i5-10300H laptopta RAM OC nasıl yapılır?

Yer
Nvidia'nın yanında
Arkadaşlar, elimde Corsair'ın RAM'leri bulunmakta.
RAM'ler: Corsair Vengeance Black 16GB(2X8GB) DDR4 3000MHz CL18 SODIMM Fiyatı

Bu RAM'ler bilgisayarımda 2666 MHz'de çalışıyor. Bildiğiniz gibi laptoplarda XMP desteği yok. Yani overclock yapamıyorum. Bunun bildiğiniz başka bir yolu var mı?

Teknik özellikler:
i5-10300H.
GTX 1650 Ti.
16 GB (2x8) Corsair Vengeance 3000MHz CL 18 RAM (2666 MHz'de çalışıyor şu an.)
256 GB SSD.
500GB HDD.
Anakart Monster laptop.
1601114275470.png

XMP açmam gerektiğini söylüyor. Forumlara bakıyorum laptoplarda xmp yok diyor. Neden Corsair laptop ramine xmp desteği koyar ki ?
Elimde bir tane daha ram var. O 2933 Mhz de çalışıyor. 3200 Mhz orjinali cl 21.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS modlama yaparak BIOS'ta gizlenen özellikleri açıyorlar. Nerede kaça yaptırılır bilmiyorum. Bunun dışında eğer cihazın kendisi izin vermiyorsa BIOS'tan XMP açmanız mümkün değil. Cihazınızın tam modelini yazmamışsınız ama 2933-3200 MHz bellek destekleyen bir modelse XMP özelliği olmadan yüksek frekanslara çıkan belleğe ihtiyacınız var.

Elinizdeki bellekleri iade edebiliyorsanız edin. Linkteki belleği alabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz bu şekilde de kullanabilirsiniz. Performans olarak oyunlarda FPS değerlerinde küçük bir fark olur o kadar.

BIOS modlama yaparak BIOS'ta gizlenen özellikleri açıyorlar. Nerede kaça yaptırılır bilmiyorum. Bunun dışında eğer cihazın kendisi izin vermiyorsa BIOS'tan XMP açmanız mümkün değil. Cihazınızın tam modelini yazmamışsınız ama 2933-3200 MHz bellek destekleyen bir modelse XMP özelliği olmadan yüksek frekanslara çıkan belleğe ihtiyacınız var.

Elinizdeki bellekleri iade edebiliyorsanız edin. Linkteki belleği alabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz bu şekilde de kullanabilirsiniz. Performans olarak oyunlarda FPS değerlerinde küçük bir fark olur o kadar.

Monster abra a7v12.2 bu şekilde kullanırım büyük ihtimalle. 300-400 mhz o kadar fark etmez diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı