i5 10300H Stress Testi

Complo

Decapat
Dün konu açmıştım işlemcimin sıcaklık değeri çok yüksek gösteriyor diye. Arkadaş işlemci yüksek güç seçeneğini 99 yap düzelir dedi ve gerçekten düzeldi ama benim yine içime kurt düştü ve ayarları eski haline getirip stress testi yaptım. Yüzde yüz işlemci çalışırken hız 4, 15 GHz'lere çıkarken sıcaklık 90 dereceleri gösterdi, ekranda da var. Lakin bilgisayar neredeyse hiç ısınmadı. Gerek fanlardan çıkan hava, gerekse laptop üstünde herhangi bir ısınma yoktu. 5 dakika stres testi yaptım. Acaba diyorum, işlemci sıcaklığı çarpanlarında mı sıkıntı var?

Adsız.png

Satisfactory oyununda Turbo açıkken 65FPS işlemci 90-95 arası.
Turbo kapalı 70-75SICAKLIK 59-62 FPS arası ufak takılmalar oluyor milisaniyelik.

Evet Boost'a göre sıcakların normal.

Boost'la da boostsuz da ufak takılmalar yaşıyorum şu an Satisfactory'da ama oyun erken erişim. LoL'de Boost farkını vs. hiç hissetmedim.

Anladım ve biraz pişman oldum keşke i7 işlemci alsaymışım. i5 işlemci yetersiz kalıyor gibi. Boşta CPU kaç derece de çalışıyor hocam Boost açıkken?

Yani şunu anladım işlemci Boost suz normal değerlerde çalışırken. Boost açık iken 95 derecelerde çalışması normal. Boost açıkken FPS'de arttış var ama ani düşüşler yaşanıyor. Boost kapalı iken FPS düşük ama değişim yok. Yani benim seçimime kalmış.
Boost açıkken ısınmamasını istiyorsan Throttle Stop programını indir,programı aç , FIVR sekmesine gir , sol altta 1 core active var onu düşür 34 e kadar felan hem fps in yükselir hemde 80 dereceyi geçmez.

Anladım ve biraz pişman oldum keşke i7 işlemci alsaymışım. i5 işlemci yetersiz kalıyor gibi. Boşta CPU kaç derece de çalışıyor hocam Boost açıkken?
Test programının linkini atarsan senin için denerim.

Edit: Buldum ve sonuçlar aşağıda. Fanlar otomatik modda bıraktım.

Dosya Ekleri

• turbo.png
    turbo.png
    109,1 KB · Görüntüleme: 41
  • blanced2.png
    blanced2.png
    108,5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Test programının linkini atarsan senin için denerim.

Edit: Buldum ve sonuçlar aşağıda. Fanlar otomatik modda bıraktım.

Göründüğü gibi işlemci Boost'u açıkken sıcaklık bayağı yüksek bir önceki mesajda arkadaşın da dediği gibi işlemci hızını maksimum 3, 4 gibi değere getirmek lazım ama thoretle stop programında o kısım aktif değil. Yapamadım bir türlü.

Göründüğü gibi işlemci Boost'u açıkken sıcaklık bayağı yüksek bir önceki mesajda arkadaşın da dediği gibi işlemci hızını maksimum 3, 4 gibi değere getirmek lazım ama thoretle stop programında o kısım aktif değil. Yapamadım bir türlü.
Orası aktif değilse TPL kısmına gelip Miscellenous altında min max var max degeri 35 yap olur

Merhaba, bende de msi gl65 leopard 10scxr-061xtr modeli var ve pc'yı 4 gün önce aldım. Valorant oynarken cpu sıcaklığının 88-90 derece aralığında olgunu gördüm. Hediye gelen Marvel's avengers oyununda ise cpu'nun 95 derecelere çıktığını anlık olarak 100 dereceyi gördüm. Benim bilgisayardan kaynaklan bir sorun mu yoksa genel olarak böyle mi

Yeni konular

Geri
Yukarı