i5 10300H dikey senkronizasyon açıkken aşırı ısınıyor

RoyMustang23

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. i5 10300H işlemcisine sahip bir laptopa sahibim. Metro Exodus oynuyordum ve dikey senkronizasyon kapalı idi. Zaman zaman 95- 100 derecelere çıkıyor genel olarak 85 derecelerde seyrediyordu. Dikey senkronizasyonu açtığımda ise 65 dereceleri seyreder oldu ve maksimum 85 derecelere kadar çıktı. Dikey senkronizasyonu kapatmanın bu kadar etkilemesi normal midir işlemci sıcaklığını?

Dikey senkronizasyon demek oyun FPS değeri ile monitör Hertz değerini eşitlemek demek. Yani önceden dediğin oyunda 100FPS alıyorsan eğer monitörün 60 Hz ile artık 60 FPS'ye düşmüşsün demek. Yani sistem kullanımın azalmış oluyor.

Merhaba arkadaşlar. i5 10300H işlemcisine sahip bir laptopa sahibim. Metro Exodus oynuyordum ve dikey senkronizasyon kapalı idi. Zaman zaman 95- 100 derecelere çıkıyor genel olarak 85 derecelerde seyrediyordu. Dikey senkronizasyonu açtığımda ise 65 dereceleri seyreder oldu ve maksimum 85 derecelere kadar çıktı. Dikey senkronizasyonu kapatmanın bu kadar etkilemesi normal midir işlemci sıcaklığını?
Başlıkta hata var hocam.
HP Pavilion Gaming Laptop 15 DK1007NT

İlk defa kullandığım bilgisayardan kullanan biri. Hiç yüksek güç isteyen oyunlarda FPS düşmesi yiyor musun?

İlk defa kullandığım bilgisayardan kullanan biri. Hiç yüksek güç isteyen oyunlarda FPS düşmesi yiyor musun?
RAM'i 16 yapmadan önce çok yiyordum Witcher 3'te felan ama RAM'i yükseltince düzelmişti. Metro Exodus'ta 50 ve 40'lara düştüğü oluyordu RAM'i 16 yapmama rağmen ama normaldir diye düşünüyorum Exodusta olmasının yeni sayılır oyun o kadar da güçlü bir sistem değil sonuçta.

Madem aynı PC'yi kullanıyoruz ben de sorayım bir soru, dostum ben bu pc'yi ilk aldığımdan beri ısınması canımı sıkıyor yahu bazı oyunları turbo boost'u kapatıp oynadım. We happy Few oynamıştım mesela onda kısa sürede 90 100 derecelere çıkıyordu.Servisle iletişime geçtim ve normal olduğunu söyledi ama hala tedirgin ediyor beni.

Geri
Yukarı