşıyorum.

Denediğim çözümler:
Services kısmından Power limit throttling servisini kapatmak. (işe yaramadı)
XTU üzerinden Power Boost Watt değerlerini arttırmak (unlimited'a kadar çektim değişmedi)
Windows güç planlarını kontrol etmek (sildim yenilerini oluşturdum hala aynı)
Arka planda çalışan işlemler (görev yöneticisinde anormal bir şey göremiyorum)
BIOS sıfırlamak (load optimal default settings yaptım, bir şey değişmedi)
Şu an elimde sadece 1 tane orijinal adaptör olduğu için başka adaptör deneyemiyorum. Ancak uzatma kabloyla bağlıyordum, başka prizde vs denedim. Sonuç aynı.
Virüs taraması yaptım, Full scan ve offline scan denedim. Hiçbir şey bulamadı.
Troubleshooting hiçbir sorun bulamadı.
NVIDIA driverlarını güncelledim hala sıkıntı devam ediyor.
Windows Update'lerini kontrol ettim. Windows 10 2004 sürümü kullanıyorum ve güncel.

Bir de şöyle bir detay vereyim, sorunu ilk yaşadığımda XTU ile kontrol ettiğimde, XTU üzerinden stress test yaptığımda dahi Power limit throttlinge giriyordu CPU. BIOS ayarlarını default yaptıktan sonra XTU üzerinden stress test yaptğımda bu olay düzeldi. Ancak oyunlarda devam ediyor.
up

Son düzenleme:
Hocam V16.6.5 modeli mevcut bendede dediğiniz herşey aynı şekilde bendede deli gibi performans düşük inanılmaz derecede cpu kendini limitliyor control centerdaki tuhaf güç planları yüzünden diye düşünüyorum güç tasarufu modu bile 30W a kitliyor sabit şekilde kalıyor başka yandan sözde PERFORMANS modunda işlemci 12W lara düşürüyor 1800mhz lerde geziyor deli gibi drop yiyorum 100 de 100 CPU kullanımı yüzünden. format atıp control center bozuntusunu hiç indirmesem W10 güç ayarlarından yüksek performansa almak ve öyle yola devam etmek işe yararmı sizce?

Denedim hocam işe yaramıyor maalesef, artı fanları kontrol edemiyorsunuz Control Center olmadan. Şöyle bir şey önerebilirim ama, laptop etiketine bakın altından seri numarası NH55deq gibi bir şey ile başlamalı. Bu Clevo'nun NH55deq kasasına ait demek. Clevo NH55deq Control Center yazın Google'a ve en son sürümü bulun. Güvenli modda Control centero silip onu yüklemeyi deneyin

Denedim hocam işe yaramıyor maalesef, artı fanları kontrol edemiyorsunuz Control Center olmadan. Şöyle bir şey önerebilirim ama, laptop etiketine bakın altından seri numarası NH55deq gibi bir şey ile başlamalı. Bu Clevo'nun NH55deq kasasına ait demek. Clevo NH55deq Control Center yazın Google'a ve en son sürümü bulun. Güvenli modda Control centero silip onu yüklemeyi deneyin.

Clevo Control Center driverları Clevo'nun kendi sitesinde bulunmakta ancak Control Center driverını değiştirmenin sizin sorununuzu çözeceğini düşünmüyorum. Monster'in CC'si ile Clevo'nun CC'si arasında sadece grafik ve dil farkı var yanlış bilmiyorsam.

Aynı sorun var. Hem de şu format attıktan 1 hafta sonra başlıyora kadar tıpatıp aynı. BIOS ile ilgili diye düşünmeye başladım artık kaç senedir denemediğim şey kalmadı çünkü

Geri
Yukarı