i5 10300H oyunlarda 90 derecede çalışması sorun yaratır mı?

bloodygun21

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 1 hafta önce Acer Predator marka laptop aldım. Ekran kartı RTX 2060, işlemci 10300H. Oyunlara girdiğimde ekran kartı genelde 65 derecenin üstüne cikmamasına rağmen islemci Rocket League'de bile 90 dereceye çıkıyor. Fanları maksimum hıza alırsam 82-89 arası olarak değişiyor. Ancak oyun oynarken fanların sürekli maks hızda çalışmasının uzun vadede çabuk yıpratacağını düşünüyorum. İşlemcinin 90 derece civarı olması herhangi bir problem yaratır mı? İşlemci boştayken 35-40 derece.

Son düzenleme:
Hocam tamamen aynı modeli ben de aldım ve tamamen aynı konuyu bende açtım. Uzun araştırmalar sonucu şu kanıya vardım. Acer Predator soğutma konusunda çok iyi ama termal macun konusunda başarısız. Termal macunlar hem az hem o kadar da kaliteli değil. Volkan Oyun Kuvvetleri adlı kanalın inceleme videosunda da sıcaklık değerleri böyle. Destiny 2 adlı CPU tüketen oyunda ben 91/92 derece alıyordum fakat Laptop'u havada kaldırdığımda yani altına kitap koyduğumda bu değer 85lere kadar geriledi aklında bulunsun. Ayrıca bu değerler Intel işlemciler için normal denilebilecek değerler, Acer 98 dereceye kadar normal sayılabileceğini söylüyor bu modeller için.
Teşekkür ederim. Peki notebook soğutucusu kullandınız mı hiç ? Almayı düşünüyorum işlemciyi 3-4 derece soğuk tutar belki.

Teşekkür ederim. Peki notebook soğutucusu kullandınız mı hiç ? Almayı düşünüyorum işlemciyi 3-4 derece soğuk tutar belki.
Hocam ben soğutucuların maksimum 1-2 derece katkı yaptığına inanıyorum o yüzden para vermek istemedim. Dediğim gibi aslında normal değerler bunlar, altına kitap koy 3-4 derece kazanıyorsun. Ayrıca fanları otomatik moda al, coolbost ayarını aç. Böyle daha iyi olacaktır ses için.
Hocam ben soğutucuların maksimum 1-2 derece katkı yaptığına inanıyorum o yüzden para vermek istemedim. Dediğim gibi aslında normal değerler bunlar, altına kitap koy 3-4 derece kazanıyorsun. Ayrıca fanları otomatik moda al, coolbost ayarını aç. Böyle daha iyi olacaktır ses için.
@bloodygun21 Aklına takılan başka bir şey olursa Discord adım recep can#6039 ekleyip buradan sorabilirsin.

Son düzenleme:
işlemci gücünü %99a aldım şuan , oyunda hem ekran kartı hem işlemci 62 derece üstüne çıkmıyor underclocking problem yaratır mı ? fps değerleri ayni düşmedi

işlemci gücünü %99a aldım şuan , oyunda hem ekran kartı hem işlemci 62 derece üstüne çıkmıyor underclocking problem yaratır mı ? fps değerleri ayni düşmedi
Hayır problem yaratmaz fakat performans farkı yaratır büyük oyunlarda.
Bu arada bu dediğiniz yeni değerleri hangi oyunlarda almaya başladınız?

Hayır problem yaratmaz fakat performans farkı yaratır büyük oyunlarda.

Bu arada bu dediğiniz yeni değerleri hangi oyunlarda almaya başladınız?
sadece rockette denedim hala 180-200 fpslerde,pubg de filan deneyeceğim sorun yaratmazsa 5-10 fps fark icin 30 derece ısı kaybına değer sanırım.

RAM tek kanal mı ? O da sıcaklığı etkiler çift kanala göre. Bir de cihazın performansından memnun musunuz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı