i5 9300H aşırı ısınıyor

slokyvenom

Hectopat
Merhaba bu benim ilk yazım. Benim laptopum Excalibur G770. ekran kartı GTX 1650 işlemci i5 9300H. CS:GO'da FPS 200-280 civarlarında ama işlemcim 80-94 derece arasını görüyor. Genel ısı olarak 60-65 arasında. Sıkıntısı nedir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok bir sıkıntı yok. Kendim de i5 9300H kullanıyorum. Yük altında 80-95 derece aralığı bu işlemci için kabul edilebilir bir aralık. Bu işlemci zaten ısınan bir işlemci.

Sıcaklığı düşürmenin yolları var. Öncelikle bilgisayarın soğutma sisteminin temizliğinde (toz vs.) bir sorun olmadığından emin olun. Daha sonra "Undervolt" yani voltaj düşürme işlemci yapılabilir. Daha sonra işlemcinin çalışma frekansı belirli bir değere (3.5 GHz gibi) sabitlenerek ısınmanın önüne bir nebze geçilebilir.

Bunlar dışında yapabileceğiniz çok bir şey yok. Isınmasının direkt olarak bir zararı yok. Eğer fazla ısınırsa zaten işlemci kendini frenler ve frekansı düşürür. Isınmaya devam ederse muhtemelen kendini kapatacaktır.

Boşta 60-65 çok anormal bir durum, eğer dizüstünüzü yatak üstünde kullanmıyorsanız. Bilgisayar ilk aldığınızda da mı böyleydi yoksa havalar ısınınca mı bu hale geldi? Çok istisnai bir durumdan bahsedeceğim, oda sıcaklığınız 24 derecedeyken bile bu sıcaklıkları görüyorsanız ve durum sonradan ortaya çıktıysa, bakır ısı borusundaki ufacık bir deliğin içindeki sıvının zamanla tamamen buharlaşmasına sebep olup soğutucunun işlemciyi bir türlü soğutamaması sorunsalını arkadaşta görmüştüm, aklınızda bulunsun. Ekran kartı sıcaklığı nedir bu arada?

Boşta 60-65 çok anormal bir durum, eğer dizüstünüzü yatak üstünde kullanmıyorsanız. Bilgisayar ilk aldığınızda da mı böyleydi yoksa havalar ısınınca mı bu hale geldi? Çok istisnai bir durumdan bahsedeceğim, oda sıcaklığınız 24 derecedeyken bile bu sıcaklıkları görüyorsanız ve durum sonradan ortaya çıktıysa, bakır ısı borusundaki ufacık bir deliğin içindeki sıvının zamanla tamamen buharlaşmasına sebep olup soğutucunun işlemciyi bir türlü soğutamaması sorunsalını arkadaşta görmüştüm, aklınızda bulunsun. Ekran kartı sıcaklığı nedir bu arada?
şu anda hepsi boşta 56 derecede yatak üstündeyim ama benim dediğim normal masanın üstündeyken oluyor. Ve bilgisayar zaten yeni 3 haftalık tüm sürücüler güncel

Mobil işlemcilerde turbo boost özelliği kapanmadığına ısınma sorunları yaratabilliyor. i510300h işlemcinin turbosunu kapattığımda 20 derece fark etti.

Turbo boost özelliğini kapatmak demek i5 9300H için işlemci hızını 2.4 GHz'e sabitlemek demek ki bu ciddi performans düşüşü demektir. Tabii ki işlemciyi 2.4 GHz'e sabitlerseniz ciddi sıcaklık farkı olacaktır.

Öncelikle önceki mesajımda da belirttiğim "Undervolt" işlemini deneyin. 5-10 derece arası sıcaklık düşüşü oldukça olası. Daha sonra frekansı sabitlemek düşünülebilir.

nasıl kapatabilirim
pil simgesine sağ tik yapın.
güç seçenekleri seçeneğine basın.
benim cihazıma da sadece "Dengeli mod" da turbo kapatabiliyorum sende dengeli moda seçili dene.
plan ayarları.
gelişmiş güç ayarları.
Altta işlemci güç yönetimi bölümüne takılayın.
En yüksek işlemci durumuna tıklayın. Varsayılan %100 olması lazımdır onu 99 yapıp kaydedin. Turboya tekrar ihtiyacın olursa 100 yaparsın.

Merhaba bu benim ilk yazım. Benim laptopum Excalibur G770. ekran kartı GTX 1650 işlemci i5 9300H. CS:GO'da FPS 200-280 civarlarında ama işlemcim 80-94 derece arasını görüyor. Genel ısı olarak 60-65 arasında. Sıkıntısı nedir sizce?
Undervolt yapmanızı öneririm o kadar para verip turbo boost u kapatıp performans dan ödün vermenizin bir anlamı yok. Undervolt bir nebze de olsa ısıyı düşürecektir.

Geri
Yukarı